Left Sidebar Content

אקטואליה | ארכיון אקטואליה חברתית

טרנד המינימליזם

מינימליזם. טרנד. פשטות. עוד ועוד אנשים מחליטים לצמצם את הרכוש, לברוח מכל החומר והלחץ של החיים המערביים, ולחיות בסגנון הרבה יותר רגוע. מאיפה זה נובע? לאן זה הולך? והאם זהו סוד האושר?

לא חדשה התופעה הזו, וכבר בתרבויות עתיקות היא נראתה. היו תקופות שאנשים בחרו לחיות בצניעות, אף על פי שיכלו להרשות לעצמם הרבה מאוד. הנטייה למינימליזם נובעת מכך שכל דבר שהאדם רוכש, בעצם שולט עליו. מרבה נכסים מרבה דאגה, אמרו החכמים מזמן. לכאורה, ככל שאני רוכש אני מתרחב, אבל בפועל האדם נהיה עבד לאותם דברים. מכור לרכב החדש, לטלפון החדש, לבגדים החדשים, לסמלי סטטוס, למותגים נוצצים. בלאק פריידי, סייבר מאנדיי, סוף עונה, אחד פלוס אחד. משועבד. 

ומתישהו זה נמאס, והאדם אומר לעצמו, די, חלאס. דירה יפה במגדל מחופה שיש עם עיצוב מפונפן? לגור בטבע זה הרבה יותר פנאן. טרנינג אחד להחלפה, מספיק כשאין מכונת כביסה, והחופש מהלחץ הוא הרכוש הכי גדול בעולם.

האומנם? והאם מספיק לאדם שייפטר מהחפצים ומהנכסים שלו, כדי שיהיה מאושר לאורך זמן? לפי חכמת הקבלה התשובה היא לא. למה? כי בכל האמור עדיין אין את ההתפתחות האיכותית שלשמה האדם נוצר. 

למה הכוונה? צבירת נכסים וחפצים, או היפטרות מהם משיקולי נוחות אישיים - בשני המקרים סגנון המחשבה נותר אגואיסטי, כלומר מה יהיה לי טוב ונוח יותר. וכל עוד כיוון המחשבה הוא על עצמי, מה שלא אעשה, לא יביא אותי להרגשת השלמות שאפשר להשיג בחיים. רק שינוי מהותי של כיוון המחשבה, ממחשבה טבעית על טובת עצמי אל מחשבה על טובת הזולת, ייחשב להתפתחות חדשה באבולוציה שלי כאדם.

שינוי כזה הוא פועל יוצא מבירור עמוק: לשם מה שווה לחיות? האם יש משהו שאפשר לרכוש במהלך החיים האלה, שיישאר איתי תמיד? כנראה שזהו לא רכוש חומרי, אלא משהו רוחני. האם אוכל לאתר בתוכי איזה חלק נצחי, ואותו לפתח, לכבד, להגדיל כמה שיותר?

בכל אדם טמונה נקודה של נשמה, ומפתחים אותה על ידי השקעה בזולת. בשיטה מיוחדת שפיתחו חכמי הקבלה האדם עובד על עצמו, עד שהוא מגיע למצב שהוא באמת רוצה להשפיע כל טוב לזולת. האדם מגלה שהרגשת האהבה והיחס הטוב שהוא נותן לכולם, ממלאים אותו בסיפוק יותר מכל דבר אחר. זהו רכוש נצחי שאף פעם לא נעלם, אף אחד לא יכול לקחת אותו ממנו, והוא נקרא "אהבת עולם".

צמצום הוא מושג שמוזכר גם בחכמת הקבלה, אבל אין הכוונה לצמצום כמות החפצים או הנכסים שיש ברשותי. הצמצום הוא מושג רוחני, שמכוון לצמצום המחשבות על טובת עצמי ופיתוח מחשבות על טובת הזולת. אם אדם חי מאהבה לזולת, כל מה שיש ברשותו לא נחשב בעיניו כי הוא משמש אותו רק כדי להתקיים ולהיות מסוגל להיטיב לכלל כמה שיותר.

כמין אנושי, הגענו בהתפתחותנו למצב שאנחנו חייבים להיות מקושרים זה לזה בהדדיות ובהשלמה. בעולם מקושר כמו שיצרנו, אם כל אחד ימשיך לחשוב על עצמו בלבד, לעשות מה שבא לו בלי להתחשב בכלום, אנחנו פשוט לא נוכל לשרוד. עתידנו הבטוח תלוי בבניית חברה חדשה, שבה בני האדם יתייחסו יפה זה לזה וגם לסביבה, חברה שבה לא יהיה זלזול באף אחד ואנחנו נחשוב יחד איך לספק לכל אדם את מה שהוא צריך כדי לחיות טוב, מבלי לייצר אינסוף דברים מיותרים שמזהמים את הסביבה והורסים את הבית המשותף שלנו. 

שיטת ההנאה של האדם העתידי תשתדרג. במקום השאיפה לקבל עוד ועוד דברים לעצמו, לחוש סיפוק על כך שהוא יותר מכולם והאחרים מקנאים בו, אך גם להיות בלחץ מתמיד שמא בעוד רגע מישהו יעקוף אותו או יפגע בו, האדם ילמד ליהנות מלעשות טוב לסובבים אותו. הוא יגלה שיחס אוהב לזולת, מרומם אותו ואת מי שמולו גם יחד. הוא לא יזדקק לרכישה של חפצים גשמיים כדי להתמלא בהנאה או כדי לשמח מישהו, ויראה שהמתנה הכי גדולה שהוא יכול לתת ולקבל היא קודם כל מצב רוח, חיוך, דאגה אמיתית וכנה. אנחנו חיים מיחס, לא מחומר, ואם נדע איך להתייחס טוב איש לרעהו כולנו נתמלא בשמחה, וגם הטבע יפרגן לנו ולאיש לא יחסר דבר. או אז נגלה שסוד החיים הוא בהתקשרות נכונה, והדרך היחידה להתמלא בצורה בלתי מוגבלת היא דווקא נתינה ואהבה, כי היא מתאימה לכוח הטוב והמיטיב שביסוד הבריאה.

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 1082 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content