Left Sidebar Content

אקטואליה | ארכיון אקטואליה בעולם

חוק אחד לאנושות

76 שנה אחרי ניסיונם של הנאצים להגביל את חופש הביטוי בכיכר בבלפלאץ שואל אלדד בק, כתב "ידיעות אחרונות" בברלין את הרב ד"ר מיכאל לייטמן מה לדעתו הפתרון למשבר העולמי

אלדד בק: הרב לייטמן, מה מביא אותך להשתתף במפגש כזה לצידם של משתתפים רבים כל כך?

הרב לייטמן: העולם שלנו מתקדם כעת לתקופה מיוחדת מאוד שלא הייתה כמותה בהיסטוריה. כולנו מרגישים שאנו חיים בתוך כפר קטן וקשורים זה לזה. לכן, כתוצאה מכל הרע שמתגלה כיום בעולם, מפגש כזה הוא צו השעה. מצד אחד אנו מגלים כי אנו קשורים זה לזה, משפיעים זה על זה ותלויים זה בזה בכל דבר: בכלכלה, במדע, בתרבות, בחינוך, בכספים, בביטחון הכללי, בכל תחום שהוא. ומהצד שני, האגו האנושי התפתח עד כדי כך שאנו שונאים זה את זה.

שנאה זו מתגלה במיוחד בזמננו. האדם אינו סובל את עצמו והדבר מוביל לדיכאון שהופך למגפה מספר 1 בעולם, הוא גם אינו מסוגל לסבול את האנשים שלידו ולכן אחוזי הגירושין מרקיעי שחקים בימינו. אנו חיים בחוסר סיפוק וכל הזמן מחפשים אחר משהו בלתי מושג. העולם מיואש ומסתבך בסמים ובטרור. כל הבעיות האלה הן תוצאה משני כוחות מנוגדים הפועלים במציאות: מצד אחד מתגלה הכוח שקושר את כל העולם יחד, ומצד שני מתגלה הכוח הדוחה, שמשליך כל אחד מאיתנו לפינה שלו. בימינו, הניגוד בין שני הכוחות האלה מגיע לשיאו. בזמן הקרוב הניגוד ביניהם עוד ילך ויגדל, עד שלא תהיה לנו ברירה אלא למצוא לו פתרון.


1933 שורפים ספרים בכיכר   צילום: Archival Research Catalog

מפגשים כמו המפגש הזה בברלין, מתאפיינים בחיפוש אחר תשובות בתקווה למצוא פתרון כלשהו... בשנה האחרונה השתתפתי כנציג ארגון האר"י ותנועת "בני ברוך" במפגשים דומים לזה בטוקיו, בארוֹסָה, בדיסלדורף, בטורונטו ובצ'ילה. לפנינו עוד עומדים מפגשים נוספים. אני מוצא שהשתתפות במפגשים האלה חיובית. לאט לאט, אנשים מתחילים להבין את הפתרון שמציגה להם חכמת הקבלה. הפתרון הוא מדעי. אנו מסבירים כי בחברה האנושית פועלים חוקי הטבע, חוקים מדויקים כמו חוקי הפיסיקה והכימיה, אך אנו לא מכירים אותם. איננו מודעים להם וכיוון שכך, נמשיך לטעות, כפי שטעינו במשך כל התפתחותנו לאורך ההיסטוריה.

מזה אלפי שנים מנסה האנושות להשיג משהו טוב, מגלה כי הטוב אינו כזה, וממשיכה הלאה. אלא שעתה אנו מגיעים למצב שבו לראשונה האנושות חייבת להבין את החוק הכללי של הפועל על החברה האנושית. היא חייבת להבין כיצד עליה לתפקד ואיך להיראות.

אלדד בק: האם החוק הוא חוק אחיד לכל בני האדם?

