Left Sidebar Content

אקטואליה | ארכיון אקטואליה בעולם

התרופה לחברה האנושית

מה היה קורה אם אף אחד לא היה מציק לילדים שלנו בבית הספר? מה היה קורה אם יכולנו להסתדר עם בני הזוג שלנו ולהימנע מפירוק משפחות? מה היה קורה אם היינו מוצאים דרך לחיבור בין ימנים ושמאלנים, דתיים וחילונים, וכיוצא בזה? כנראה שהיה טוב. רק מה, חסר לנו דבק, כוח שיכול לחבר בין ניגודים, להשלים בין הפכים, ליצור חיים חדשים.

בטבע הסובב אותנו הכוח הזה קיים, ומאפשר את התפתחות החיים. ראו לדוגמה איך מתפתח העובר. זה מתחיל מתא אחד שהולך ומתרבה, אחר כך כל תא עובר התמיינות, התמחות, מכך נוצרים איברים שונים, והחיבור בין כולם יוצר את חיי הגוף. גם אצלנו, פעם היו בני האדם יחסית דומים מאוד זה לזה ובקושי היו ביניהם הבדלים. כולם היו חקלאים, או שכולם רועי צאן, כולם דייגים והן הלאה. אחר כך באו השכלה ותרבות, וכל אחד התפתח בכיוון משלו. כיום כל אחד מיוחד, לכל אחד דעות משלו, כישורים משלו וכן הלאה.

במבט כולל, ככל שאנו מתפתחים נוצרים בקרבנו פלגים רבים. מה שחסר לנו זה מה שיש בגוף באופן טבעי, יש הרבה תאים, הרבה איברים אבל כולם קשורים זה לזה, יודעים איך להשלים זה את זה. אם היינו יודעים לחבר בין הפלגים השונים, היינו מולידים חיים משותפים ברמה גבוהה יותר. אבל בינתיים, אנשים בעיקר מתפוצצים זה על זה.הכי בולט זה אצלנו, בישראל. עוד מעט שבעים שנה למדינה, והעתיד המשותף שלנו לוטה באפלה. אם לא האויבים המשותפים שלוחצים עלינו, כנראה שכבר מזמן היינו מתפזרים לכל עבר. אנו דומים לאגוזים בשק, אמנם השק אוגד אותנו יחד, אבל בינינו לבין עצמנו כל אחד עטוף בקליפה קשה, מבודד מהאחרים. לכן כל תזוזה בשק, גורמת לנו לחיכוכים כואבים.

במקום להשלים אחד את השני כל רק אחד מתגאה עד כמה הוא מיוחד, שונה, מוזר ושכולם חייבים לקבל אותו כמו שהוא. הדרישה הזו טבעית לחלוטין, אך יחד עם זאת התפתחותו של האדם נמדדת ביכולתו להתקשר לשונים ממנו. החיבור בין ניגודים הוא שזה שיוצר את העושר הגדול, את היופי של החיים. כך התפתחו החיים בטבע ונוצרו יצורים משובחים יותר, וכך גם אנחנו צריכים להתפתח הלאה כבני אדם. כמו שלכל האיברים בגוף יש מטרה משותפת עלינו למצוא מטרה משותפת.

אין דרך אחרת לבנות מצבים מתקדמים יותר, אלא רק מתוך חיבור והשלמה בין ניגודים. למרות הדעות המנוגדות, אנחנו מוכרחים להתחיל לחשוב על כך שאנחנו עם אחד. שאנחנו חיים יחד. עלינו למצוא שיטה להתקשרות מעל הדעה הפרטית של כל אחד ואחד, להתעלות קצת מעל ההבדלים ולדון באמת מה טוב לכולנו.

אנחנו רוצים לבנות לעצמנו חיים טובים יותר? רוצים שלילדים ולנכדים שלנו תהיה מדינה טובה יותר? יופי, אז בואו נצייר לעצמנו את הצורה העתידה. בסופו של דבר, אנחנו צריכים להגיע למצב שבו הקשר בינינו יהיה קשר של אהבה. של חיבור. שאף אחד לא ירצה לנצל את הזולת לרעה, שכל אחד ידע שכדאי לו לתמוך באחרים. וזאת מפני שכולנו מקושרים, כולנו מצויים בסירה אחת, כולנו תלויים זה בזה. ואחרי שהגדרנו את המטרה, בואו נראה מה חסר לנו כדי להגיע אליה?

