Left Sidebar Content

תרבות | ארכיון תרבות

יהדותי השנייה

סביב השולחן עם אלוף פיקוד הצפון לשעבר, יוסי פלד

לקט קטעים נבחרים מתוך שיחתם המרתקת של יוסי פלד, אלוף פיקוד הצפון לשעבר והרב ד"ר מיכאל לייטמן, על יהדות, מדינת ישראל ועתיד האומה

אורן לוי: שלום לכולם. את השאלה הראשונה רציתי להפנות אליך, יוסי. ילדותך הייתה מיוחדת מאוד: נולדת למשפחה יהודית. בזמן השואה חיית במשך כמה שנים במשפחה נוצרית, ואחר כך חזרת לחיות כיהודי...

יוסי פלד: נכון. נולדתי למשפחה יהודית בבלגיה, וכשהייתי תינוק בן חצי שנה, משפחתי מסרה אותי למשפחה נוצרית באנטוורפן, עקב השואה. אמי חזרה מאושוויץ - היא הייתה היחידה ששרדה מכל המשפחה - וכך, בגיל שמונה, החזירו אותי ליהדות. במקום להיות אפיפיור נעשיתי אלוף בצבא היהודים.

אורן לוי: אגב הסיפור הזה, רציתי לשאול אותך, מה זה בשבילך להיות יהודי היום?

יוסי פלד: בשבילי, להיות יהודי זה דבר מובן מאליו. להיות יהודי זה אומר להיות שייך לעם שיש לו קודם כול עבר משותף, כי מי שאין לו עבר - אין לו עתיד. יש לנו עבר משותף, היסטוריה משותפת ויש לנו גורל משותף, שהוא לא הגורל הכי מוצלח בעולם, לצערנו הרב. העם הזה באמת עובר ייסורים יוצאי דופן, לאורך ההיסטוריה וגם עכשיו. כשאני מרגיש אחד מהעם הזה, אני בהחלט גאה בזה.

הרב לייטמן: איך אתה רואה את עתיד המדינה שלנו? לקראת מה אנחנו הולכים, ובמה לדעתך זה תלוי?

יוסי פלד: זה תלוי מאוד בנו, בכולנו. למרות שאנחנו חוגגים כבר שישים שנות עצמאות, בהיסטוריה של עם שישים שנים זה אפס קצהו של כלום. ובשבילי מדינת ישראל היא לא דבר מובן מאליו. אם נתעייף - וחלק מאיתנו מתעייפים - ונחשוב שהכול מובן מאליו, ונתחיל לתפוס כל מיני מאוויים וחלומות שלנו כמציאות, אני לא בטוח שהמדינה תתקיים לעד.

הרב לייטמן: לדבריך, הפתרון לבעייתנו אינו שונה מהפתרון לבעיותיהם של שאר העמים, אבל האם אנחנו עם ככל העמים האחרים? האם אפשר בכלל לקרוא לנו "עם"? מה מחזיק אותנו יחד? אני לא רואה שפרט אחד מחובר לשני; אני רואה חלוקה לעדות ולמפלגות - אשכנזים וספרדים, תימנים, רוסים, אמריקאים, פולנים, אתיופים...

כפי שאני מבין את זה, "עַם" הוא גוף שבין פרטיו מתקיים קשר אינסטינקטיבי פנימי.

יוסי פלד: סבלנות, סבלנות. עם לא נולד תוך עשר שנים.

הרב לייטמן: אבל אנחנו לא נולדנו לפני שישים שנה, אנחנו נולדנו לפני כולם.

יוסי פלד: נולדנו לפני כולם, אבל חיינו אלפיים שנה בניתוק זה מזה, במדינות שונות ברחבי העולם. אז היה לנו עבר משותף, אבל הוא היה לפני אלפיים שנה.

הרב לייטמן: ומה יקשור בינינו עכשיו?

יוסי פלד: חוסר הברירה, הגורל המשותף. תשמע, הכי קל בחיים זה להיכנע למציאות, לייאוש, ולהרים דגל לבן. אבל על זה אתה משלם את המחיר הכי גדול. העם היהודי מאז ומעולם נחלץ מצרותיו, ולא על ידי המונים, אלא על ידי קבוצה קטנה, ייחודית, שגררה אחריה את כולם.

הרב לייטמן: מה היה הייחוד של הקבוצה הזאת?

יוסי פלד: היו אנשים עם חזון, וכשיש אנשים עם חזון, יש להם סיכוי למשוך את העגלה הזאת ששמה "עם ישראל".

אורן לוי: בנקודה הזאת הרב לייטמן, רציתי להפנות אליך את אותה השאלה ששאלתי לפני כמה דקות את יוסי: מה זה בשבילך להיות יהודי?

הרב לייטמן: להיות יהודי זה קודם כול לדעת לשם מה העם שלנו קיים. אני חושב שאנחנו לא מבינים עד כמה חמורה ועקרונית היא בעיית חוסר האחדות בינינו, וזו תוצאה ישירה מהעובדה שאיש מאיתנו אינו יודע בשביל מה אנחנו קיימים. ישנם עמים רבים שמפוזרים היום בכל העולם. אז אולי גם אנחנו נתפזר ונחיה טוב, למה לא? מדוע חשוב שכולנו נהיה דווקא במקום אחד? מה מייחד אותנו כאן? מה קושר אותנו לארץ? ואני לא מדבר על דת או על קיום מצוות, לא בכך הייחוד שלנו.

