Left Sidebar Content

אקטואליה

חוק היסוד שחסר לישראל

אחד הדברים הכי מעציבים בישראל זה בדיחות על עדות. עוד יותר מעציבות הבדיחות על חרדים, חילונים, מתנחלים, שמאלנים וכיוצא בזה. אם הצחוק היה משחרר לחצים ומקרב בין המחנות אז מילא, אבל הוא רק מעצים את הפירוד. לכל ישראלי יש אגו עד השמיים, וההתנשאות הבלתי פוסקת על אחרים מפוררת אותנו מבפנים. למה אנחנו כאלה? האם נחריב את המדינה במלחמות אחים? מה יכול לקיים אחדות בין שונים?

הסיפור של הפילוג הישראלי מתחיל לא מהיום, אלא כבר ביסודות שמהם נוצר העם שלנו בזמני אברהם בן תרח הבבלי. לאחר שאברהם הבין את האחדות שבמערכת הטבע, הוא לימד את כל מי שרק הסכים להקשיב איך אנשים שונים צריכים להתחבר זה לזה, כדי להתאים לאותה אחדות. אלפים ורבבות התחברו לאידיאה שלו, כמו שמסביר הרמב"ם, הם נקראו "אנשי בית אברהם" ובהמשך נעשו לעם ישראל. יוצא שמלכתחילה טמון בינינו שוני מובנה, כי לא התפתחנו ככל העמים מאיזה שבט הומוגני אלא מאוסף אנשים זרים, שהתקבצו סביב רעיון החיבור של אברהם. 

מאז, "ואהבת לרעך כמוך" מעל כל ההבדלים זוהי החוקה הבסיסית, כלומר תנאי היסוד לקיומו של עם ישראל. העם הזה יכול להתקיים רק מאנשים שונים, שביניהם יש ריחוק, דחייה, אגו, אבל מעבר לכך ברור להם שהתפתחות חיובית דורשת התאמה לכוח האחד שבטבע, והם גם יודעים כיצד למשוך אותו אליהם כך שיאחד אותם. 

אחרי אלפיים שנות גלות, חזרנו לארץ ישראל והקמנו מדינה. בהדרגה, חוקקנו כל מיני חוקי יסוד אך טרם הגענו לנקודה החשובה. במקורות היא מוגדרת בכלל: "על כל פשעים תכסה אהבה" (משלי י, יב). הוראה זו אומרת שלמרות העובדה שאני לא אוהב אתכם, אדיש אליכם במקרה הטוב שונא אתכם במקרה הרע - מה שמוגדר כ"פשעים" שלי - עליי לשאוף להתקרב אליכם. עד כדי כך שארצה להיות מחובר אליכם כמו לעצמי. 

מדוע? כי זה מה שמתחייב מהחוק הכללי של הטבע, וכדי שנכיר בו פועלים עלינו כוחות הפוכים. מה אומר החוק הכללי? שכולנו מחוברים במערכת אחת, ומכיוון שכך, את כל הריחוקים שקיימים ומתגלים בינינו, את כל צורות האגו, הדחייה והשנאה המפרידות, אנו חייבים לכסות באהבה.

כשהגיעו לארץ ישראל עולים מכל קצוות תבל, היה מי שחשב שצריך להקנות לכולם תרבות ישראלית זהה. לצורך כך, ניסה החינוך האחיד למחוק את המאפיינים הייחודיים של קהילות העולים השונות. לעולי תימן, לשם המחשה, קצצו את הפאות. אותה טעות גדולה קיבלה מאז ביטויים שונים, כי אנחנו עדיין לא מבינים מהו חיבור נכון בין שונים. 

כדי להתקדם לעבר אחדות, עלינו ללמוד את החוק הכללי של הטבע ואת מגמות ההתפתחות שבו. מצד הטבע אנו מחוברים כחלקים של מערכת אחת. מצד היחס שלנו זה לזה, אנחנו מרוחקים כרחוק מזרח ממערב. ההפכיות הזו, בין האחדות שבטבע לבין הפירוד שבינינו, עומדת בבסיס כל הבעיות בחיינו. התפתחות חיובית תוכל להתרחש רק כשנכיר בכך שאנו נמצאים בטבע גלובלי, אינטגרלי, אחד, וכל העתיד הטוב שלנו תלוי במידת ההזדהות שלנו עימו. כלומר, במידה שנהיה קשורים נכון זה לזה.

אחדות פירושה לשמור על הייחודיות של כל אחד ואחד, לכבד את ההבדלים ולהדגיש שדווקא בזכותם אפשר להבין מהי באמת אהבה. אחדות על פני השונות זו נוסחת הפעולה הנכונה. כך בנוי כל דבר בטבע, אטום, מולקולה, תמיד יש פלוס ומינוס. גם המכשירים שאנו בונים מיוסדים על קשרים בין דבר והיפוכו. חיבור נכון ברמה האנושית ייצור בינינו רשת קשר מלאת עוצמה, שכלית, רגשית, מעשית.

מלכתחילה הטבע יצר אותנו שונים, כדי שנלמד בעצמנו להתחבר כאילו היינו גוף אחד. מהו הדבק שיכול לחבר בין שונים? אותו הכוח המאחד שבטבע. אנחנו צריכים שהוא ישרה בינינו, יביא אהבה. למה עכשיו הוא לא שורה בינינו? כי אנחנו לא רוצים. לא מבקשים.

איך תיראה אז מדינת ישראל? אנחנו נדע איך להתייחס זה לזה, וגם לטבע הסובב. נוכל להתקשר לכוח הכללי של הטבע ולהפעיל אותו בצורה טובה, להכין עולם יפה לנו, לילדינו ולנכדינו. בהמשך ישראל תחבר את כל אומות העולם באהבה, והאנושות תיראה כמשפחה אחת גדולה. דווקא משום שכולם יהיו שונים, אבל תומכים זה בזה, תיווצר מערכת עשירה מאוד שכל כולה תהיה מרוכזת באחדות נפלאה. מערכת נצחית ושלמה.

מן המקורות

"כמו שגוף האדם מתחלק לאיברים, וכולם עומדים מדרגות על מדרגות, המיתקנות אלו על אלו, וכולן הן גוף אחד. כן העולם, כל אלו הבריות שבעולם, כולן הן איברים איברים, ועומדים אלו על אלו. וכאשר כולן תיתקנה, יהיו לגוף אחד ממש" (ספר הזוהר עם פירוש "הסולם", פרשת תולדות, ג).

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 1160 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content