Left Sidebar Content

אקטואליה | ארכיון אקטואליה בעולם

יחסי אירופה והיהודים

וינה, בירת אוסטריה. אישה עם סכין בידה תוקפת רב יהודי שהולך ברחוב, תולשת את הכיפה מראשו תוך צעקה "לשחוט את כל היהודים". עוברי אורח מתעלמים. הרב לא נפצע, האישה בורחת מהמקום. עוד מקרה מבין רבים אחרים, בשגרת החיים של יהודי אירופה. כדי להבין למה כך מתרחשים הדברים ובעיקר לאן הם מובילים, כדאי שנתעמק במערכת היחסים המורכבת שבין אירופה והיהודים.

לאורך דורות, היהודים פיתחו ביניהם קשרי מסחר בינלאומיים בקלות, והתבססו מבחינה כלכלית די טוב. היה להם יתרון של שפה משותפת, ובכל מקום שאליו הגיע יהודי, הוא הרגיש בבית בתוך הקהילה המקומית. שליטי אירופה השתמשו ביהודים מתי שרצו, והיהודים הועילו והיו קרובים לממשל ולפעמים גם לכנסייה. עם זאת, היו גלים של פוגרומים ופרעות. המון העם שנא את היהודים, שהיו מנוגדים לתרבות שלו. לשליטים היה טוב שההמון ישנא את היהודים, כי כך הם יכלו לגבות מיהודים כספים עבור שמירה עליהם.

בהמשך היהודים החלו להתערב יותר בקרב האומות, נכנסו למדע, לכלכלה, לניהול, לתרבות. כמעט בכל תחום שאליו נכנסו היהודים הצטיינו ובלטו, רופאים, מהנדסים, אומנים. וכשהם ניצחו בכל תחרות והיו מורגשים להמון העם כמו עצם בגרון, התחילו לנקות את השטח מהם, לחסום להם אפשרויות להתקדם. ברוסיה זה היה ידוע, לא מקבלים יהודים לאוניברסיטאות, לפילהרמונית, ועוד. השנאה הביאה להתפתחות תורת הגזע והטענות שהיהודים מנסים להשתלט על העולם, מנהלים ממשלת צללים חשאית ורוחשים מזימות רעות.

כל זה ידוע לכול. מה שלא ידוע הוא שמעבר לכל הסיבות הנראות לעין, יש גורם פנימי יותר שמעורר את האירופאים לשנוא יהודים. 

במה מדובר? חכמת הקבלה מלמדת שבתוך הפאזל הכלל-אנושי, ליהודים שמור מקום חלוצי. התכונות המיוחדות שטמונות בשורשי האומה הישראלית, תכונות של חסד ושל אהבת הזולת, אמורות להוביל את האנושות לדרגה הבאה בהתפתחותה. בדרגה הזו יחיו כל בני האדם בחיבור מעל כל ההבדלים, מעל כל השוני והדחייה הטבעיים. 

איך דבר כזה אמור לקרות? אצל היהודים טמונה שיטה ייחודית לחיבור בין ניגודים. היא מפורטת בחכמת הקבלה, ועוברת מדור לדור בין החכמים. אבל כלל העם היהודי עדיין לא מודע אליה, ולכן לא מסוגל לקדם את עצמו ואת העולם להתקשרויות חיוביות בין אנשים. ההפך הוא הנכון, בין היהודים אפשר למצוא התנגשויות ושנאה בעוצמות שאין בעמים אחרים.

ככל שהאגו מתפתח, העולם נעשה עוד יותר מקושר אבל האנשים יותר מנוגדים. משום כך, החיים מתמלאים בקשיים מכל מיני סוגים, בכל התחומים ובכל מערכות היחסים. במקביל, אומות העולם מרגישות שיש ליהודים איזה סוד להצלחה בחיים, שאותו הם לא מגלים. משהו שהם מסתירים. משהו שמגיע להם לקבל מהיהודים, אבל אלה לא משחררים. 

תחושה כזו קיימת אצל כל אדם בעולם, לעיתים מגולה לעיתים נסתרת אפילו ממנו עצמו, ובמיוחד אצל האירופאיים המפותחים. הם קולטים את התמונה מבפנים, מתוך טבע הדברים, ולכן חמים על היהודים. 'מה לעשות עם היהודים הללו, לעזאזל', הם לא בדיוק יודעים, ולכן נזרקים לכל מיני צדדים. מכבדים, מקנאים, שונאים, שוחטים. זהו הבסיס למערכת היחסים המורכבת בין אירופה והיהודים.

מהתמונה הרחבה עולה, שאם כיהודים רצוננו להפסיק את השנאה כלפינו ואת המתקפות האנטישמיות, אנחנו חייבים לטפל בשורש שממנו צומחים הדברים. ללמוד מגדולי האומה, שהבינו איך בנויה המערכת האנושית ולאן היא אמורה להתפתח, ולהתחיל לבצע את מה שכולם בעצם דורשים. כי אנחנו מחזיקים בסוד של החיים הטובים, ויכולים להוביל את העולם המקושר לחיבורים משלימים.

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 1163 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content