Left Sidebar Content

משמעות החיים

ואהבת, הגרסה המלאה

אנחנו יצורים חברתיים ויש לנו קשרים חברתיים. לעיתים הקשרים הללו מסבים לנו צער, אך גלום בהם פוטנציאל אינסופי של צמיחה ושל התפתחות. איזה יחס לאחרים יכול לפתוח בפנינו עולמות עליונים? על הסוד הרוחני שטמון בעומק הכלל "ואהבת לרעך כמוך".

בלי קשרים חברתיים היינו נשארים חיות. החברה האנושית עשתה מאתנו בני אדם. מי שאינו מצוי בקשר עם אחרים גונב מעצמו את היכולת להתקדם, כי אין לו ממי ללמוד. תרבות, חינוך, דעות, תעסוקה, עסקים, שירותים שונים, בכל דבר ועניין אנו קשורים.

בשונה ממגע עם הדומם, הצומח והחי, קשר עם אדם אחר גורם לנו להשוות את עצמנו אליו. הזולת משמש לנו כמראה, אנו מודדים כל דבר בנו ביחס למה שאנו רואים אצל האחרים. מתוך השוואות כאלה אנו מסיקים לאיזה כיוון כדאי לנו להתקדם. למעשה, אפילו לעצמי אינני יכול להתייחס בלי שאתייחס לזולת, כי כל מדידה מבוצעת רק מתוך דבר והיפוכו. מתוך השוואה לאחרים אני יכול להעריך מי אני, מה אני, איך אני חי, האם אני מתקדם או לא, וכן הלאה.

כל זה מובן וידוע אולם מעבר לכך, בקשרים החברתיים יש גם פוטנציאל רוחני שמהווה נכס גדול מאוד שטרם גילינו. חכמת הקבלה מלמדת, שהתקשרות פנימית נכונה עם הזולת יכולה לבנות באדם כלי חישה חדש, שבו מתגלה עולם עליון ממש. במה מדובר? נפרק זאת בהדרגה.

בחמשת החושים שלנו אנחנו מגלים את העולם, את המרחב שבו אנו קיימים. המקובלים גילו שבנוסף למרחב זה יש מרחב גבוה יותר, שגם בו אנחנו קיימים, רק שאיננו מודעים לזאת. כלפי אותו מרחב אנו מצויים עתה כמו בהרדמה.

כדי לפתוח את עצמנו, את הרגשתנו, לאותו המרחב שנקרא העולם הרוחני, עלינו לפתח את החושים שלנו, וזאת ניתן לעשות אך ורק באינטראקציה נכונה עם הזולת. אם כן, הזולת נחוץ לי ואני לו, לצורך פיתוח חושים המתאימים לקליטת מציאות עליונה.

במציאות הזו יש מקורות להתקדמות, להנאה, להבנה, לניהול החיים ברמה שאי אפשר בכלל לדמיין, כל עוד אנו חשים רק את האזור המוגבל שנקרא "העולם הזה". מדובר במשהו נצחי ושלם שאליו אנחנו יכולים להעפיל, אם נדע לבנות בינינו לבין הזולת קשרים רוחניים.

בניית הקשרים הרוחניים נחשבת לבניית הנשמה, והיא מספקת לאדם ידיעה על כל מה שקורה לו. הוא מבין את המניע לכל פעולה שהוא מבצע, ורואה לאיזו תוצאה כדאי לו להגיע. ברור לו איך נגמרים החיים, ומה יש מעבר להם. את כל הדברים הנפלאים הללו לא יכול האדם להשיג לבדו, אלא רק בהתקשרות מיוחדת עם הזולת.

"ואהבת לרעך כמוך", אמרו על כך החכמים הגדולים. הם לא התכוונו לאהבה שנוהגת בעולמנו, שבה אני אוהב את מי או את מה שמסב לי הנאה כלשהי באופן ישיר או עקיף, אלא ליציאה מלאה מעצמי אל האחר.

עליי ללמוד להעביר את תשומת הלב שלי, את מרכז הפיקוד שלי, את כל מה שיש בי, מתוך עצמי אל הזולת. כך אני נכנס לתוך האחר, מתחיל להרגיש את הרצונות שלו ורוצה למלא אותם. אני לומד להתעלות מעל עצמי, ולהרגיש משהו שנמצא מחוץ לי. וכאשר אני עובד כך, ומצליח ומתקדם, פתאום אני מתחיל להרגיש שמחוץ לי לא נמצא הזולת, אלא רצון כללי וגדול, שנקרא "בורא".

מה זה אומר לצאת מעצמי? לצאת מהאגו שלי. להפסיק להרגיש את המציאות דרך האגו הפרטי שלי ולהתחיל להרגיש דרך חושים זרים, כלומר שאינם קשורים לאגו שלי. הדבר קורה כשאני משתדל לשים את רצונות הזולת מעליי כביכול, כלומר כחשובים יותר מרצונותיי שלי.

אדם שלומד להתקשר כך לזולת, באותו המאמץ שהוא עושה כדי לצאת מעצמו ולחיות בזולת, מתחיל להרגיש שלמעשה הוא יוצא מעצמו וחי בכוח עליון. כוח של השפעה טובה, של נתינה ואהבה.

בהדרגה, הוא מגיע למימוש מלא של חייו, רואה לשם מה קיים הכול, באיזו צורה הכול מתקדם ונכנס לנצחיות. הוא עובר להרגשת ממדים גבוהים יותר, מעבר לגבולות העולם הזה, העולם הקצר והנגמר. יש לו חשבון לא עם עצמו ולא עם הזולת, אלא עם הכוח העליון, הכללי, שכולל בתוכו את כל העולמות.

ייתכן שהדברים נשמעים כפנטזיה, אך זה מה שכתוב בכל כתבי הקבלה, שגם מפרטים את השיטה המעשית לביצוע ההתפתחות הזו.

כך למשל אומר גדול המקובלים של המאה העשרים, הרב יהודה אשלג, המכונה "בעל הסולם" על שם פירושו לספר הזוהר: "בביאת האדם אל אהבת זולתו, אז הוא נמצא ישר בבחינת הדבקות, שהיא השוואת הצורה ליוצרה, אשר עמה יחד, עובר האדם מתוך עולמו הצר, המלא מכאובים ואבני נגף, אל עולם נצחי רחב, של השפעה לבורא והשפעה לבריות" (בעל הסולם, מאמר "מהות הדת ומטרתה"). וכן: "עם הרצון להשפיע, בזמן שהאדם זוכה לזה, אז הוא מוכשר לקבל שפע עליון" (בעל הסולם, מאמרי "שמעתי", טז).

תרגיל מעשי ראשון, הפשוט והקל ביותר: "אל תעשה לחברך מה ששנוא עליך". כלומר, בכל פעם שאנחנו מתייחסים למישהו מסוים או לאנשים בכלל - במחשבה, בדיבור, במעשה -להשתדל להתייחס אליהם כאל עצמנו ממש.

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 1068 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>hafatza</p><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content