Left Sidebar Content

אקטואליה | ארכיון אקטואליה חברתית

חופש מביקורת עצמית

להעביר ביקורת זה בטבע שלנו. על החברה הסובבת אותנו, על האנשים שחיים בקרבתנו, אפילו על עצמנו. השאלה היא איך נכון לעבוד עם המנגנון הזה כדי להגיע לתוצאות מועילות?

במבט רחב, אפשר לחלק את כל ההתפתחות האנושית לשתי תקופות. מה שעברנו עד היום, ומה שמצפה לנו מכאן ואילך. עד כה התפתחנו על ידי כוח האגו שגדל מדור לדור ומשנה לשנה. מתוך כך גם ביקרנו כל דבר ועניין, בדקנו את צורות ההתנהגות והיחס שלנו, הגדרנו אותן כחיוביות או שליליות. המטרה הייתה להסתדר טוב יותר עם האחרים, כדי שגם הם יתייחסו אלינו טוב בחזרה.

אבל בשנים האחרונות האגו האנושי הגיע לרמות כל כך גבוהות, עד שהאדם לא מסוגל להתחשב באף אחד, לשמוע דעה ממישהו לא כל שכן ביקורת, ובכלל, להיות בקשר הדדי. הביטוי הבולט ביותר לזה הוא ברשתות החברתיות ובכלי התקשורת, שמלאים ברעל ובארס שמוטחים לכל עבר. האם לזה ניתן לקרוא ביקורת בונה? זו פשוט מזבלה. 

תראו אותנו: חיים בכפר גלובלי קטן, שבו כולם תלויים בכולם אבל גם שונאים את כולם. ואם פעם עוד הייתה תקווה לעולם יפה, היום ברור שאנחנו לא מסוגלים להסתדר זה עם זה. לא ברמה הבינלאומית, לא ברמה החברתית ולא ברמה הבינאישית. כל ביקורת הופכת לגפרור שמצית התקוטטות יותר גדולה. מי שעיניו בראשו מבין, שהתא המשפחתי בדרך להתפרקות סופית והעולם נמצא בסכנה של הכחדה עצמית.

הגורם האבולוציוני שהביא אותנו למקום המסוכן הזה הוא התעצמות האגו האנושי, והאבחנה הזו היא שלב הכרחי בדרך לשינוי כיוון מהותי. מכאן נוכל להתקדם לבניית מערכת של ביקורת עצמית מסוג חדש לחלוטין.

כדי להעביר ביקורת אמיתית דרושה ניטרליות. אם למשל אני בודק אותך לעומתי, בוחן מה יש בך שהוא פחות ממני, אז זו לא ביקורת אלא מדידה. השוואה ביני לבינך, במטרה להרגיש טוב יותר עם עצמי, עם דעתי וכן הלאה. ביקורת של ממש לא יכולה להתבסס על דעה מוקדמת כלשהי, כי אז זה כמו לקיחת שוחד.

על פי חכמת הקבלה, מערכת של ביקורת יכולה להיבנות רק באדם שלומד את השיטה להתעלות מעל האגו שלו. בגדול, מדובר בהצבת הכלל של ואהבת לרעך כמוך כערך עליון, ומדידת עצמנו כלפיו. מטרת הביקורת תהיה התקדמות באהבה לזולת, מתוך שאיפה להשתוות לכוח הכללי שפועל בבריאה, שטבעו השפעה טובה, אהבה ונתינה. למה זה כדאי? כי כשיהיו בינינו קשרי אהבה, נפרוץ יחד לדרגת קיום רוחנית, שלמה ונצחית.

בתהליך ההתפתחות הזה, האדם רוכש מעמד ניטרלי וממנו מזהה באיזה מצב הוא נמצא בכל שלב ושלב. למה הכוונה? מצד אחד מתגלה בו יותר ויותר החומר האגואיסטי, מה שנקרא "יצר הרע". מצד שני, על ידי מימוש שיטת הקבלה הוא מעורר כוח טוב שטמון בטבע לפעול עליו, מה שנקרא "האור המחזיר למוטב". הוא מגלה את קיומו החדש בין שני הצדדים הללו, יצר הרע שבו ויצר הטוב שהאור בונה בו. בדרך זו, לא הוא זה שמבקר את עצמו, אלא כוח הטבע הכללי מברר את מצבו ומתקן את כיוון התפתחותו.

כל תפיסת הביקורת משתנה אז, והרבה מהדברים שעליהם מתבזבזת כעת המון אנרגיה נעשים מיותרים. האדם מתמקד בבדיקה עצמית אחת: האם עשיתי מספיק מאמצים כדי למשוך לתוכי מקסימום כוח חיובי?

כיום, כשהמין האנושי על פרשת דרכים קיומית, הכוחות האבולוציוניים פשוט מאלצים אותנו להתקדם לרמה כזו של ביקורת עצמית.

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 686 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content