Left Sidebar Content

אקטואליה | ארכיון אקטואליה בארץ

חילוניים ודתיים

מדינה מבולבלת ישראל. מצד אחד הפער בין חילונים לדתיים גדל, מצד שני כמעט בכל אדם אפשר למצוא פן חילוני ודתי גם יחד, במינון כזה או אחר. ננסה לעשות סדר בין שני הקווים, כדי שיהיה לנו קל יותר עם עצמנו ועם אחרים.

הגישה החילונית לחיים אומרת שהעולם מנוהל על ידי חוקי הטבע, ואין יותר ממה שאנחנו רואים. עלינו להתייחס למה שאנחנו מגלים על ידי המדע בלבד, ולא לסמוך על כך שיש איזשהו גורל, כוח עליון, חיים מעבר לעולם הזה, וכו'. אם משהו בסגנון יתגלה ניקח אותו בחשבון, אבל עד אז זהו לא יותר מפרי הדמיון. פנטזיות של אנשים, בשילוב עם שלל אגדות וחיבורים, תרבויות וסיפורי עמים. 

הגישה הדתית אומרת שיש כוח עליון שברא את העולם, ונתן לנו תנאים מיוחדים שאותם עלינו לקיים. אם נעשה זאת נזכה לשכר, אם לא אז ניענש. צריך לקחת בחשבון שיש מחשבה עליונה, תוכנית ומטרה לבריאה. לפי גישה זו לא האדם במרכז, אלא אותו כוח עליון. הוא מארגן ומסדר הכול, ולכן אנחנו צריכים להתחשב עם רצונו ולנהל את חיינו על פיו. ומפני שזהו רצון עליון ולא טבע עיוור, אפשר לבקש ממנו כל מיני דברים, להתפלל אליו, להפציר בו, להתקרב.

כמובן שבתוך הגישה החילונית והגישה הדתית אפשר למצוא אינסוף דיוקים וחלוקות, גם בקרב עם ישראל וגם באומות אחרות, אבל זהו הכיוון, בגדול.

כשמסתכלים על אירופה וארה"ב במיוחד, רואים שאם יש הפרדה בין דת למדינה אין בדרך כלל התנגשויות גדולות בין חילונים לדתיים. כל אחד חי את חייו כפי שהוא מבין. לעומת זאת, במדינות שבהן אין הפרדה כזו, המאבק על שליטה, על כפייה ועל תקציבים, מביא לחיכוכים עזים. כל אחד מנסה לחטוף את מה שלדעתו מגיע לו, וכך מתגברים הריחוק, הדחייה והשנאה בין המגזרים. 

בישראל של היום הפילוג בין חילונים לדתיים מגיע לרמות מפחידות ממש. מה שיוכל לעזור לנו להתחבר זו הגישה של חכמת הקבלה. היא מתאימה לכל אדם באשר הוא, בלי חלוקה או בידול כלשהו.

הקבלה היא חכמה, מדע שתחום עיסוקו זה להביא את האדם לחקר ולגילוי הכוח הכללי שבטבע. בקבלה קוראים לו גם בשם אלוהים או בורא. כשכתוב בתורה שאלוהים רוצה כך או אחרת, זה נובע מהעובדה ש"דיברה תורה בלשון בני אדם". 

לפי הקבלה המשמעות היא כזו: לומר על אלוהים שהוא רוצה דבר מה, זה כמו להדביק רצון מסוים לכדור הארץ, למשל. לצורך המחשה, נגיד שאני נופל ממקום גבוה אל הקרקע בגלל כוח הכבידה, אז אפשר לתאר זאת כאילו שכדור הארץ רוצה למשוך אותי אליו. כאילו שפועל כאן איזה רצון שלו. אבל רצון פירושו כוח, לא יותר. משום כך, דיבור על הכוחות שבאדם והכוחות שבעולם, הוא בעצם דיבור על הרצונות של האדם והרצונות של הטבע. במילים אחרות זה מוגדר גם כרצונות של הנברא והרצונות של הבורא.

חכמת הקבלה מדברת על מערכת הניהול של המציאות. מדובר בחוקי הטבע וברשת הכוחות שפועלים עלינו גם עכשיו, אבל איננו מסוגלים לזהותם מפני שחסרות לנו תכונות פנימיות מתאימות. חכמת הקבלה מלמדת את האדם מהן התכונות הללו, וכיצד לפתח אותן שלב אחר שלב. אין בקבלה עניין של אמונה עיוורת, אלא של התפתחות, גילוי והשגה. כתוצאה מחדירה למערכת הניהול של המציאות, האדם מבין איך נכון להתנהג בכל דבר ועניין, בצורה שתתאים לחוקי הטבע ולא תלך נגדם. "דע את אלוהי אביך", נאמר על כך במקורות, וזוהי הזמנה פתוחה לכל אחד ואחת. 

אנחנו חיים בתקופה הכי יפה בהיסטוריה, שבה חכמת הקבלה מתגלה ברבים ומלמדת לראות איך כולנו שייכים לאחדות הטבע. בעזרתה נוכל לפתח דעת והכרה, להפסיק להתנגש בחשיכה, ולנוע יחד למימוש חוק-העל שבבריאה: ואהבת לרעך כמוך. 

שיהיה לנו בהצלחה!

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 572 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content