Left Sidebar Content

חגים ומועדים | יום השואה

יום השואה לאן

סימנים רעים מזכירים את אירופה של שנות השלושים. שוב, הכול מסתובב סביבנו, היהודים. על אף שהיינו שמחים לרדת מקדמת הבמה, עיני כולם עלינו. אנגליה, שבדיה, כל יום מישהו אחר עם איזו יציאה אנטישמית. מה קרה, כבר אי אפשר להחזיק בבטן? וברצינות אהובים, מה יהיה? הרי עוצמה צבאית בלבד לא תעזור, אם כולם יתאחדו נגדנו. מה עוד נוכל להציע שטרם פיתחנו? איך נוכל לבצע מהפך יסודי ולסובב את דעת הקהל העולמית בעדנו?

הדיון הזה אינו פילוסופי, תלוי בו כל מה שיקרה אתנו בשנים הקרובות. הביטחון שלנו, מצבנו הכלכלי, יוקר המחיה, מקום העבודה, העסקים שלנו, הטיולים בחו"ל. הכול. לחכמה העתיקה של הקבלה יש הסבר לשורשי השנאה אלינו, וגם פתרונות מעשיים שמוכיחים את עצמם בפועל. ולא, אין לזה שום קשר לפוליטיקה. כי לפי הקבלה, גם אם נחזיר את כל המדינה כחזונה של המדינאית הבריטית שמציעה רילוקשיין, השנאה כלפינו תמשיך. למה? נלך צעד צעד.

ראשית כדאי להכיר את המטרה שאליה חוק ההתפתחות של הטבע מקדם אותנו. בשיא התפתחותנו אמורה כל האנושות להפוך לאגודה אחת. בכך נממש את ייעודנו להיות נזר הבריאה, ונביא את כל חלקי הטבע, הדומם, הצומח, החי והאדם לתפקד כמערכת אחת הרמונית. קידום האנושות למצב המושלם הזה היא המשימה שנקראת "תיקון עולם". תשכחו מכל דבר דתי או מיסטי בקשר לביטוי תיקון עולם, מדובר בפרויקט חברתי. על מי מוטל הג'וב? מי מצטיין במחקר ופיתוח? עלינו חברים.

הראשון שהקים סטארט אפ חברתי-חינוכי-רוחני היה אברהם אבינו. הוא דיבר על חסד ואהבת הזולת כאמצעי לגילוי הכוח העליון שפועל בטבע. אגב, הטבע בגימטרייה א-לֺהים (86). "וכיוון שהיו העם מתקבצים לו ושואלים לו על דבריו", אומר הרמב"ם, "היה מודיע לכל אחד ואחד לפי דעתו עד שיחזירהו לדרך האמת. עד שנתקבצו אליו אלפים ורבבות, והם אנשי בית אברהם". סביב האידיאה הזו התקבצנו כעם. משך יותר מאלף וחמש מאות שנה, הערכים האלו היו המצפן שלנו. עברנו ודאי כל מיני מצבים כמו בכל מערכת יחסים, אבל השאיפה לחיבור תמיד הייתה בראש. עד ששנאת חינם השתלטה והחריבה אותנו.

בסטטוס כזה שבו אנחנו מפורדים איש מאחיו, שום דבר טוב לא זורם מאתנו לעולם. נדייק: הבאנו לעולם כלכלה, מסחר, רפואה, מדע, הייטק, מה לא, אבל מבחינתם, זה כאילו כלום. הם לא מרגישים בפנים, בתוך הלב, יחס טוב אלינו. לא מרגישים הכרת תודה. כאילו מצפים מאתנו למשהו אחר בכלל, ועד שלא נספק להם אותו, תמיד יהיו בעצבים עלינו. מה הם רוצים, לעזאזל? שום דבר מיוחד, מה שכל אחד רוצה. להרגיש טוב. להרגיש שלא ריק להם, שלא עצוב להם עם תרופות הרגעה, מערכות יחסים מתפרקות וניתוק מהילדים.

ולמה זה קשור אלינו? כי אנחנו מחזיקים בסוד האושר. אמנם איננו מודעים לכך, אבל בקרבנו הוא טמון. בתוך פנימיות התורה שלנו, בחכמת הקבלה. אברהם אבינו היה המקובל הראשון שלימד איך להתחבר מעל כל האגו שמפריד, איך להרגיש בינינו את כוח האהבה והאחדות שממלא את כל הטבע. הכוח הזה הוא הוא מקור החיים והטוב, מקור השפע. תכונתו היא אהבה ונתינה וטהורה, ורצונו שנהיה כמוהו. שנלמד לאהוב. שנתחבר לטוב. וכשהכוח הטוב הזה לא זורם בינינו ומאתנו הלאה לעולם, כולם חמים עלינו רצח.

לפני סיום, כמה עובדות, חלקן מצמררות: לפני השואה ניסה גדול המקובלים של המאה העשרים, הרב יהודה אשלג ("בעל הסולם"), למנוע את המכה המתקרבת. הוא פנה אל רבנים שונים בקריאה כי הגיע הזמן לעלות ארצה ולהקים חברת מופת, אולם הם שללו זאת על הסף מחשש מן החילוניות. ב-1919 הוא ארגן קבוצה בת מאות משפחות במטרה לעלות יחד לארץ ולהקים בה יישוב משותף. הדבר כמעט עלה בידו, אך כשנודע העניין לרבנים האחרים, הם התנגדו לכך בכל תוקף. בעל הסולם נודה וספג מהם קיתונות של בוז. קבוצת העולים שבדרך פוזרה על ידיהם בכוח, הרעיון סוכל, ובעל הסולם ומשפחתו עלו ארצה לבדם ב-1921. בהיותו בארץ הקדיש בעל הסולם את חייו לביאור חכמת החיבור של הקבלה ולהפצתה לקהל הרחב. הוא רצה לאחד את כל פלגי האומה, חילונים, דתיים, חרדים, מכל העדות ומכל הזרמים. אך מתנגדיו שמו לו מקלות בגלגלים.

