Left Sidebar Content

משמעות החיים

התפתחות היהדות: תקופת ההתיישבות בארץ ישראל

מלך ישראל, בית המקדש, עבודת הקורבנות, במושגים האלה מסיפורי המקרא חבויה משמעות פנימית עמוקה. לא, הם לא קשורים למשיחיות, פגאניזם ושאר תמונות מלחיצות, אלא מסתירים בתוכם את קוד ההתקשרות האינטגרלית שדרוש לנו כדי לשרוד את המאה ה-21.

כדי להבין מה זה מלך ישראל, צריך להבין מיהו עם ישראל. במקור, עם ישראל הייתה קבוצה אידיאולוגית שנוסדה על ידי אברהם הבבלי. אברהם חקר את התפתחות האדם, החברה והטבע, וגילה שיש כוח אחד כללי שפועל בכל המציאות. כוח הטבע, הבורא, אלוהים, תכונתנו העיקרית היא אהבה ונתינה, ומטרת חיינו היא להשתוות אליו מתוך בחירה והכרה. הקבוצה שנוסדה סביב האידיאה הרוחנית של אברהם הייתה בנטייה לחיבור, לחסד ולאהבת הזולת, והייתה נלחמת מול האגו שכל הזמן התעורר בקרבה. במצב שמוגדר כעבדות מצרים, בני ישראל ספגו תוספת של רצונות אגואיסטיים גדולים, ובמצבי ההתפתחות הבאים הם עבדו כדי לתקן אותם בהדרגה. 

כיבוש הארץ. המלחמות על כיבוש הארץ מסמלות מאבקים פנימיים מול האגו הגדול, ומאמצים לרתום את האנרגיה המתפרצת שלו לכיוון הפוך של השפעה טובה לזולת ולסביבה. בהגדרות קבליות, המלחמה על כיבוש הארץ היא מלחמה על הכנעת הרצון לקבל לעצמך בלבד, תחת הרצון להשפיע, לתת, לאהוב.

מלך ישראל. בשונה מהמנהיגים והמלכים שהכרנו במאות האחרונות, להיות מלך בישראל זו הייתה עבודה מאוד קשה, כי היה עליו לשרת את כל האומה. המלך היה צריך להסביר לציבור ולתת דוגמה מה זה אומר להיות באהבה ובנתינה, בחיבור עם הכוח הכללי שפועל בכל הטבע, בכל הבריאה. בהתפתחותו הפנימית היה צריך המלך להגיע מספירת המלכות, שהיא הנקודה התחתונה והגרועה, עד ספירת הכתר, שהיא הנקודה העליונה והזכה. כלומר, המלך החזיק בתוכו שתי קצוות, את הרע ביותר ואת הטוב ביותר.

בית המקדש. מבחינה רוחנית, בנייה של בית המקדש פירושה בנייה של רשת קשרי חיבור ואהבה בין אנשים, מתוך רצון להתאים לכוח הכללי שבטבע. במקור, כולנו חלקים של נשמה אחת גדולה שנשברה לחלקים רבים, וכל מה שאנחנו עושים בהתפתחות שלנו זה לומדים להרכיב אותה בחזרה. הקשר המיוחד שנוצר על ידי מאמצים משותפים להיות ב"ואהבת לרעך כמוך", יוצר בינינו מבנה רוחני, שנקרא גם בית המקדש. בית של קדושה. בית פירושו רצון, וקדושה פירושה כוונה של השפעה טובה. וכשכולנו מכוונים להשפיע טוב זה לזה, רוצים לתמוך, לעזור, להעביר דרכנו לאחרים כוח עליון של נתינה, אהבה וחום, כשכל אחד מרגיש שלשם זה הוא קיים בעולם, אז רשת הקשר ההדדי שמתהווה בינינו נקראת נשמה, או בית המקדש.

עבודת הקורבנות. אדם שרוצה להתקרב לבורא, כלומר לרכוש תכונות של אהבה ונתינה, צריך לקבל לזה כוח מיוחד כי התכונות הללו מנוגדות לרצון הטבעי לקבל הכול לעצמו בלבד. בתהליך ההתפתחות הרוחני הזה האדם מגיע למצב שהוא מקריב קורבן. המושג קורבן, מלשון קרוב, מעיד על רצון להתקרב לכוח אהבה ונתינה. מקריב, פירושו שאני מוכן להקריב את הרצון לקבל האגואיסטי שלי שיעבור תיקון, כך שבמקום להשתמש בו כרגיל לטובת עצמי יתהפך כיוון הפעולה שלו לטובת הזולת. ואז אני מביא משהו מהדומם, הצומח או החי, כקורבן לבית המקדש, ושם מקבלים אותו הכוהנים ועושים איתו עבודה מיוחדת. 

למה הכוונה? כל אדם הוא עולם קטן, וכלול מדומם, צומח, חי ואדם. זוהי חלוקה פנימית של הרצונות שיש בכל אדם בעולם. בנוסף, בתוך כל אדם יכולים להתגלות רצונות שנקראים אומות העולם ורצונות שנקראים עם ישראל. תשכחו רגע מדמויות חיצוניות, ותעברו פנימה אל תוך הלב. הרצונות שמוגדרים כעם ישראל, הם רצונות שמכוונים ישר אל כוח האהבה והנתינה. בתוך קבוצת הרצונות של עם ישראל, יש רצונות שנקראים כוהנים ולויים והם שעוסקים בעבודת בית המקדש. הרצונות הללו זכים יותר משאר הרצונות, כלומר קרובים יותר לאהבה ונתינה, ולכן תפקידם לקבל את הרצונות שאני רוצה להקריב כקורבן, רצונות אגואיסטיים מהדומם, מהצומח ומהחי, שבתוכי, ולעשות עליהם תיקונים שונים כדי להעלות אותם לדרגת אדם. אדם פירושו דומה לבורא, כלומר נמצא בכוונה של אהבה ונתינה.

כאשר עם שלם עובר תיקונים פנימיים כאלה, הוא הופך להיות עם מיוחד, מאוחד, שמתפקד כאיש אחד בלב אחד. יש לו רצון אחד, מוח אחד, מחשבה אחת. כל אדם בו מיוחד ושונה מהאחרים, אבל כולם יחד מתאחדים בשאיפה לתת מקום לכוח האהבה והנתינה שממלא את כל הבריאה, להתגלות ביניהם ולכוון אותם אל המנוחה והנחלה.

שנזכה!

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 1111 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content