הרב לייטמן: זהו חוק הטבע. המדע מגלה שבכל רמות החיים, בדומם בצומח ובחי, יש חוקיות שפועלת. בדומה לכך גם בחברה האנושית, במה שנקרא דרגת ה"מדבֶּר", קיים חוק הנקרא חוק הטבע. אלא שאיננו מכירים אותו. למרות זאת הוא קיים.

כשאנו חוקרים את הטבע, אנו מגלים עובדות ותופעות מעניינות מאד. אנו מבינים כי החברה האנושית צריכה להיות מאורגנת ולתפקד כמו התאים בגוף האדם. כל תא בגוף, למרות שהוא אגואיסטי מטבעו, מוותר על תועלת עצמו ופועל למען מטרת הגוף הכללי. בצורת עבודה הדדית זו, זוכה כל תא לחיים, ולא זו בלבד, אלא לחיי הגוף כולו. לעומת זאת, כל תא שלא יתמסר לשירות הגוף, יינתק את עצמו מהגוף וימות.

אלדד בק: כלומר אינך מאבחן את המחלה שעליה אתה מדבר בקרב קבוצה מסוימת באוכלוסייה, לדבריך היא נפוצה בכל העולם.

הרב לייטמן: בכל העולם. במובן הזה לא חשוב לאיזה לאום אתה שייך, לאיזו דת, או לאיזו תרבות, העניין נוגע לכולנו. כל העולם חולה במחלה אחת. אנו חייבים להתחיל להפנים כי עלינו לוותר על האגו כדי לקיים את חוק הטבע של החברה האנושית. ההתנהגות החברתית האגואיסטית שלנו משפיעה לא רק על החברה האנושית אלא גם על איכות הסביבה, על האקולוגיה.


2006 שוב בכיכר - "שולחן הקולות החופשיים"    צילום: מכון gesellschafts

אלדד בק: כיצד כל ההסבר הזה שמתייחס למצבו הקשה של העולם כולו, קשור דווקא אלינו, לישראל?

הרב לייטמן: הקשר פשוט. השיטה לתיקון העולם, החכמה שעליה דיברנו, נמצאת אצלנו. זוהי חכמת הקבלה. חכמת הקבלה מתארת כיצד כל בני האנוש קשורים זה לזה וליתר חלקי הטבע וכיצד עלינו לארגן את החיים בהרמוניה. בסופו של דבר, הפתרון נמצא אצל עם ישראל. אם נפעל לשם התפשטות חכמת הקבלה, נשנה את העולם לטובה.

אלדד בק: איך אתה מרגיש להשתתף בדיון הזה, בברלין עיר עם עבר לא פשוט, במקום שבו הנאצים שרפו ספרים, זה לא בעייתי מבחינתך?

הרב לייטמן: אם יש לי מה לומר, ולעזור במשהו להצלת עם ישראל והאנושות, אני מרגיש שאני מחויב לעשות זאת. הדוגמה שלי היא מורי, הרב יהודה אשלג, בעל הסולם, מחבר פירוש "הסולם" לספר הזוהר. בשנות הארבעים של המאה שעברה הוא הוציא לאור את עיתון "האמה" ובו הסביר והזהיר על השואה שמתקרבת.
איש לא שמע לאזהרותיו. לכן אם יש לי הזדמנות להשפיע, מי אני שלא אממש אותה. איני טוען כמובן כי אני בא לשנות את ההיסטוריה, אבל בעל הסולם הוא דוגמה בעבורי, וכך אני חייב לעשות. כמוהו, גם אנו מוציאים בימים אלה את העיתון "קבלה לעם".

אלדד בק: אם כך, יש עדיין סיכוי להציל את העולם?

הרב לייטמן: הכול תלוי בנו ועד כמה שנרצה בשינוי. בעזרת חכמת הקבלה אנו יכולים להביא את כל העולם למצב של רווחה, שלמות ושמחה. לפי תכנית הבריאה, נוכל לבצע זאת רק על ידי הפצת חכמת הקבלה. רק כך אנו יכולים לחסוך את המכות ולקרב את הגאולה הכללית.

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content