Left Sidebar Content

אקטואליה | ארכיון אקטואליה חברתית

חוסר סבלנות, התחנה הבאה

סבלנות. מי שאין לו, שיפסיק לקרוא כבר כאן. סתם. מאיפה נובעת חוסר הסבלנות? למה בזמנינו היא מתגברת נורא? מה נרוויח אם נמצא פטנט להרחבה יכולת ההקשבה? סבלנות, תיכף זה בא.

אם היינו חיים באיזה יער או אי בודד, בלי אף אחד בסביבה, לא הייתה מתעוררת בנו תחושה של חוסר סבלנות. לא היינו חושבים על דבר כזה בכלל. אבל מפני שאנחנו חיים בחברת אנשים שמפריעים לנו עד בלי די, אז נכנס לחיינו המוטיב של סבלנות וחוסר סבלנות.

כיום חוסר הסבלנות מגיע לרמות מאוד גבוהות, בגלל שהאגו של האדם כל הזמן גדל. נעשינו אגואיסטים מאוד, וזה מגביר את חוסר הסבלנות כלפי מי שמפריע לנו ליהנות, מעכב אותנו מלקבל מה שאנחנו רוצים מאוד. ההוא בכביש לא נותן לי לעבור, ההיא לא עושה מה שצריך בעבודה, ועוד ועוד. התחושה הזו שמישהו עומד בדרכי ומונע ממני תענוג כלשהו, היא שמורגשת בי כחוסר סבלנות. שיעוף!

בשונה מהאירופאים המאופקים, למשל, לישראלים אין סבלנות לעמוד בתור. זה נובע מכך שאנחנו עם אגוצנטרי מאוד. אגו גדול, דעתנות, התפתחות, עקשנות, חוסר סבלנות. אני לא מסוגל לחכות לתוצאה מהפעולה שלי, רוצה שהכול יקרה במקום.

התעצמות האגו לא עוצרת, ואם אנחנו כאלה חסרי סבלנות, תארו לעצמכם מה יהיה בדור הבא, או זה שאחריו. חוסר הסבלנות ימרר להם את החיים, יגרום לכל מיני בעיות. גופניות, נפשיות, חברתיות, מי יודע מה עוד. כבר היום רואים אנשים שלא מסוגלים להחזיק את עצמם, מתפרצים תוך רגע באלימות.

חוסר הסבלנות בא לידי ביטוי גם בבית. הורים אומרים לילדים משהו שיהיה לטובתם, הילדים לא רוצים לשמוע, הסבלנות נגמרת מהר מאוד, מתחילות צעקות. בזוגיות זה עוד יותר גרוע, הפתיל קצר מאוד. בכל מקום שבו לא מתקבלת מיד התגובה הרצויה, חוסר הסבלנות מתפרץ אל קדמת הבמה.

עידן חוסר הסבלנות, אם נקרא לו כך, מוציא לאנשים את החשק להתחתן, להביא ילדים. 'בשביל מה לנו עוד מישהו על הראש, עם עצמנו אנחנו בקושי מסתדרים'. זהו כוח הגנתי פנימי שמרחיק את האדם מיצירת קשרים. לאן זה מוביל? 

בסופו של דבר המציאות תביא אותנו אל סף ניתוק מוחלט, וזה יהיה מסוכן מאוד. כשנגלה שאנחנו נחנקים כל אחד בפינה שלו, ממש קמלים בלי חיות, יתברר לנו שחובה להחליף את כיוון ההתפתחות. שחובה ללמוד להתקרב לאחרים, אחרת אף אחד לא ישרוד. מאיפה ניקח כוח להתגבר על חוסר הסבלנות? כאן תתגלה שיטה שלמה לחיבור נכון בין בני אדם, שאותה עוד נצטרך ללמוד.

בלב השיטה עומד עיקרון אינטגרלי שאומר: להתייחס בסבלנות לאחרים אפשר, אך ורק אם נקבל אותם לתוכנו באהבה. רק אם אנחנו והם נהפוך להיות מחוברים כמו אחד. במקרה כזה, תהיה לנו סבלנות בלי סוף אליהם, וזה לא ידרוש מאיתנו מאמץ. 

הבה נתבונן: כשאנחנו נמצאים בחברת מישהו שאנחנו אוהבים, שטוב לנו איתו, שאנו מרגישים איתו חופשיים, שהוא לא לוחץ עלינו ואנחנו לא עליו, או אז אנחנו מגישים טוב. נעים. הזמן לא מורגש, כאילו נעלם. אנחנו לא צריכים להזדרז, לסיים, לסגור את העניין.

תמונה נוספת: הילדים שלנו חוזרים פעם ראשונה מהגן, ומספרים באריכות על מה שהיה להם שם. אנחנו מקשיבים בתשומת לב רבה, שותים כל מילה. בשבילנו זה הכי חשוב בעולם. מה נותן לנו סבלנות בשבילם? האהבה, כמובן.

לעומת זאת, אנחנו מנהלים פגישת צוות בעבודה, כל אחד מאריך בדבריו שעה ארוכה. אנחנו מבקשים, 'שורה תחתונה', חסרי סבלנות לשמוע את המשפט הבא. ולפעמים בגלל חוסר הסבלנות הזה מפספסים אפשרות ללידתה של הברקה גדולה, שהייתה לוקחת את הפרויקט שלנו להצלחה אדירה. 

מה אפשר לשנות בגישה? לומר לעצמנו בתחילת המפגש שלא קידום הפרויקט פה בחשיבות עליונה, אלא לפני הכול יצירת קשר חם וטוב בתוך צוות העבודה. שנרגיש קרובים, מחוברים, תומכים. וכל מה שיגיד כל אחד מהאנשים זו אפשרות להרגיש אותו, להתקרב אליו, להקרין לו אהבה, לרקום איתו רשת קשר יותר הדוקה. בכך אנחנו בעצם מחליפים מטרה, שמים דגש על בניית החיבור כחוליה ראשונה. אם נבנה כך יחסים נכונים, נראה שגם לאתגרים של הפרויקט נמצא יחד פתרונות יצירתיים, ונזכה להצלחה יתרה.

במבט כולל, רמת הסבלנות היא אינדיקציה לאיכות הקשרים בין בני אדם. ככל שנלמד לבנות קשר אינטגרלי יותר זה עם זה, כלומר יחסים של הדדיות, חיבור והשלמה, תהיה לנו יותר סבלנות והקשבה. בחברה העתידית, הסבלנות לזולת תהיה פועל יוצא של הרגשת אהבה. כמו במשפחה טובה אנו נבחן כל דבר מתוך עיניהם של האחרים, וכך נוכל לבנות יחד את החיים הכי טובים, מאושרים ומשמעותיים.

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 329 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content