Left Sidebar Content

אקטואליה | ארכיון אקטואליה חברתית

חזרה לטבע

דווקא בעידן הטכנולוגי, הרבה אנשים מרגישים צורך לחזור אל הטבע. מאיפה זה נובע? מה זה אומר להתחבר לטבע במלוא מובן המילה? לאן זה יכול להרים את איכות החיים במאה ה-21?

פעם בני האדם חיו קרוב לטבע. הם ידעו להשתמש במה שנמצא סביבם לצורך קיומם. כמעט בכל כפר היה רופא שגידל צמחי מרפא, וידע לומר מה טוב מתי. את הבית בנו מחומרים טבעיים שהיו לידם, את האוכל גידלו בשדה, בלול ובדיר, האוויר היה נקי והאדמה פורייה. 

אחר כך התפתחה התעשייה, החל מעבר לערים גדולות, אנשים מצאו את עצמם גרים בבניינים רבי קומות. דור אחר דור התנתקנו מהטבע, הכול הפך לפלסטיק, מתועש, עם כימיקלים ותוספות שמי יודע מה יש שם.

כיום מתגבשת התחושה שהלכנו רחוק מדי, שהגזמנו, וצריך למצוא איזה קו אמצע בין הפשטות והטבעיות של פעם לבין החיים המודרניים ומה שהם מחייבים. אז מחפשים מזון שיהיה כמה שיותר טבעי, ריהוט טבעי, בגדים מחומרים טבעיים, וכיוצא בזה.

המגמה של חזרה אל הטבע ברורה ומובנת, ואך טבעי שהיא מתעצמת. כי בינינו, עם כל הכבוד לחזון העתידי של טיסות נופש לחלל או מטוס קטן לכל אחד, בסופו של יום אדם זקוק למשהו טבעי על יד הבית שיביא לו קצת רוגע. איזו גינה קטנה, פארק, חוף ים. 

בנוסף, על אף העובדה שיש לנו ביד טלפונים חכמים ועוד מעט רובוטים ומדפסות תלת ממד יעשו בשבילנו המון דברים, לא בטוח שאנשים היום יותר מאושרים, יותר מלאים, עשירים בפנימיותם.

משום כך, יש לקוות שהחזרה אל הטבע לא תיגמר רק בצורה הגשמית של העניין, אלא תעמיק גם אל נפש האדם.

למה הכוונה? על פי חכמת הקבלה שחוקרת את התפתחות האדם, החברה והטבע, בשיא התפתחותנו כיצורים תבוניים אנחנו צריכים להתחבר עם פנימיות הטבע. לגלות את הכוח הפנימי שבו, את תוכנת ההפעלה שקיימת בו, את החוקיות שלה ואת מגמתה, ולהתאים את עצמנו אליה מתוך הכרה ובחירה. 

מסופר על אברהם אבינו שהיה יוצא בלילה, מסתכל על הכוכבים, מתבונן סביב על הטבע ושואל: 'איפה הוא הכוח שברא את כל זה, מחזיק את זה, מנהל את זה, ועכשיו דרך זה אומר לי משהו. מה הוא רוצה לומר לי? אני רוצה לשמוע אותו, אבל לא מסוגל. יש בי משהו שסותם אותי, איזה פקקים באוזניים או בלב. אני צריך לפתוח אותם, כדי לשמוע, כדי להרגיש. אבל איך אני פותח אותם?'. לבסוף התגלה לו שהפקק הגדול שנמצא בתוך כלי הקליטה של האדם זה האגואיזם הצר. ואם הוא מתעלה מעל האגו ומתחיל להתייחס לזולת בהשפעה טובה, באהבה, הוא מתחיל לראות שהטבע כולו מנוהל על ידי כוח אהבה ונתינה. והכוח הזה מדבר אליו דרך כל מה שסביבו.

אם כן, במובן המלא של הדברים חזרה אל הטבע פירושה לגלות את הכוח הכללי שבטבע, תקראו לו אלוהים, מתוך זה שנרכוש תכונות כמו שלו. כשנלמד את השיטה שבה אברהם עשה זאת, שיטה שמפורטת כיום בחכמת הקבלה, נגלה שאין באמת סתירה בין קידמה טכנולוגית לבין חיבור לטבע. הקשר הפנימי עם האלוהות יאזן את ההתפתחות הטכנולוגית, ויראה לנו איך להמשיך להתפתח מכאן בשביל הזהב.

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 591 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content