Left Sidebar Content

חגים ומועדים | חנוכה

חנוכה אז והיום

התנגשות אידיאולוגית בין שתי גישות לחיים. זהו הסיפור של חנוכה, והוא תקף גם להיום. על יוונים, על מכבים, על חומריות ועל חיים רוחניים.

היוונים לא באו לכבוש חלקת אדמה, אלא להשליט את התרבות שלהם. את הגישה שלהם למציאות, לטבע, ליומיום. אם קיבלת את אורחות חייהם, עם הפסלים, הספורט, תרבות הגוף וכל היתר, אז אתה בסדר. משלהם. 

ההתייוונות תפסה בעיקר בקרב האליטות, אבל היו בעם גם כוחות שניסו לשמר את האידיאה המקורית של ישראל. היא מדברת על חיבור עמוק בין אנשים, במטרה לגלות את הכוח האחד שבכל הטבע. כוח שתכונתו השפעה טובה, אהבה ונתינה טהורה. את הכוח הזה אפשר לגלות בהתאם לחוק השתוות הצורה, שאומר שכדי לגלות דבר מה עליך לבנות בתוכך צורה דומה. 

לכן, כבר מימי אברהם איש החסד, ואהבת לרעך כמוך זו התורה כולה. כשאנשים עובדים על התעלות מעל האגו הפרטי, יציאה מעצמם לכיוון הזולת, הם הופכים בהדרגה להיות כמו אחד. ככל שזה קורה, הם מרגישים יותר ויותר את אחדות הטבע, את הכוח האחד. הכוח העליון הזה מאיר בהם, נמצא ביניהם. זה כמו אנרגיה טובה שפועלת בכל אדם ובכולם גם יחד, ומביאה ברכה והצלחה.

לא פשוט להחזיק בגישה כזו גבוהה, כי היא דורשת מאבק בלתי פוסק עם האגו שגדל. האדם צריך להילחם מולו, לחזק את הנטייה ההפוכה להיות מחובר עוד יותר לכולם באהבה. מעל כל ההבדלים והפערים, מעל כל דחייה שמתגלה. נדרשת כאן ערבות הדדית, תמיכה חברתית, חינוך לכך שחיבור הלבבות הוא הדבר החשוב ביותר, ורק בזכותו אנחנו קיימים כעם.

בתקופת המכבים, האגו הישראלי הגיע לשלבי התפתחות כאלה שעליהם היה קשה לאנשים להתגבר. התעוררה המחשבה שאולי לא צריך לחיות כל הזמן במאבק פנימי, לחפש איך להיטיב לאחרים כדי להיות בקשר עם כוח עליון. אפשר לחיות טוב גם בלי זה, כמו כל עמי העולם. לבנות בתים יפים, לטפח את הגוף, לעשות תחרויות ספורט. יוון סטייל. להתקדם.

היוונים נלחמו בעם ישראל אידיאולוגית: נתנו ליהודים להתעסק בכל דבר חוץ מהחיבור הרוחני ביניהם, ובכך ריסקו את הייחודיות של עם ישראל. מול זה קמו המכבים להילחם.

מאז ועד היום רואים תהליך שחוזר על עצמו בכל מיני צורות: היהודים מתרחקים איש מרעהו, מתפוררים מבפנים, ואז באות עליהם צרות גם מן החוץ. 

מה הקשר? הדבר נובע מכך שכוח החיים אמור לזרום לעולם כולו דרך החיבור הפנים-ישראלי. וכשזה לא קורה האנושות סובלת, ומרגישה מבפנים 'היהודים אשמים'. אז קמים עלינו לכלותינו, ובלית ברירה אנחנו מתקרבים. אחרי שהעניינים נרגעים שוב טופח האגו שלנו, ופרק נוסף בסיפור היהודי מתחיל.

מדינת ישראל נמצאת היום במקום דומה. הפילוג הפנימי מביא לכך שאנחנו לא מסוגלים למשוך מעמקי הטבע את כוח החיים. אין לנו אנרגיה פנימית, אין אור לתת לאחרים. ובתקופה המיוחדת הזו, כשהעולם נעשה מקושר יותר ויותר, כשכולם משפיעים על כולם ולכן גם תלויים זה בזה, בלי שיטה לחיים מחוברים, אין למין האנושי סיכוי לשרוד את המאה ה-21. מלחמות סייבר וגרעין, משבר אקלים, מי יודע אילו מכות נוספות מחכות באופק הגלובלי. לכן האנטישמיות מתגברת, ושנאה לישראל מתפשטת בלבבות האנשים.

גם אם נשתדל לעמוד איתן מול הכוחות העוינים, המאבק יוכרע רק בפנים. במלחמה הפנימית, מכבים מול מתייוונים. בכל אחד מאיתנו יש אגו גדול, מין כוח יווני שאומר 'תחיה איך שבא לך, שום חשבון לאחרים'. תרבות של משחקי אגו, שחיתויות ותככים. אבל טמונה בנו גם נקודה קטנה של מכבי, שמרגישה שערבות הדדית היא קוד החיים הישראלי. אפשר ללמוד לעורר אותה לחיים, על ידי קשר למכבים שטמונים באחרים. וכשיהיה פה חיבור שיביא את הכוח האחד להאיר, ישראל תהיה מנורה עבור כל העמים.

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 470 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content