אנחנו ב"קבלה לעם" עושים כל מאמץ להביא את חכמת החיבור לכל מקום בארץ ובעולם. בעשור האחרון הצלחנו לחבר בין אנשים מכל קצוות תבל, ללא שום הבדל של גזע, מין, לאום או דת. החכמה הזו מגשרת על פערי מנטליות, אופי, גיל, מעמד כלכלי או חברתי, גם בתוך העם המפולג שלנו, וגם בינינו לבין העולם כולו. גם שינוי היחס לישראל הוא תהליך מוכח, שאנחנו עדים לו מדי יום. אפילו אנשים שהיו בעבר אנטישמים מובהקים, ניאו-נאצים בעלי צלבי קרס ושנאה תהומית ליהודים, הפכו לחברים שלנו בלב ובנפש, לתומכים גדולים באידיאה הישראלית המקורית. הם מוכיחים בפועל את אמיתות דברי הנביאים ומקובלי כל הדורות.

לקראת יום השואה אנו מזמינים את כולם להצטרף אלינו לחשבון נפש. פחות על העבר, יותר על ההווה. מה עלינו לעשות היום, כדי שלא תבוא מכה נוספת חס ושלום. עתידנו הטוב תלוי ביכולת שלנו ללמוד להתחבר שוב איש לאחיו, מעל כל הפערים וחילוקי הדעות. יש לנו ביד שיטה מוכחת לחיבור, ואין לנו זמן לבזבז.

מן המקורות

"עתה קרבו הימים, שהכל יכירו וידעו שישועת ישראל וישועת העולם כולו תלויה רק בהופעת חכמת אור הגנוז של פנימיות רזי תורה בשפה ברורה" (הראי"ה קוק).

"וכאשר יושלמו בני ישראל עם דעת השלם, יתגברו מעיינות התבונה והדעת מעל לגבול ישראל, וישקו לכל אומות העולם" (בעל הסולם - הרב יהודה אשלג).

"הנאצים הם רק תולדה ישרה מהדמוקרטיה והסוציאליזם".

"העולם בטעות חושבים את הנאציזם לתולדת גרמניה בלבד... אבל כל האומות שוות בזה, ואין תקוה כלל שהנאצים יגוועו עם הניצחון של בעלי הברית, כי מחר יקבלו האנגלוסאקסים את הנאציזם, שהרי גם הם נמצאים בעולמם של דמוקרטים ונאציסטים".

"המציאות הראתה לנו, שהשלב הסמוך אחר חורבן המשטר של היום, הוא משטר של נאצים או של פשיסטים. הרי שאנו עומדים עוד בשלבים האמצעים של התפתחות האנושיות, ועוד לא הגיעה האנושיות אל שלבו העליון של סולם ההתפתחות. ומי יודע לשער, כמה נחלי דם יישפך בעולם, עד שנגיע אל השלב המקווה".

"כתבי הדור האחרון", בעל הסולם

"ובדור כזה, כל בעלי החורבן שבאומות העולם, מרימים ראש, ורוצים בעיקר להשמיד ולהרג את בני ישראל, דהיינו כמו שאמרו חז"ל (יבמות ס"ג): "אין פורענות באה לעולם, אלא בשביל ישראל". דהיינו, כמו שנאמר בתיקונים הנ"ל, שהם גורמים, עניות וחרב ושוד והריגות והשמדות, בעולם כולו. ואחר שבעונותנו הרבים, נעשינו עדי ראיה, לכל האמור בתיקונים הנ"ל. ולא עוד, אלא שמדת הדין, פגעה דוקא בהטובים שבנו, כמו שאמרו חז"ל (בבא קמא ס'): "ואינה מתחלת, אלא מן הצדיקים תחילה". ומכל הפאר, שהיה לכלל ישראל, בארצות פולין וליטא וכו', לא נשאר לנו, אלא השרידים שבארצנו הקדושה.

הנה מעתה, מוטל רק עלינו, שארית הפליטה, לתקן את המעוות החמור הזה. וכל אחד ואחד מאתנו, שרידי הפליטה: יקבל על עצמו, בכל נפשו ומאודו, להגביר מכאן ואילך, את פנימיות התורה, וליתן לה את מקומה הראוי, כחשיבותה על מעלת חיצוניות התורה.

ואז יזכה, כל אחד ואחד מאתנו, להגביר מעלת פנימיותו עצמו, דהיינו בחינת "ישראל" שבו, שהיא צרכי הנפש, על בחינת חיצוניותו עצמו, שהיא בחינת "אומות העולם" שבו, שהיא צרכי הגוף. ויגיע כח הזה, גם על כלל ישראל כולו, עד ש"עמי הארצות" שבנו, יכירו וידעו את השבח והמעלה של גדולי ישראל עליהם, וישמעו להם, ויצייתו להם. וכן פנימיות אומות העולם, שהם חסידי אומות העולם, יתגברו ויכניעו את החיצוניות שלהם, שהם בעלי החורבן. וכן פנימיות העולם, שהם ישראל, יתגברו בכל שבחם ומעלתם, על חיצוניות העולם, שהם האומות. ואז, כל אומות העולם, יכירו ויודו, במעלת ישראל עליהם.

המאמר מבוסס על ראיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 723,724 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים".    

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content