Left Sidebar Content

חינוך, הורות והוראה

חינוך לשינוי טבע האדם

כוחנות, רצון לשלוט באחרים, השמצות וגידופים, כל אלה מעצבים את פני החברה. גם שלנו המבוגרים וגם של הילדים. תמיד היו מאבקים על הכסא של מלכת הכיתה ושל מנהיג חבורת הילדים, אבל דומה שכיום חייו של ילד הרבה יותר קשים. הרשתות החברתיות לא נותנות מנוח, והלחצים בלתי פוסקים. האם יש דרך להקל קצת על ילדינו האהובים, או שמא כל הדור הזה נידון למשברים נפשיים?

כלים חינוכיים שפעם עבדו, בזמננו כבר לא תופסים. בלית ברירה מנסים להגדיל ולגוון את העונשים כדי לשמור את הילדים בגבולות כלשהם, אבל שוב ושוב הם נפרצים. גם הניסיונות לברר מהו הצורך האמיתי של אותם ילדים שמתנהגים בצורה רעה, לא ממש מצליחים להפוך את האלימות לנופת צופים. 

מדוע כך קורה? כי האגו האנושי כל הזמן הולך ומתעצם. מיום ליום קשה יותר לאדם לדכא את השאיפה המתפרצת ליהנות מכך שכולם ייכנעו תחתיו. ככל שאנו מתפתחים טבע האדם נעשה רע יותר ויותר, ומולו אנו ניצבים אובדי עצות.

אל החלל הזה פורצת שיטת חינוך חדשה, שמגישה לנו כיום חכמת הקבלה. השיטה מפורטת בכתביהם של המקובלים הגדולים של המאה העשרים, "בעל הסולם" - הרב יהודה אשלג, ובנו הרב ברוך שלום אשלג (הרב"ש). היא אומרת שאפשר לטפל בטבע האדם, אפילו לשנות אותו מן הקצה אל הקצה, כך שבמקום לנסות להכפיף את האחרים אליו במגוון דרכים, האדם ימצא סיפוק והנאה דווקא בחיבור נכון עם הזולת, ברצון להיטיב לסובבים.

סוג של פנטזיה, אתם אולי אומרים, כי לא רואים בעולם שלנו כאלה דברים. ואכן, מדובר במשהו לא מהעולם הזה, בשיטה שמלמדת כיצד לעורר כוחות מיוחדים שטמונים בטבע ויכולים לשנות את האדם מבפנים. לא רק את הילדים, גם אותנו הגדולים. לעורר בכל אחד ואחת את הרצון להתייחס טוב לאחרים. אם נצליח ליישם את השיטה הזו, נוכל לפתור את העולם מכל הצרות שמעיבות על החיים, כי ביסוד כולן נמצאים יחסים לא טובים בין אנשים.

מימוש השיטה דורש עבודה בקבוצות קטנות של כעשרה משתתפים. בקבוצה כזו עושים מגוון תרגילים שגורמים לאנשים להתקשר זה לזה. ההנעה לפעולה מתחילה דרך מתן פרסים והערכה חברתית. ככל שמתקדמים בתהליך, ובהתאם לגיל ויכולת הקליטה של המשתתפים, אפשר לכוון אותם לשכר ברמה גבוהה יותר. 

כדי להתוות את כיוון ההתפתחות הנדרש, נתבונן במספר תרגילים קבוצתיים. בגדול, הקבוצה מקבלת משימות שכדי לעמוד בהן יש צורך לפעול כאחד. בהדרגה, מתפתחת בין המשתתפים תחושה של תלות הדדית, שייכות לגוף אחד. 

בחלק מהתרגילים אני מציב את עצמי כמו בעמדת הקשבה, רוצה לספוג מכולם ולשם כך מנמיך את האגו שלי מולם. בתרגילים אחרים, אני רוצה לעזור להם בכל דבר שאפשר, להשפיע כל טוב ממני לכולם, ולשם כך מתייחס לעצמי כגדול עבורם. כשכולם מתרגלים שוב ושוב את שתי העמדות ההפוכות הללו, פעם גדול ופעם קטן, מתוך הפעולות עצמן מתחילים להרגיש שווים. 

כמו שחקנים בתיאטרון, ננסה לשחק מצב של קשר טוב בינינו. נשב יחד במעגל, נדון על משהו שחשוב לנו. נשתדל לדבר יפה זה אל זה. כשמישהו מדבר, ננסה להקשיב לו בתשומת לב מיוחדת, להרגיש אותו בלב, וכשהוא יסיים, נשתדל להמשיך את דבריו. כדי להעצים את תחושת הקשר, אפשר גם לאחוז ידיים או להתחבק ולשיר משהו יחד. 

כשמתגלים דברים לא טובים בינינו נבקש מכולם להתייחס למקרה שאירע. כל אחד צריך לומר מה דעתו בעניין ולנמק אותה. מדיונים כאלה אנחנו נגדל ונתפתח. בהדרגה, נתחיל להרגיש שאנו משתנים מבפנים, וזהו גילוי מיוחד מאוד.

כיצד זה קורה? בתרגילים כאלה ועוד רבים אחרים יש התאמה למערכת עליונה וטובה, כוח עליון וטוב שנסתר בטבע. במה מדובר? העולם שלנו כולו מנוהל על ידי כוח רע, אגואיסטי, אבל מעל העולם הזה יש גם כוח טוב, שאותו אנו רוצים לעורר בקרבנו. אם אנחנו עושים פעולות שיש בהן התאמה כלשהי אליו, הכוח הטוב מתחיל להשפיע עלינו.

אנחנו נדבר עליו במעגל שלנו. ננסה לברר יחד, מהו אותו כוח טוב שנסתר בינינו? איך נוכל להרגיש אותו יותר? ננסה כמו למשש אותו, לתאר לעצמנו איך הוא חם, נעים, רך. המאמצים להתקדם ליחסים חדשים, שבהם כולם תומכים זה בזה ונכללים זה מזה, יעוררו את השפעת הכוח הטוב עלינו יותר ויותר, עד שהלב שלנו יתמלא באהבה.

אם כן, מטרתה של שיטת החינוך המדוברת היא לחולל שינוי יסודי בטבע האדם, כך שבמקום הרצון הטבעי להיטיב לעצמו בלבד יתפתח בו הרצון להיטיב לאחרים. רצון כזה מתפתח בעבודה קבוצתית, שבמהלכה המשתתפים מתחילים להרגיש שהם שייכים לגוף אחד. תחושה זו מעוררת בכל פרט את הרצון להיטיב לאברים האחרים בגוף הכללי. אל המקום הגבוה הזה מקדמת אותנו האבולוציה, וכל המשברים של היום הם למעשה הזמנה להתקדם אל חיים חדשים. כשנרכוש את הרצון להיטיב לזולת, התפיסה שלנו תתרחב. אנו נפרוץ את מגבלות הזמן, התנועה והמקום, ונחווה את השלמות והנצחיות שממלאת את כל הבריאה.

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 1087 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס יסודות "חכמת הקבלה - חכמת החיים"</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content