Left Sidebar Content

חגים ומועדים | שבועות

התפתחות היהדות: מעמד הר סיני

בימים שבהם ישראל מתפוררת מרוב מאבקי אגו, כדאי להביט על המעמד שהפך אותנו לעם, בתקווה למצוא תרופה להתפרקות המדינה. הר סיני, הרהורים של שנאה, שדווקא בשיאם מקבלים תורה, שיטה, איך לכסות על כל הפערים באהבה גדולה. מסע אל המצב שעוד מחכה לנו באופק, על פי חכמת הקבלה.

תשכחו מהיסטוריה וגיאוגרפיה, סיפורי התורה זה לא הוליווד. יש בהם עומק אינסופי וממד נצחי. מדובר בשרשרת של מצבי התפתחות, שצריך לעבור כל אדם וגם כל האנושות, עד למצב המושלם שבו נהיה מחוברים זה לזה כמו איברים בגוף אחד. כמו כל חלקי הטבע שיוצרים ביחד את מארג החיים המופלא, כך גם אמורים אנחנו בסוף לתפקד, רק מתוך מודעות, הכרה ובחירה. מותר האדם מן הבהמה הוא ללמוד לחיות בין שנאה לאהבה, לאזן בין שני כוחות היסוד שבבריאה, לשלוט בהם ביד רמה.

ואחרי ההקדמה שנותנת פרספקטיבה נכונה, נתחיל לפרק את מרכיבי התמונה. 

אל מעמד הר סיני מגיעים בני ישראל אחרי יציאת מצרים. מצרים מסמלת מצב אגואיסטי במיוחד. פרעה מלך מצרים משעבד את האדם, והכוונה היא שהאגו טופח לרמה כזו שהוא מנתק אותך מכולם. אתה לא רואה בעיניים שום דבר חוץ מהאינטרס שלך. אגואיזם צר. מיצר. מצרים, התמצית של הרע. 

ואז מתעורר כוח נגדי באדם, משה, שבא להציל את בני ישראל, כלומר את הנטיות הזכות יותר שיש בליבך, אלה שמרגישות שכל הטבע הוא אהבה. משה מלמד איך להתנתק משליטת האגו, איך לברוח ממנו אל המדבר. אל מצב שבו כלום לא ברור, ולא ידוע מה נאכל מחר. לברוח מהשקר הבלתי נסבל אל האמת הגדולה. אחרי שאנחנו מסכימים לזה והדבר קורה, אנחנו מתקדמים למצב של מעמד הר סיני.

בתחתית ההר אנחנו עומדים. שוב מתעוררת בנו דחייה גדולה מהזולת שספגנו במצב מצרים ואנחנו לא מסוגלים לסבול זה את זה. ואנחנו מתחננים, מבקשים, דורשים לקבל כוח טוב שיאזן את הרע שבוער בנו בפנים, שיעשה סדר נכון בינינו לבין האחרים, אחרת כולנו מתים. הרצון הגדול לתיקון היחסים מזמין את גילויה של שיטה לחיבור מעל כל הפילוגים והפירודים. התורה. 

משה מלמד אותנו איך לעשות חיבורים נכונים, איך לשפוט מה אמת ומה שקר ביחסים בין אנשים. הוא מחלק אותנו לקבוצות קטנות של עשרה אנשים, שמתחברות לחמישים, למאות ולאלפים. כך אנחנו נבנים כעם ישראל, קבוצה מיוחדת שרוצה לכוון את החיים שלה ישר אל קשרים הדדיים, שבהם מתגלה הכוח שעומד ביסוד הטבע, שמפתח את החיים בחיבור בין ניגודים. האלוהים.

התנאי לקבלת התורה בהר סיני הוא זה: אני מסכים להכול, ובלבד שאתה, הכוח הטוב, תשלוט בי. אני לא רוצה שתבטיח לי שום דבר, ושמח מזה שתיתן לי את האפשרות להיות תחתיך במקום תחת שליטת הכוח הרע. זהו, אני לא צריך יותר שום דבר, ורק מבקש שלא תעזוב אותי.

התורה שמקבלים זו שיטה, שכוללת הבנה ואמצעים איך להתקשר לכוח הטוב ולהזמין אותו לפעול מול כל רע שעוד יתגלה בי ביחס לזולת. התורה הזו, שנלמדת כיום בחכמת הקבלה, גם מלמדת להתייחס אחרת אל הטוב ואל הרע. אותו פרעה, האגו הרע, הוא לא באמת רע, אלא גם הוא נשלח אליי בכוונה תחילה מהכוח האחד שפועל בכל הבריאה. בלי שיתגלה בי בכל פעם יותר רע, לא אוכל להגדיל על פניו עוד יותר את הכוח הטוב. "על כל פשעים תכסה אהבה" (משלי י, יב), זו הטכנולוגיה שבלב השיטה, ובעזרתה מגיעים לדרגה גבוהה יותר ויותר בהכרת האלוהות.

אם נלמד להתקשר באהבה איש לרעהו, מעל כל חילוקי הדעות שבינינו, אנחנו נראה איך הכוח העליון מתגלה בנו. כאן ועכשיו. איך הוא יורד על "הר סיני", ומכסה את כל הרהורי השנאה והפילוג הנורא, בחיבור עמוק ובאהבה גדולה. איך הוא בונה לנו לב אחד ומוח אחד, שיאפשרו לנו להתמודד עם אתגרי העולם המקושר בהצלחה רבה. 

אז תכל'ס, מה זה אומר להיות העם של אלוהים? להבין שמוכרחים לאהוב את מי ששונאים. אין ברירה, כולנו מחוברים.

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 1104 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content