Left Sidebar Content

אקטואליה | ארכיון אקטואליה חברתית

זהות אישית וזהות בדויה

מהו הדבר החשוב ביותר שאנחנו לא יודעים על הזהות האישית שלנו? מכמה שכבות אנחנו בנויים? מתי זהותו של אדם מוגדרת כבדויה, ומתי כאמיתית? מסע בעקבות הזהות שלי עצמי.

כל אחד רוצה שתהיה לו זהות משלו. לא להיות "עוד אחד", אלא אישיות ייחודית ומובחנת. אם אפשר, גם ידועה ומפורסמת. מדור לדור השאיפה הטבעית הזו מתגברת, וכל אדם מנסה להיות עוד יותר בולט, עוד יותר מיוחד. אין מה להשוות בין האינדיבידואל של המאה ה-21 לבין מסות האנשים שחיו לפני אלפי שנים.

עם זאת, קשה לומר שהזהות העצמית של אדם היא משהו אישי שלו, שהוא עיצב במו ידיו. הסביבה שבה נולדנו והתחנכנו, הסביבה שבה אנו מצויים עתה, כלי התקשורת והרשתות החברתיות - כל אלה גם יחד פועלים עלינו ומעצבים את הזהות של מי שאנחנו חושבים שאנחנו.

איך שלא יהיה, המאפיינים החיצוניים של זהותנו ניכרים לעין. אבל אם הולכים יותר פנימה, הסיפור מתחיל להסתבך. כדי לאתר את הזהות הפנימית הייחודית שלי, עליי למצוא את הנקודה העמוקה ביותר בתוכי, להוציא אותה החוצה, לנקותה היטב מכל מה שדבק בה, ואז לראות: מי באמת אני? מה מיוחד בפנימיותי?

על פי חכמת הקבלה, זהותנו האישית מגיעה משורש הנשמה שלנו. הנשמה יורדת לעולם הזה, מתלבשת בגוף ביולוגי, מתחילה לבנות אותנו בצורה גופנית ונפשית מסוימת, ומנווטת את התפתחותנו. יכול להיות שבמהלך דרכה תחליף הנשמה כמה גופים, אבל תמיד מטרתה אחת: התקדמות למימוש רוחני שלם.

אם הייתי מרגיש את הנשמה שנסתרת עמוק בתוכי, אפשר היה לומר שאני מכיר את הזהות האישית שלי. אך כל עוד לא התפתחתי לרמה שמאפשרת זאת, אי אפשר לומר שאני מכיר את עצמי.

איך אוכל לאתר את הזהות הפנימית שלי? העניין תלוי בכך שארצה זאת מאוד. שארצה לגלות את הנשמה שלי, ואלמד את השיטה המדויקת לעשות זאת, חכמת הקבלה. השיטה כוללת לימוד של מבנה המציאות, ותרגול מעשי של פיתוח הנשמה במסגרת קבוצתית.

בגדול, הנשמה היא ניצוץ מאור האהבה והנתינה של הכוח הכללי שבטבע, שנקרא גם בורא. על הניצוץ הזה מתלבש רצון לקבל הנאה ותענוג, שנקרא נברא. על הרצון הזה מתלבש גוף גשמי, חלבוני, בשרי. יוצא שיש שלושה מרכיבים: ניצוץ אהבה ונתינה, רצון ליהנות אגואיסטי, ומה שנראה לעינינו כגוף גשמי. 

כל השינויים שעוברים עלינו, מכל הרמות והסוגים, מוסיפים הבחנות לרצון ליהנות שבנו, עד שהוא מרגיש שהוא כל הזמן מפסיד. שאפילו אם הוא מצליח להתמלא, ברגע הבא תחושת הסיפוק חולפת כלא הייתה. בדורנו זה מורגש מאוד, ולכן אנשים מגיעים להחלטה שהם חייבים לעשות משהו עם החיים שלהם.

במובן מסוים אפשר לומר שכעת אנחנו חיים עם מין זהות בדויה. מה שאנחנו קוראים לו עצמנו זה כמו דמות בתיאטרון, שמשחקת בהכרח את מה שכתוב לה. גם אם היינו מקבלים מיד את הזהות האמיתית, היינו לא יותר מבובה על חוט, כי לא הייתה בידינו אפשרות בחירה. לכן המציאות בנויה בצורה מיוחדת מאוד, שמותירה לנו מקום לפיתוח עצמאות. 

איך זה קורה? כאשר מתעורר באדם הרצון להתפתח רוחנית, הוא לומד לפתח את ניצוץ האהבה והנתינה, מעל הטבע האגואיסטי שיש בו מלידה. כמו טיפת זרע גשמית שממנה מתהווה העובר שהופך לוולד, האדם עובר תהליכים דומים בפיתוח זהותו הרוחנית. מדובר בעבודה פנימית גדולה, שהיא גם הרפתקה נפלאה. בהדרגה ניצוץ הנשמה שלו גדל ומתפתח עד לגובה הבורא ממש, כוח האהבה והנתינה הכללי שבבריאה. 

מה זה נותן לאדם? הרגשת שלמות ונצחיות.

שווה בדיקה.

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 962 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content