Left Sidebar Content

אקטואליה | ארכיון אקטואליה חברתית

חופשי זה לגמרי מחובר

האדם נולד חופשי, ובכל מקום הוא נתון בכבלים. כך אמר בזמנו ז'אן ז'ק רוסו. השאלה היא מי הוא הגורם העיקרי ששולל את חירותנו, ששם עלינו כבלים. החברה הסובבת? אנחנו עצמנו? טבע החיים? התשובה והשחרור תלויים בעומק הבירורים.

כבר מילדות מחייבים את האדם בכל מיני דברים. תינוק נולד, עושים לו כל מה שדרוש לצורך התפתחות גופנית תקינה. גם כשהוא לא רוצה לקבל איזו תרופה, בכל זאת נותנים לו אותה. אחר כך מכניסים אותו לגן ילדים, לבית ספר, הוא צריך לקום מוקדם, להתארגן בחופזה, להיות כל היום במסגרת נוקשה, לשמוע דברים שלא בהכרח מעניינים אותו, לעשות מטלות ושיעורי בית. האילוף, כמו של חיה, לא מותיר חופש בחירה. 

אבל, בגלל שהרגל נעשה טבע שני, וגם צרת רבים חצי נחמה, אנחנו לא מרגישים את עצמנו כנתונים באזיקים. התרגלנו לגבולות המוגדרים ולתנאים הנתונים, ובמסגרתם אנחנו מרגישים חופשיים. זורמים עם החיים. לימודים, קריירה, משפחה, מעמד, הישגים. 

ויש כאלה שמתעוררת בהם שאלה על חירות, על עצמאות, על מהות. לשם מה אני חי, בכלל? מה המטרה? בית, אוטו, נופש, בזה מסתכמת העלילה? ומה לגבי נקודת ההתחלה של הסרט, כמו גם הנקודה האחרונה? מי קבע שאלה יהיו גבולות הגזרה שיסגרו אותי בתוך איזו קופסה? מי נתן את ההוראה?

וגם אם הרפואה תתפתח, ואוכל לחיות הרבה יותר שנים, ובבריאות טובה, ולעשות דברים שהיום כוחי לא מאפשר, האם זה מה שיביא לי תחושה של חופש? הרגשת אושר? שאלה גדולה. 

האומללות, ביסודה, נובעת מההכרה בכך שהחיים שלנו מוגבלים, ללא מטרה גדולה וברורה שאפשר להשיגה. זוהי הרגשת העבדות, במלוא מובן המילה, שאתה כבול לתמונה העכורה הזו, שיש עליך איזו שליטה רעה. 

ואם בעבר אנשים עוד הצליחו לכבות את השאלות על ידי כניסה לכל מיני מיסטיקות ודתות, היום זה פחות ופחות עובד. לא מספק את הסחורה.

מכיוון אחר, יש הסבורים שלהיות חופשי זה להיות עצמאי, לא תלוי באחרים. האם זה אפשרי? הרי בין אם אני שכיר ובין אם עצמאי, גם אם אני יזם עסקי, עובד זוטר או מנהל בכיר, עדיין אני תלוי בהמון גורמים שמגבילים אותי.

ולו יצויר שיכולתי לברוח מכולם לאיזשהו אי בודד, לשבת על החוף שהוא רק שלי, לגמרי לבדי, האם אז הייתי מוגדר כחופשי? חופשי ממה?

הרי גם מבחינה פנימית, בכל רגע ורגע מתעוררים בי רצונות, וממש מחייבים אותי לרוץ למלא אותם. להאכיל אותם כמו שמאכילים חיה, רק שתירגע. 

וכך, ככל שמתעמקים בשאלת החופש, מגלים עד כמה היא לא ברורה. אבל לחיים יש דינמיקה משלהם, ואנחנו מתפתחים משנה לשנה. מתקרב היום שבו העולם יהיה מלא בשפע, לכל אחד יהיה כל טוב ברמה החומרית, אבל השאלה הזועמת 'בשביל מה אתה חי', לא תיתן מנוחה.

בסופו של דבר נגלה, שהחופש הפרטי יכול להיות מושג רק דרך בניית יחסים מסוג חדש בינינו לבין כולם. קשרים הדדיים טובים, לא מוגבלים, בלי גבולות וחסמים, בפורמט של 'שלי שלך'. להתקשרות אינטגרלית שכזו האבולוציה מקדמת אותנו כמין אנושי, ועל ידה נפתח לעצמנו חיים חדשים.

כמו ילד שמסתובב בבית ליד אימו האוהבת, ובטוח שהיא דואגת ומכינה כל טוב בשבילו, כך פיתוח אהבה והרגשת קרבה הם שיביאו אותנו להיות חופשיים. אני לא אצטרך להתגונן מפניך ואתה מפניי, הלב שלי יהיה פתוח אליך ושלך אליי. מי שנמצא בין אוהבים מרגיש חופשי, טוב לו במחיצתם ולהם טוב לידו.

השיטה לחיבור נכון בין אדם לאדם מפורטת בחכמת הקבלה. בעזרתה נוכל לשחרר זה את זה מהדאגה העצמית, להיפטר מהלחצים, הבעיות והמאבקים, ולהעפיל יחד לדרגת קיום רוחנית, שלמה ונצחית. דרגה שבה רוח האדם תהיה מותאמת לכוח האהבה והנתינה שממלא את כל הבריאה, הכוח האינטגרלי שמחבר את חלקי הטבע למארג אחד נפלא.

דרך צלחה!

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 340 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content