אורן לוי: מה באמת?

על פי הקבלה, "ואהבת לרעך כמוך" זהו הבסיס, היסוד, לקיומו של העם היהודי. חלקי העם צריכים להיות קשורים באהבה ביניהם, כפי שהיה בעבר. והקשר הזה צריך להיבנות מצד החיוב. אינני מאמין בחיבור מצד השלילה, מחוסר ברירה, כמו שיוסי הציג. אם אדם ירגיש שאין לו ברירה, ולא יחוש שיש משהו שמאחד בינינו, הוא יחשוב כל הזמן על איך לברוח מהמערכה.

אורן לוי: אז מה עושים?

הרב לייטמן: צריכים להתחיל מהבנת שורש הבעיה. שורש הבעיה טמון במידת האחדות או הפירוד בעם, וזו גם הסיבה לחורבנות ולגלויות שעברנו.

כמו שכתוב, היינו בדרגת "ואהבת לרעך כמוך" לפני חורבן בית המקדש הראשון, ואז הידרדרנו ל"שנאת חינם", וכתוצאה מכך נחרב בית המקדש, ונחרבה המדינה. מכאן אפשר להבין שמקור הכוח שלנו תלוי באחדות. אני בטוח שגם יוסי, מניסיונו העשיר בצבא, מודע לעוצמתה של האחדות. אנחנו חייבים למצוא את הדרך להתאחד בינינו, חייבים שתשרה אהבה בין אדם לאדם.

יוסי פלד: אם נצא היום לרחוב ונגיד את הדברים שאתה אומר: "אנחנו חייבים אחדות, אנחנו חייבים אהבה", נפגוש אהבה? נפגוש עגבניות...

הרב לייטמן: ואני חושב שלהיפך. אני חושב שאנחנו יכולים להסביר מהי מהותו של הכוח הזה, ואז התגובות ישתנו. כי לא מדובר בהפגנת אהבה סתם כך זה לזה, אלא בכוח הרוחני שטמון באהבה. אנו יכולים לראות הוכחות לכך בחיינו: האהבה שאנו מעניקים לילדינו, היא הכוח שמאפשר להם לשרוד, היא גם הכוח שמחזיק את האדם ונותן לו כוחות ותקווה להמשיך בחייו. זה כך מכיוון שיש באהבה כוח רוחני. כאשר אנו מאוחדים, אנו ממש מושכים אלינו את הכוח העליון, ובכך אנו עוברים לעסוק במישור שונה לחלוטין.

אורן לוי: למה אתה מתכוון?

הרב לייטמן: הכוח העליון הוא טוב ומיטיב ומהותו היא אהבה. אנו לא מרגישים את ההטבה הזו, מכיוון שהתכונות שלנו הפוכות ממנו. הוא אוהב ונותן, ואנחנו מפורדים ושונאים זה את זה. אנחנו לא משדרים איתו "על אותו גל". הוא שולח לנו רק טוב ושפע תמיד, כמו שכתוב "אני הויה לא שניתי", אבל אנחנו לא מכוילים נכון כדי לקלוט את אהבתו, כדי להרגיש אותה. מכיוון שאנו מנוגדים לו, אנו סובלים.

אבל אם נלמד איך להיות אוהבים כמוהו, בעזרת שיטה שמלמדת איך לעשות זאת - חכמת הקבלה, אז נדע איך להתחבר בינינו, ובכך נשתווה לכוח העליון. או אז כבר לא תפריד בינו לבינינו תהום, ונוכל להרגיש את הטבתו.

אורן לוי: אתה יכול להרחיב על זה מעט?

הרב לייטמן: וכאן ניתן להוסיף את תפקידנו כלפי העולם - להיות "אור לגויים". עלינו להעביר להם את השיטה איך להגיע ל"ואהבת לרעך כמוך", ואיך כתוצאה מכך, לקבל את אור הבורא. וככל שאנו מתעכבים במימוש תפקידנו, אנו מעוררים עלינו שנאה גדולה יותר מקרב אומות העולם. העולם מרגיש שיש בנו, היהודים, משהו מיוחד, ושאנחנו מחזיקים את המפתח לגורלו הטוב בידינו. אבל כל עוד אנחנו לא מעבירים את השיטה הזו, העולם שונא אותנו. הצד השני של אותו מטבע הוא, שיש בידנו שיטה, תרופה, שתוציא אותנו ואת כל העולם מהסבל שבו אנו נמצאים, ועלינו לגלות אותה לעולם.

יוסי פלד: ממה אתה ממליץ להתחיל?

הרב לייטמן: הפתרון טמון בחינוך. כדי להתעלות לדרגת קיום של "ואהבת לרעך כמוך", עלינו להבין את הטבע שלנו ואת הדרכים להתעלות מעליו. את זה מלמדת חכמת הקבלה כבר חמשת אלפים שנה, ובעזרת חינוך נכון, נוכל להנחיל זאת לרבים.

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content