Left Sidebar Content

אקטואליה | ארכיון אקטואליה בארץ

חיבור בינינו, שלום עם כולם

הערבים טוענים שבביאתנו לכאן גרשנו אותם מאדמתם ומביתם. משהו יוכל להרגיע אותם? והעולם? איך קרה שב-48 החליטו לתת לנו מדינה, ואילו היום היו שמחים שנעוף מכאן? מה השתנה? הרבה שאלות, במדינה שחיה בין מלחמות, ותשובה אחת לכולן.

הדרך היחידה להרגיע את הזעם הערבי ואת דעתו העוינת של העולם, היא להוכיח שקיומנו בארץ ישראל הוא משהו שכל אדם חייב אותו כמו אוויר לנשימה. שבלי שנהיה אנחנו כאן, אף אחד, בשום מקום, לא יוכל לחיות, לתפקד, לשרוד את המאה ה-21. 

לשם כך, מדינת ישראל צריכה לעבור מהפך. בתפיסה שלנו את עצמנו ואת מקומנו בפאזל האנושי, בהבנה מה בדיוק אנחנו חייבים לספק לעולם. כרגע אנחנו מספקים דברים הפוכים לגמרי, ולכן מרתיחים את כולם. זו גם הסיבה לכך שמצבנו נעשה יותר ויותר מסוכן.

במקור, עם ישראל נוצר בדרך שונה מכל עם אחר. אברהם הבבלי קיבץ סביבו אנשים מכל מיני עמים, ולימד אותם איך להתחבר זה לזה באהבה מעל כל ההבדלים, כדי להיות מתאימים לאחדות הטבע. לכוח האחד שהיא גילה. הכוח הכללי שבטבע תכונתו השפעה טובה, אהבה ונתינה. מי שרוצה לגלות אותו, להתאחד עימו, צריך לפתח תכונה דומה. יש בזה שיטה שלמה שמפורטת בחכמת הקבלה, והיא מבוססת על חיבור מיוחד בין אנשים ומשיכת כוח מאחד מעמקי הטבע. בהמשך, אלפי תלמידיו של אברהם הפכו לעם ישראל, כפי שמסביר הרמב"ם בספר המדע. 

מה שייחד אותם מכל יתר בני האדם הייתה ההתאמה שלהם להרמוניה שבמערכת הטבע הגדולה. הדומם, הצומח והחי משלימים מערכת אינטגרלית, סגורה, שכל פרט בה מהווה מרכיב בתמונה השלמה. רק בני האדם אינם משתלבים בזרימה, הורסים אחד את השני ואת כל הסביבה. זה מה שהסביר אברהם, וגם לימד איך להתעלות מהאגואיזם הצר ולרכוש טבע חדש, משופר. במעבר מכוח אגואיסטי שלילי לכוח חיבור חיובי, האדם מעלה את עצמו לדרגת כוח הטבע הכללי. לרמת התפתחות כזו צריכים להגיע לבסוף כל בני האדם, ואלה שהרגישו משיכה לכך כבר באותם זמנים הם שקיבלו את השם "יהודים", על שם הייחוד בינם ובין הכוח האחד.

אחר כך העם שלנו נחרב עקב שנאת חינם. איבדנו את האהבה שהייתה בינינו, ואת הקשר עם כוח הטבע הכללי. ארץ ישראל הקיאה אותנו מתוכה, התפזרנו בין כל אומות העולם. מאז ועד היום, כל בני האדם מרגישים כלפינו האשמה פנימית: "אתם אמורים להביא לחיים שלנו טוב, אבל לא מתפקדים. אתם אשמים בכל הרע שאנחנו חווים. לכן אנחנו שונאים אתכם!". בכל פעם התחלפו הסיבות לשנאת היהודים, וגם היום יש לעניין הרבה לבושים, אבל בשורש של הכול עומדת אותה תביעה פנימית: "תביאו לנו את סוד החיים הטובים!"

כשאומות העולם הצביעו בעד הקמת מדינת ישראל, הייתה להן תקווה שמציאותו של עם ישראל בארץ ישראל תביא לעולם ברכה. כמה עשרות שנים עברו, והמדינה שהקמנו לא עמדה בציפייה. העולם מידרדר לעבר התפרקות כללית, בגלל האגו שמתעצם והורס כל מערכת יחסים. החל מהרמה הבינלאומית, דרך הרמה החברתית, ועד לרמת התא המשפחתי. אף אחד לא מסוגל להסתדר עם השני.

אז נכון, מדינת ישראל מספקת לעולם דברים נפלאים במדע, בטכנולוגיה וברבה מאוד תחומים, אבל כל זה לא שווה כלום בעיני אנשים. למה? כי לא לזה הם מחכים. החיים שלהם קורסים, הם בסכסוכים אינסופיים, עצבניים, כעוסים, מיואשים. בדיכאון מהחיים. ואנחנו לא עוזרים. לא מרימים אותם מהקרשים. למרות העובדה, כך בתוך תוכם הם מרגישים, שאם רק היינו רוצים אנחנו היחידים שמסוגלים. 

והאמת היא שהמצב הרבה יותר חמור. לא זו בלבד שאנחנו לא מתפקדים כמו אברהם אבינו שלימד את השיטה איך לעשות חיבורים מעל כל הפערים, ההפך הוא הנכון. אנחנו הישראלים, ביחסים הגרועים שלנו איש לאחיו, מכניסים לרשת הכלל-אנושית מטענים אגואיסטיים, שליליים. בדיוק ההפך מאור לגויים. אנחנו אלה שגורמים לכך שגלים של פירוד ושל שנאה ישטפו את הגלובוס, יביאו להתנגשויות קשות בין אדם לאדם ובין עם לעם.

הנקודה המרכזית של העולם זה כאן. לכן עיני כולם נשואות הנה, ובוחנים אותנו בזכוכית מגדלת על כל דבר ועניין. השנאה כלפינו תלך ותגבר כמו גלים של צונאמי, עד שנבין מה נדרש מאיתנו.

כדי להרגיע את הזעם הערבי כלפינו ואת זעם העולם, אפילו להפוך אותם לאוהדים ותומכים, אנחנו צריכים להוכיח שיש תועלת מישיבתנו כאן. שיש הכרחיות לכך שנימצא דווקא כאן, ונפתח את השדרוג המתבקש לטבע האדם.

צעד ראשון במימוש השיטה לחיבור של אבותינו, והכול יתחיל להשתנות. הרוח תהיה יותר טובה, אנשים ירגישו מתוך הלב קרבה, ירצו לעזור ולתמוך זה בזה. ערבים זה לזה, כאיש אחד בלב אחד, זה יהיה קוד החיים החדש. היחסים הטובים בינינו יקרינו גלי חיבור לעולם, ויכריחו את כל בני האדם להתקרב זה לזה וגם להאיר לנו פנים. מבינים איך בנויה המערכת האנושית או לא, אנחנו אלה שמגדירים מה יהיה בתוך ראשו וליבו של כל אדם.

חיבור בינינו, שלום עם כולם.

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 421 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content