ציירו לעצמכם תמונה: סביב שולחן עגול אנחנו מתיישבים, כעשרה אנשים ומתחילים להכיר אחד את השני, עד כמה שאנחנו שונים. אחר כך, אנחנו מתחילים לדון ולחשוב יחד איך נוכל להתעלות מעל כל השוני. כל אחד מציג את דעתו ומקשיב לאחרים באמת וכל אחד בביטוי שלו מתחיל להשפיע על האחרים. וכלפי המטרה המשותפת אנחנו אומרים מה כל אחד יכול להביא לחיבור המשותף. לאט לאט, מתבהר לנו במה נוכל כבר להתחבר, ובמה כדאי דווקא לשמור על הפרדה.

למעשה, חכמת הקבלה מלמדת שיטה שלמה שמסבירה כיצד לבנות חיבור, שלב אחר שלב, בהתאם לעיקרון: "על כל פשעים תכסה אהבה". בכך נגלה בינינו את הכוח החיובי שבטבע. טבע שני שיתווסף לטבע המקורי שלנו. עוד כוח, חיובי, שיקשור בינינו, שייצור בינינו יחס טוב, יחס של אהבה הדדית, שנרגיש שאנחנו יכולים להתקשר למערכת אחת ממש. בגדול, כאשר לומדים להביא את הכוח החיובי אל חיינו, הוא מחמם את היחסים שלנו זה עם זה, ופתאום נולדת בינינו ראייה חדשה של דברים. פתאום מתגלים פתרונות שקודם לא יכולנו לראות, כי לא היינו מחוברים.

הכוח הזה קיים במערכת הטבע, כאמור, עלינו רק ללמוד להזמין אותו אלינו. שיופיע בינינו. ואז, כמו פלוס ומינוס, אנחנו נשלים זה את זה. תיווצר בינינו מערכת שתקשור בין ימין ושמאל, ב"קו האמצעי", כמו שאומרים בשפת הקבלה. ואז אנחנו נפסיק לשאוף להרוס את הצד האחר, כי נבין שבכך אנחנו הורסים גם את עצמנו. לא יכול להיות ימין בלי שמאל, ושמאל בלי ימין. רק בהתקשרות בינינו, מעל ההתנגדות, מעל ההתנגשות, נוכל לבנות מערכת שבה הימין והשמאל יעבדו יחד וישלימו זה את זה. כך עובדים מכשירים חשמליים, תמיד יש נגד שמחבר בין פלוס ומינוס, ואז מתקבלת תוצאה. אי אפשר לעשות כלום עם כוח אחד בלבד.

שיטת ההתקשרות הזו אינה מוגבלת לרמה החברתית בלבד, היא נכונה לכל מערכת יחסים שבין בני אדם. בתא הזוגי, ביחסים בין ילדים בבתי הספר, בעבודה.כיום,בעידן בו משחקי אגו ומאבקי שליטה הורסים כל חלקה טובה, היא נחוצה לנו כמו אוויר לנשימה, ולכן היא מתגלה. תפקידה לסייע לנו להבין איך מתחברים נכון ובונים חברה לתפארת.

מן המקורות

"קו אמצעי נקרא אמת. כלומר, שכל קו בפני עצמו אין בו שלימות. וזה יכולים להבין על דרך משל. לשני אנשים שהכינו סעודה בשביל הקהל, אחד הכין בשר ודגים ושאר דברים, והשני הכין רק תבלינים ומלח וחומץ, וכדומה. ולבסוף נעשה מחלוקת ביניהם. אז כל אחד אמר, שהוא יקרא את הקהל אליו, ויתן להם את הסעודה. הנה זה שהבטיח לתת רק תבלינים, וכשהוא נותן לאכול את התבלינים, היינו לשתות חומץ ולאכול מלח, וכדומה, מי יכול לאכול. והשני, שנתן בשר, ודגים, ושאר דברים לאכילה. אבל מי יכול לאכול בשר ודגים בלי מלח, וכדומה. והיות שאין האנשים יכולים לאכול לא אצל זה ולא אצל השני, עד שהיה מוכרח לעשות שלום ביניהם, והתערבו את האוכל עם התבלינים, ומשניהם נעשה סעודה טובה... כל קו בפני עצמו אין לו שלימות. אבל כשמשתמשים עם ב' קוים, עם ימין ושמאל, מזה באים לקו אמצעי" (הרב"ש- הרב ברוך שלום אשלג, מאמר "מהו, אין לנו מלך אלא אתה, בעבודה").

המאמר מבוסס על ראיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 793 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים".    

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>hafatza</p><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content