Left Sidebar Content

משמעות החיים

חשיבות החיים

מושגים כמו קדושת החיים ופיקוח נפש מראים שהחיים חשובים וצריך לשמור עליהם. מה הופך את ערך החיים לגבוה כל כך בעינינו? כיצד משפיעה ההרגשה שלחיינו יש משמעות על עצם הרצון לחיות? מה יכול לתת לאדם כוח להתעלות מעל משוכות ולזכות בחיים הכי נפלאים שיכולים להיות?

כשמדברים על החיים צריך קודם כל לזכור שזהו דבר שאיננו חוזר, ולכן הוא חשוב. שנית, את החיים שיש לנו אי אפשר להחליף, לקנות, לחלק לכמה חלקים, וכן הלאה. כלומר, אנחנו לא בעלי-בית על עצם החיים. אמנם בידינו להפסיק את החיים, אך לא יותר מזה. אנחנו לא יודעים מאיפה באים לנו החיים, מהו הערך האובייקטיבי שלהם חוץ מהחשיבות שאנו עצמנו נותנים להם. 

לאורך ההיסטוריה חלה עלייה בחשיבותה של קדושת החיים. ככל שהתקדמנו מהחיים הפרימיטיביים האגו התפתח, אנשים החשיבו את עצמם יותר, ובהתאם לכך רצו להוציא מחייהם יותר תועלת. 

כל אחד ממלא את חייו בצורה שהוא מוצא לנכון, בהתאם לנטיות שעמן נולד והחברה שבה הוא חי. יש כאלה הנמשכים לחקור את החיים, לאחרים לא אכפת דבר מלבד להרגיש טוב בכל רגע ורגע. יש המרגישים צורך גדול להביע את עצמם, לבלוט, להיות כוכבים בתחום כלשהו, ולצדם אנשים שמעוניינים רק בחיים שקטים. 

ולכל הטיפוסים השונים האלה, יכול לבוא פתאום מצב של דיכאון וייאוש, שבו נאבד הרצון לחיות. לפעמים ערך החיים יורד עד לאפס ממש ואפילו פחות, ואז אנשים מחליטים לשים קץ לחייהם. ההבדל בין אדם בעל יצר חיים חזק לבין אדם בעל יצר חיים קלוש, הוא במידת הכוח שיש לו לשנות את החיים, להועיל לעצמו ולאחרים. 

מהו הקשר בין הרצון לחיות לבין החיפוש אחר משמעות החיים? כשאדם מוצא משמעות לחייו גדל גם הרצון שלו לחיות. רואים זאת היטב כשאנשים מצליחים להבריא ממחלות קשות ואפילו להמשיך לחיות שנים ארוכות, בזכות העובדה שהתחברו לאיזה מסר גדול או מטרה נעלה.

מטרה מסוג אחר לחלוטין יכולה להניע אנשים להפוך גם לשאהידים. מבטיחים להם שאם רק יהרגו את הכופרים, מצפים להם חיי גן עדן עם אינספור תפנוקים. במקרה ששטיפת המוח הייתה טובה, אך ברגע האחרון נלקחה מהם האפשרות לבצע פיגוע התאבדות, הם מרגישים צער גדול. פספוס של החיים. מכאן שחיים ומוות הוא עניין סובייקטיבי, ותלוי בחשיבות שאותו אדם מייחס לרווחים שיניב לו המוות בנסיבות מסוימות.

לפי חכמת הקבלה, קיבלנו את החיים כדי שנוכל להעלות אותם לרמה כמה שיותר גבוהה. חשיבות החיים נובעת מהאפשרות להשיג במהלכם את מטרת החיים - גילוי הכוח שממנו באים החיים, גילוי מקור החיים. 

לגלות את מקור החיים משמע לגלות את מרכז ההפעלה של כל היקום שלנו. זהו שדה כוח, שמחזיק בתוכו את כל צורות החיים שאנו רואים. בתוכו אנחנו קיימים, וביכולתנו להשיג אותו, כלומר להבין ולהרגיש אותו, לגלות מה הוא עושה, מה הוא רוצה מאיתנו. הגילוי תלוי במידת היכולת שלנו להפוך דומים לאותו כוח, שתכונתו היא השפעה טובה, מלשון הענקת שפע, אהבה ונתינה טהורה. ככל שנידמה לו ביחסים שלנו זה לזה, נתאים לו ונתחיל לגלות אותו. 

במקורות נאמר על כך: "עולמך תראה בחייך". המשמעות היא שבמהלך חיינו בעולם הזה ביכולתנו לרכוש עולם עליון, דרגה נעלה יותר של קיום רוחני, מעבר לגבולות החיים והמוות. הגילוי הרוחני עונה על שאלותיו הפנימיות ביותר של האדם, על כל מה שחסר לו. האדם יוצא אז מגדר החיים הארציים אל רמת החיים הנצחיים. זוהי רמת חיים אחרת, שרק בהשגתה נעשה ברור מדוע החיים הם כל כך חשובים.

שנזכה!

מן המקורות

"בביאת האדם אל אהבת זולתו, אז הוא נמצא ישר בבחינת הדבקות, שהיא השוואת הצורה ליוצרה, אשר עמה יחד עובר האדם מתוך עולמו הצר, המלא מכאובים ואבני נגף, אל עולם נצחי רחב, של השפעה לבורא והשפעה לבריות".

בעל הסולם - הרב יהודה אשלג, מאמר "מהות הדת ומטרתה"

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 1179 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content