Left Sidebar Content

מדע ותפיסת המציאות

חוקי הרשת הרוחנית

רשתות חברתיות, רשתות סלולריות, רשתות אופנה, אנחנו חיים בעולם מרושת. אותה קישוריות שמאפשרת קדמה טכנולוגית מחייבת אותנו להימצא גם במגננה מתמדת. הידיעה שכל תנועה ברשת נרשמת ומשמשת גורמים אינטרסנטיים שונים, איננה מוסיפה לאף אחד שקט, אבל לך תחזיר את העולם לתקופת האבן. העתיד נמצא ברשת, אין ספק, כל השאלה היא איך מאבטחים את הקשר? האם נצליח אי פעם לפתח רשת מוגנת, שכרטיס הכניסה אליה יהיה הרצון להיטיב זה לזה?

לפי חכמת הקבלה, אין צורך להמציא כזו רשת, כיוון שהיא כבר קיימת. מדובר ברשת של חוטי רגש שעוברים מלב אל לב, רשת שאנחנו עוד לא מפותחים מספיק כדי לחוש אותה. רשת רוחנית, שקיימת בעומק הטבע עוד לפני שהמציאו את האינטרנט. כולנו מצויים בה, ולכל אחד מקום משלו ותפקיד ייחודי. איך מגלים את המקום שלך ברשת הרוחנית? על ידי שמירה על כללי ההתקשרות: קודם כול, אל תעשה לחברך מה ששנוא עליך, ואחר כך, ואהבת לרעך כמוך.

כאשר מתגלה לאדם רשת הקשר הרוחנית שבין כולם, ברור לו כיצד הוא יכול להשפיע על האחרים ואיך הם משפיעים עליו, באיזה אופן אפשר לנהל את הגורל. ככל שהוא עוזר לפרטים האחרים ברשת, היא נפתחת בפניו עד שהוא רוכש את כולה. ואז הוא מגלה שהמצב הכי טוב שיכול להיות לו הוא מצב של אהבה לכולם, כי בהתקשרות כזו הוא נכלל מכוח טוב, כוח עליון שנמצא בתוך הרשת.

למה כל זה כדאי? כי עכשיו אנחנו חיים בדרגה הנמוכה ביותר, הכי גרועה שיש. מי שם אותנו כאן? הטבע. למה? כדי שנתחיל לעלות בעצמנו, מתוך בחירה והכרה. לאן? לדרגות של חיבור מתקדם יותר בינינו. ככל שאנו לומדים להתחבר יותר זה לזה, באופן שכל פרט ברשת משפיע כל טוב לאחרים מכל הלב, כך נבנים בינינו חיים חדשים. כל אחד מוסיף לאחר, אף אחד לא חי לבד ולא מת לבד, אלא כולנו חיים יחד. ובזכות זרימה בלתי פוסקת כזו ברשת, הקשר נעשה אינטגרלי, שלם, נצחי.

כל עוד האדם אינו מפתח יכולת ההתקשרות כזו לזולת, המקום שלו ברשת נותר ריק. הרשת מצידה, משפיעה עליו כדי למשוך אותו אליה, כלומר לקיום הנכון שלו. מי מנהל את הרשת? כוח הטבע. יש ברשת כוח חיובי, כוח אהבה, כוח של חיבור שלם וטוב, והוא פועל במגמה להביא כל הדומם, הצומח, החי והמדבר למצב של השלמה הדדית, הגבוהה והיפה ביותר. שאף פרט לא יחשוב על טובת עצמו אלא יתעלה מעל האגו שלו, כלומר יהפוך את הרצון שלו ליהנות באופן אגואיסטי לרצון לגרום הנאה לכולם. בצורה כזו בלבד, מערכת אינטגרלית יכולה לעבוד.

כדי להרגיש את רשת הקשר הרוחנית ניתנה לנו חכמת הקבלה, חכמת החיבור. יש בה שיטה שלמה ותרגילים מיוחדים להתקשרות נכונה בין בני אדם, בתהליך שמתנהל בקבוצות עבודה של כעשרה אנשים. בגדול, כל אחד משתדל לחשוב על תשעת האחרים ולא על עצמו, עד שהוא מתחיל להרגיש שהוא יוצא מעצמו ונכנס לאזור רוחני שבו פועל כוח האהבה. זו קפיצה למציאות חדשה, שבה הוא רוכש רגש ושכל חדשים. במקום לחשוב בצורה הטבעית: מה אני ארוויח, מה יהיה לי, הוא מתחיל לחשוב בכיוון הפוך: איך זה יהיה להם. וכשהוא יוצא מעצמו להשפעה טובה אליהם, זה נקרא שהוא מגיע לתחילת הנשמה. 

מה מרוויח האדם מזה? הוא מגלה עולם אחר, עליון יותר, עולם שבו הוא חי בנשמה שלו ולא בגופו הפיזיולוגי. הוא נהנה מכל מה שקיים ברשת הרוחנית, מהכוח שממלא אותה בידיעה אינסופית ובהרגשה בלתי מוגבלת. הוא מתקשר לכל הרגשות וההבנות שזורמות ברשת, הכול נעשה שלו. ומפני שמתוך אותה המערכת הוא עצמו נברא, המילוי שהיא מספקת לו הוא שלם. 

גדול המקובלים במאה העשרים, הרב יהודה אשלג, המכונה "בעל הסולם" על שם פירושו לספר הזוהר, אמר על כך: "בביאת האדם אל אהבת זולתו... עובר האדם מתוך עולמו הצר, המלא מכאובים ואבני נגף, אל עולם נצחי רחב" (מאמר "מהות הדת ומטרתה"), וכן: "עם הרצון להשפיע, בזמן שהאדם זוכה לזה, אז הוא מוכשר לקבל שפע עליון" (מאמרי "שמעתי", טז).

וכך, דווקא בעידן איומי הסייבר אנו מוזמנים לשדרג את פרוטוקול ההתקשרות בינינו, ולצאת אל מרחבי הרשת הרוחנית.

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 1106 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content