Left Sidebar Content

מדע ותפיסת המציאות

חוק הסיבתיות שבטבע

למה דברים קורים? מהי הסיבה לאירועים שמתרחשים? לאן אנחנו מובלים? שאלות כאלה מבדילות את האדם מבעלי החיים.

"יש קשר כללי בכל פרטי המציאות שלפנינו, שהוא פוסע והולך על פי חוק הסיבתיות... ואפילו כל צורה פרטית, מהנהגה פרטית, שהבריה אוחזת במשך רגעי קיומה בעולם, היא נדחפת על ידי גורמים קדומים, שהכריחוה לקבל את אותו השינוי". כך אומר המקובל הגדול של המאה העשרים, "בעל הסולם" - הרב יהודה אשלג, במאמרו "החירות".

מה שיפה בחכמת הקבלה זה שהיא לא נותנת לאדם תשובות, אלא מסבירה לו איך להתפתח ולגלות אותן בעצמו. השיטה הזו מכינה את האדם למצב שבו הוא יוכל להשיג תשובה לכל שאלה שתעלה בו, לדעת בשביל מה ולמה, מאיפה הוא בא ולאיזו מטרה, מהו סוד הנשמה שלו, ועוד. אין פינה בכל המציאות שאותה לא יוכל האדם להשיג ולגלות, ובלבד שיתפתח נכון.

בקווים כלליים, חכמת הקבלה מסבירה איך בנויה המציאות. מלכתחילה, הכוח העליון ברא אותנו במצב המושלם, במצב הסופי, אבל שבר את השלמות הזו כדי לתת לנו יכולת להגיע אליה בעצמנו. לכן אנחנו כלולים משני מצבים הפוכים: מצד אחד אנחנו לגמרי שלמים ביסוד שלנו, מצד שני אנחנו לגמרי שבורים במצב הנוכחי. את שני המצבים הללו אנחנו צריכים לגלות, ולחבר ביניהם. בהתאם לזאת נוכל למצוא את כל התשובות לשאלות שיתעוררו בנו. 

בשונה מכל חכמה או מדע אחר, בחכמת הקבלה השגת התשובות לא נוגעת למישור השכלתני בלבד, אלא דורשת מהאדם לפתח את צורתו הפנימית בהתאם למה שהוא רוצה להשיג. למה הכוונה? כדי להשיג משהו לא מספיק ללמוד אותו בשכל, אלא אני צריך להגיע לאותה הרמה שבה מצויה התשובה, לחוות אותה בכל החושים שלי, וזהו הפלא שחכמת הקבלה מאפשרת.

חוק הסיבתיות שהזכרנו קודם אומר, שמתחילת הבריאה ועד סופה אנחנו עוברים שרשרת מצבים מוגדרים, שמתקיימים בהכרח. מה שנתון לשינוי זו רק הרמה שבה אני אוכל לקלוט כל מצב ומצב, לתפוס אותו, להשתתף בו באופן הכרתי, לקבוע את היחס שלי אליו. 

כאן בדיוק נמצאת החירות שלי, נקודת החופש שלי, במימוש היכולת שניתנה לי לחקור ולהבין למה אני עובר כל מיני מצבים, מי מעצב לי אותם, מדוע הוא עושה זאת, לאיזו צורה אני צריך להתקדם בהתפתחותי, והעיקר, מה בכוחי לשנות?

כמין אנושי, הטיפשות הכי גדולה זו המחשבה שאנחנו מבינים כיצד לנהל את העולם. אנחנו מקבלים החלטות כאלה ואחרות, בלי לדעת שבמערכת הטבע יש חוקיות כוללת שמפתחת אותנו. חכמת הקבלה מתגלה היום, מסבירה לנו את החוקיות הזו ואת מגמת ההתפתחות. ממנה אפשר ללמוד איך לבנות את החברה נכון, כדי להצליח בכל הרמות: בחיים האישיים, בחינוך, בתרבות, בחברה, בכלכלה, ביחסים בין מדינות ובסביבה האקולוגית.

המפתח לעתיד טוב הוא בנייה של קשר נכון בין בני אדם. קשר שיהיה מתאים לאותה החוקיות שבטבע, ולא למה שנראה לי או לך, לפי תפיסה כזו או אחרת שהאנושות פיתחה. כמו שהטבע כולו, הדומם, הצומח והחי, מתקיים בהדדיות משלימה, בחיבור בין ניגודים ובאינטגרציה מלאה, כך צריכים גם אנחנו להתקדם לחיבור למערכת אחת. כל אחד יוסיף את חלקו המיוחד, כולם ישלימו את כולם במנגנון אחד, ואנחנו נחיה בעולם שכולו טוב. חכמת הקבלה מלמדת מהו בדיוק המצב המחובר הזה, מה מפריע לנו לממש אותו עכשיו, ואיך נוכל להתגבר על הקושי.

בגדול, הגורם הפנימי שמפריד בינינו לבין המצב המושלם, הוא הרצון האגואיסטי שטבוע בנו, הרצון שמחייב כל אדם ליהנות לעצמו בלבד גם כשזה על חשבון כולם, כי 'אם טוב לי עכשיו אז מה אכפת לי מה יהיה מחר'. השחרור משליטתו הוא שנחשב להשגת החירות. אדם חופשי הוא מי שמגלה את חוק הסיבתיות שבכל מערכת המציאות, קולט לאן אנחנו מחויבים להגיע, מפתח יכולת לראות את המחר כמו את היום, ומתוך כך מחליט מה באמת הכי טוב לעשות עכשיו.

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 1026 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content