Left Sidebar Content

מדע ותפיסת המציאות | מדע ותפיסת המציאות - כתבות נוספות

התפתחות ותנועה

אם ילד קטן לא זז מספיק, אנחנו מתחילים לחשוש, אולי משהו לא בסדר. כוח התנועה מפתח את כל הטבע, וכשאין תנועה הכול נעצר, קופא על מקומו. מדוע כך בנויה המציאות, שאנחנו חייבים להיות בתנועה מתמדת? מה בין תנועות חיצוניות לתנועות פנימיות? איזה תנועות יכולות להאיץ את התפתחות האדם אל הרמה הגבוהה ביותר?

המציאות נמצאת כל הזמן בתנועה, מפני שאנחנו צריכים להתקדם ממצב בלתי שלם למצב שלם. כך מלמדת חכמת הקבלה. הצורך בתנועה הוא הצורך בהרגשת חיים. לו יצויר שנעצור הכול, אז אפילו לא נרגיש שזה מוות, אלא לא נרגיש כלום. ההבדל בין כל צורות החיים הוא בקצב השינויים ובמהותם. כלומר, לא במצב עצמו שבו אני נמצא, אלא מאיזה מצב ולאיזה מצב אני עכשיו עושה תנועה. 

מדוע התנועה מפתחת? כי אין חיים ללא תנועה. אנחנו לא יכולים להרגיש שום דבר שנמצא בצורה קבועה, אם לא משתנה בו משהו. אנחנו מרגישים את החיים ואת החיות רק מהתחדשות, מהפער בין היה והווה, בין הווה ליהיה. לכן, אם שינויים כאלה לא מתקיימים, כלומר אם אין תנועה, אנחנו מפסיקים להרגיש את עצמנו וגם את הסביבה, ואז אין לנו הרגשת חיים.

בילדות יש הרבה מאוד תנועתיות פיזית, וככל שמתבגרים היא מתחלפת בתנועה רגשית ושכלית. למשל, אנו יכולים לשבת לצפות בהצגה או באופרה, ולעבור במשך ערב אחד חיים שלמים של איזו מדינה, או של כמה גיבורים. התנועה הרגשית מקבצת לנו כל מיני תנועות גשמיות, מכאניות, ואז כצופים אנו עוברים באותן התרשמויות רק בצורה יותר מרוכזת, בדחיסות גדולה מאוד. גם בתחום הטכנולוגי, ככל שמתקדמים יש אפשרות לדחיסות גבוהה יותר של נתונים. וכך, דרגות גבוהות יותר של קליטה ומסירת מידע, מחייבות תנועות מיוחדות.

לפי חכמת הקבלה, ככל שתנועה פנימית יותר כך היא נחשבת איכותית יותר. תנועה פנימית היא כזו שנוגעת ברגשות שקשורים במהות החיים, ברצון להרגיש מאיפה אני, לאן אני, מה העיקר בחיי ואיך אני מתקדם לגילוי מהותם. כדי להיות אובייקטיבי במחקר הזה, עליי לפתח יכולת להיות בלתי תלוי בהבחנות כמו נעים לי או לא נעים לי, עד כמה אני מרוויח או מפסיד ממשהו, כלומר להתעלות מעל הנגיעה האישית שמגבילה את פוטנציאל ההתפתחות שלי. עם שאיפה לזה, כוח התנועה שלי יימדד לפי מידת יכולתי לצאת מהרצונות ומהמחשבות האגואיסטיים שלי, כדי לגלות את האמת.

חכמי הקבלה גילו שמה שאנו תופסים עתה כמציאות נקרא "העולם הזה", ומעליו יש עולם אחר, עליון ממנו. העולם הזה נקלט בנו באופן טבעי, ובו אנו מבצעים כל מיני תנועות במטרה למלא את עצמנו בהרגשה טובה. כדי להתחיל לקלוט את העולם העליון אנו נדרשים לתנועות נעלות יותר, תנועות שיהיו מכוונות מאתנו החוצה, כלומר לטובת הזולת. 

נתבונן ביחסי אם ותינוק: ככל שהאם משקיעה בתינוק שנולד לה, כך המבט שלה יוצא מעצמה כלפיו. מעניין אותה מה טוב לו, מה הוא צריך, איך היא משרתת אותו. היא עצמה קיימת רק בשבילו, וכל כולה נמצאת בו. מכאן אפשר במשהו לדמיין איך כשאני באמת מצליח לנוע מהדאגה הטבעית לעצמי אל עבר דאגה לזולת, שזר לי, אני רוכש טבע חדש, תכונה חדשה של הרגשת הזולת, הרגשה מה נמצא מחוץ לי. 

חשוב להדגיש כי היחס לזולת הוא רק אמצעי לצאת מעצמי ,כדי להרגיש את המציאות שנמצאת מחוץ לי. בתהליך הזה אני מתחיל להרגיש שאני כבר לא מוגבל בתוך עצמי, אלא חי בעולם אחר. למציאות שראיתי קודם מתוך המבט כלפי עצמי, כלומר 'מה טוב לי', אני קורא עתה העולם הזה, ולמציאות החדשה שאני קולט מתוך המבט 'מה טוב לעולם', אני קורא "העולם העליון", או "העולם הבא". אני חש שינוי אדיר בתפיסה שלי, ונע בין העולמות. 

כאמור, התנועה היא מחויבת המציאות כי התפתחותנו כנבראים היא מחוסר שלמות לשלמות. עם גילוי העולם העליון מורגש שדאגה לעצמי בלבד זהו חוסר שלמות, ואילו בדאגה לזולת אני מתחבר לנצחיות, לאלוהות, לנשמה שלי. התנועות בעולם העליון, כלומר התנועות לטובת הזולת, נקראות "תנועות רוחניות". חכמת הקבלה מלמדת איך מגיעים לזה בדיוק, והשיטה מבוססת על עבודה קבוצתית. 

מה כל זה נותן לאדם, בשורה התחתונה? הרגשה של המציאות האמיתית שבה אנחנו נמצאים גם עתה, רק בחוסר הכרה. "היינו כחולמים", נאמר על כך בספר תהלים. האדם מרגיש שהוא לא מוגבל, נפתח בפניו מרחב רוחני, חלל עצום שהוא שולט בו. ביכולתו להשתמש בכל הכוחות בהרמוניה, להיכנס לכל הרצונות, המחשבות והכוונות, לעוף "אלפי פרסאות" ככתוב במקורות, לכל הכיוונים ובכל המובנים. וכל זאת, בזכות כך שאין לו שום מחשבה ותנועה לעצמו וכל כולו למען הזולת.

מן המקורות

"כדי להוסיף כאן איזה פסיעה קדימה בדרך מדעית - רק לחכמת הקבלה אנו צריכים! כי כל החכמות שבעולם כלולות בחכמת הקבלה".

בעל הסולם, מאמר "החירות"

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 1158 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content