Left Sidebar Content

קבלה לעם בתקשורת | הארץ

חיפש רוחניות בהודו, ומצא ב"גוגל"

יאיר שלג, הארץ

שלוש לפנות בוקר, אזור תעשייה מסחרי בפתח תקווה. בזה אחר זה מתקבצים מאות גברים מכל רחבי גוש דן לאולם תעשייתי גדול. רובם מגיעים לכאן כמעט מדי לילה לשמוע את שיעורי הקבלה של הרב ד"ר מיכאל לייטמן.

"אין מצב שאני חוזר בתשובה", אומר גיא מנדלסון, תלמיד קבוע בשיעורי הקבלה, "אבל הלימוד נותן לי משהו מול החסר שאני מרגיש. אני הרי לא רוצה רק כסף. היום יש לי הכל, ואין לי כלום. כאן אני מרגיש שזה נוגע בי, בשאלות שמטרידות אותי".

מנדלסון, בן 35 העובד ביחסי ציבור, הוא אחד מבין צעירים חילונים רבים שמצאו בקבלה תשובה לחיפושם הרוחני. חלק גדול מהעיסוק החילוני ביהדות בשנים האחרונות נעשה לא דרך לימודי תלמוד או תפילות, אלא דרך הקבלה. הרוב עושים זאת פשוט בחיפוש אחרי קמיעות שיגנו עליהם מכל צרה - מים קדושים, סרטי יד אדומים, וכדומה. מעטים יותר, אבל עדיין רבים מאוד, מוכנים גם להשקיע זמן בלימודי קבלה, או חסידות.

מי שהתרגל לזהות את הצלחתה המסחררת של הקבלה עם שמו של הרב פיליפ ברג, שמדונה היא מתלמידותיו, כדאי שיכיר גם את שמו של הרב לייטמן ותנועת "בני ברוך" שבראשה הוא עומד. התנועה היא אימפריה לא פחות מרשימה מזו של ברג: שיעוריו של לייטמן מתורגמים סימולטנית לחמש שפות (אנגלית, רוסית, גרמנית, ספרדית וטורקית) ומועברים לרחבי העולם דרך שידור חי באינטרנט. חלק מהקבוצות העוקבות אחר השיעורים אף יכולות להשתתף ולשאול שאלות באמצעות "שיחות וידיאו".

לדברי לייטמן, בתנועה כמה אלפי תלמידים קבועים בישראל, וכ-800,000 ברחבי העולם. בין התלמידים בישראל ישנם גם חילונים רבים, במיוחד בקרב עולי בריה"מ לשעבר. אורן ליבוביץ', חילוני בן 28, שעובד כ"מעצב התנהגות" בביה"ס לחינוך מיוחד בראשון לציון, מספר כי "אני מרגיש שזה נותן לי משמעות לחיים, תשובות לכל הסיבוכים של הריצות אחרי הזנב של עצמי. כל הזמן הרגשתי ששום דבר לא מרגש אותי, ופה יש לימוד שפועל עליך כמו איזה כח שמאיר עליך ופותח לך את העיניים".

מנדלסון מוסיף, "תמיד חיפשתי משהו. הייתי בהודו אחרי הצבא, כמו כולם. למדתי קבלה באוניברסיטה הפתוחה. היה מאוד מעניין, אבל לא יותר. באיזה לילה חיפשתי ב'גוגל' והגעתי ל'בני ברוך'. התחלתי לדפדף, הלכתי לשיעור ולאט לאט זה התחזק".

לייטמן מייחס את מקור המשיכה של הקבלה עבור צעירים חילונים לשיטה הייחודית שבה הוא מלמד - שיטת "הסולם". לדבריו, "בדרך כלל כשלומדים קבלה לומדים על עולמות עליונים, מלאכים וכו'. בצדק אנשים שואלים: 'מה זה נותן לי בחיים'? בשיטת 'הסולם' לומדים קבלה שמתייחסת אל כל אחד מאיתנו; איפה אני בעולם ומה עלי לתקן בעצמי, כחלק מהעולם".

חלק מגל ה"ניו אייג'"

ד"ר יוני גארב, מרצה בחוג למחשבת ישראל באוניברסיטה העברית שפירסם לפני כשנה ספר על קבלת המאה העשרים, רואה בתופעה הזו בעיקר גירסה מקומית לתופעת הניו אייג' העולמית. לדבריו, "יש היום תנועה עולמית של חיפוש 'רוחניות', והלימודים האלה הם חלק ממנה. אחד המאפיינים של התופעה הוא שמורי הקבלה שפונים לקהל החילוני משתדלים לנטרל ממנה את המרכיב היהודי הייחודי - את הזיקה הברורה לתלמוד, לתורה ומצוות - ולהציג אותה כמין תורה רוחנית אוניברסלית. אפשר לראות ניטרול מסוים של המרכיב היהודי לטובת הצגת הקבלה כמדע".

ומה מאפשר לחילונים להיכנס עמוק לעולם הרוחני הדתי, מבלי לחוש איום על זהותם החילונית וגם מבלי מחויבות לשמירת מצוות? גארב קושר זאת לעובדה ש"רובם בכלל לא מודעים לקשר שבין הקבלה לדת הממוסדת שממנה הם סולדים. הקבלה, בד"כ מוצגת להם מנותקת מהקשר. לרוב הם לא לומדים טקסט קבלי בצורה שיטתית מסודרת, אלא קטעים קטעים ורבים מהם לא מסוגלים אפילו לקרוא דף מספר הזוהר שאותו לא למדו קודם".

רבים חוזרים בתשובה

ד"ר רון מרגולין, מרצה לחסידות בחוג ללימודי תרבות עברית באוניברסיטת ת"א, מציע הסבר שונה: "ראשית, יש רבים שאכן בסופו של תהליך חוזרים בתשובה. שנית, עצם קיום הנתק בין החוויה הדתית ושמירת המצוות אינו חדש. אצל מרטין בובר ותלמידיו בתנועה הקיבוצית היתה תופעה דומה". מרגולין מייחס את החזרה בתשובה למבנה נפשי מסוג מסויים: "אלה אנשים שמחפשים פתרונות טוטאליים ומערכת שבה יוכלו להשתחרר מהביקורתיות העצמית, מהצורך לחוש אחריות על מעשיך ולבחון האם הם טובים או רעים, ובמקום זה לתת ל'מערכת' ולרבנים העומדים בראשה להחליט על כך". הוא לא אומר זאת במפורש, אבל מדבריו משתמע שאנשים בחיפוש רוחני שאינם בעלי מבנה נפשי מהסוג שתיאר, לא צפויים לחזור בתשובה.

https://www.kab.co.il/lp/%D7%A8%D7%95%D7%97%D7%A0%D7%99%D7%95%D7%AA-%D7%94%D7%99%D7%95%D7%9D/

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content