Left Sidebar Content

אקטואליה | ארכיון אקטואליה בעולם

יחסי ישראל וארה"ב לאן?

אין לנו ידידה גדולה יותר מארה"ב. מסכימים עם הטענה? מתנגדים לה? חצויים? לא פשוט הרומן המתמשך שיש בינינו לבין האמריקאים. יחסי ישראל וארה"ב לאן? התבוננות אסטרטגית מנקודת המבט של חכמת הקבלה.

'אנחנו לא צריכים יותר את ישראל'. זוהי הרוח שמנשבת במסדרונות הממשל האמריקאי. באוניברסיטאות, בכלי התקשורת וברשתות החברתיות מתקבעת התפיסה שישראל היא מדינת אפרטהייד שפוגעת בזכויות אדם. על האג'נדה הזו גדל דור העתיד, ולכן רבים מיהודי ארה"ב לא מעוניינים שיקשרו אותם אלינו בשום צורה. כמובן, ארה"ב תמשיך להיעזר בנו במלחמתה בטרור שמכה גם אותה, אבל מצידה לא תהיה תמיכה.

במבט רחב רואים שלא רק ארה"ב מתנערת מאיתנו. האנטי-ישראליות והאנטישמיות מתגברות כמעט בכל מקום, ויהודים פוחדים להביע את יהדותם בפרהסיה. אין יום שלא מותקף מישהו רק בגלל שהוא יהודי. אם המגמה הזו תימשך, עלול להגיע מצב שבו ישראלים לא יוכלו לטוס לחו"ל מחשש לשלומם, והמדינה תהיה תחת חרם ובידוד. מוגזם? מופרך? מוקצן? כך גם חשבו יהודי אירופה בזמנם. 

כדי שחס ושלום לא נעמוד שוב לבדנו מול איום הכחדה, אנחנו מוכרחים לעשות חשבון נפש. איך יכול להיות שאנחנו נותנים לעולם כל כך הרבה דברים טובים, ובכל זאת השנאה אלינו עולה ועולה? האם זה רק בגלל הסכסוך עם הפלשתינאים, או שנסתרת כאן סיבה יותר עמוקה?

כדי להבין את מפת הכוחות שפועלים מאחורי הקלעים, ניעזר בחכמת הקבלה שחוקרת את התפתחות האדם והעולם.

מבחינה אבולוציונית, הטבע שכולו אינטגרלי דוחף את המין האנושי לתפקד גם כן כמנגנון אחד. במאה ה-21 רואים זאת היטב, כשהעולם נעשה יותר ויותר מקושר, וכולם תלויים בכולם. במקביל, מתפתח בכל פרט אגו גדול מאוד, שלא מאפשר לו לסבול אף אחד. ההתנגשות בין שני הקווים המנוגדים הללו מובילה לפיצוץ כמו מלחמת עולם גרעינית. אחריה, לא תהיה לשורדים על פני כדור הארץ ברירה, אלא להיות מחוברים זה לזה באיזון ובהשלמה.

האם יש אלטרנטיבה להתפתחות בדרך טובה? כן, אבל היא דורשת שדרוג מושכל של טבע האדם. שיטה לחיבור מעל האגו, לכיסוי הניגודים שמתגלים כל רגע במין שמיכה של אהבה. שיטה כזאת קיימת בשורשים שלנו כיהודים ולמעשה היא זו שהפכה אותנו לעם, אבל מאז החורבן היא נעלמה. השיטה לחיבור מפורטת בחכמת הקבלה, ואת המטמון הזה אנחנו צריכים להוציא מהמסתור. ללמוד איך משתמשים בו לבניית חברה שיש בה אחדות בין שונים, וללמד את האנושות כולה לחיות בהרמוניה. כך נהפוך להיות בעלי כוח ועוצמה, גיבורי-העל שמצילים את העולם מקריסה.

כל עוד זה לא קורה, יגברו ההתנגשויות בין אדם לאדם, בין עם לעם. כל מערכות היחסים יתפוררו, החל מהזוגיות והמשפחה, דרך החברה והמדינה, ועד לרמה הבינלאומית והאקולוגית. התסכול והצער יביאו להתעצמות השנאה כלפינו. לא משנה כמה פוליטקלי קורקט ינסו אומות העולם להיות, בבטן אנשים מרגישים שהם סובלים בגללנו. שהיהודים עומדים מאחורי כל דבר רע שקורה אצלם, שהיהודים מסובבים את כולם. הם לא צריכים הוכחות וראיות, הם פשוט חשים שכך בנוי העולם. 

והם צודקים. אף על פי שאנחנו חסרי הכרה למקומנו הייחודי בפאזל האנושי, רק אנחנו יכולים להביא תיקון עולם. אם נלמד להתקרב איש לרעהו, להתחבר מלב אל לב למרות חילוקי הדעות הלגיטימיים, לבנות את ישראל כמו משפחה אחת גדולה, או אז נהפוך להיות מעצמה רוחנית שתאיר את העולם.

הרי עם כל הקדמה המדעית והפיתוחים הטכנולוגיים היינו יכולים ליצור גן עדן עלי אדמות כבר מזמן, אבל מה שחסר זה קשר אינטגרלי בין כולם. זהו המוצר העיקרי שיידרש בשנים הקרובות, ואנחנו נהיה מוכרחים לפתח ולייצא אותו לעולם. זה יתחיל ביחסים חדשים בתוך כל מדינה ומדינה, ויתרחב לחיבור והשלמה בין מדינה למדינה. כך נתקדם לעבר חיבור המין האנושי לגוף אחד. רשת קשר כזו תעשה אותנו מתאימים לאחדות הטבע, וכתוצאה מכך נגלה בה את הכוח הכללי שבטבע. הכוח האחד שעליו דיבר אברהם, כוח שתכונתו השפעה טובה, אהבה ונתינה. הגילוי שלו יעלה אותנו לדרגת הקיום שבה הוא נמצא, דרגה רוחנית, נצחית ושלמה. יפתח בפנינו עולמות, במלוא מובן המילה.

אז לא ביחסינו עם ארה"ב אנחנו תלויים, אלא במה שיקרה בינינו, היהודים. 

שיהיה לנו בהצלחה!

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 605 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content