Left Sidebar Content

אקטואליה | ארכיון אקטואליה בעולם

יחסי רוסיה, ארה"ב וישראל

יש החושבים שישראל צריכה לחזק את קשריה עם רוסיה ולא להישען רק על ארה"ב, כי מי יודע מה יהיה יחסם של האמריקאים אלינו בשנים הבאות. על פניו נשמע הגיוני, אבל מנקודת המבט של חכמת הקבלה הביטחון שלנו תלוי בגורמים אחרים לחלוטין. מספר נקודות על מה שישראל יכולה לעשות כדי להפוך למעצמת-על.

בתקשורת ובפוליטיקה הבינ"ל ישראל זוכה לסיקור לא פרופורציונלי, וגם לא יורדת מסדר היום של האו"ם אף פעם. על פי חכמת הקבלה, הדבר נובע מכך שאומות העולם תלויות בנו. עיני כולם נשואות לכאן כי מה שאנחנו עושים, או ביתר דיוק לא עושים, הוא שקובע את כל האירועים שמתרחשים ברחבי העולם. מדינות מתייחסות אלינו באופן כזה או אחר, מפני שכך אנחנו מפעילים אותן. איננו מודעים לכך וגם לא הן ודאי, אבל זה מה שמוגדר במנגנון הגלובלי, כך בנויים יסודות העולם.

"אין פורענות באה לעולם אלא בשביל ישראל", גילו החכמים כבר מזמן. אנחנו חיים בתקופה שבה האגו הגיע לרמות כה גבוהות, ולכן יש בעולם המון בעיות. אלימות ושחיתות, ניצול וכוחנות, קריסת התא המשפחתי, פילוג חברתי, שיתוק מדיני, נזק סביבתי. אי אפשר לעצור את הרשימה. מי שיכול למנוע את כל הרע זה אנחנו עם ישראל, וכל עוד שזה לא קורה, מתגברת כלפינו השנאה.

מאיפה זה בא? מהשורשים הכי קדומים שלנו. עם ישראל נושא בקרבו את השיטה לתיקון טבעו האגואיסטי של האדם. במה מדובר? במקור, אין כזה עם בכלל. היה זה אברהם הבבלי שגילה שבכל הטבע פועל כוח אחד, ולכן הנוסחה לחיים הכי טובים היא אחדות בין כולם, מעל האגואיזם הצר שמפריד בין אדם לאדם. הוא גילה שיטה לחיבור בין שונים, ולימד אותה לכל מי שהתקבץ סביבו מהשבטים שחיו באזור מסופוטמיה. כך התהווה העם שלנו, כפי שמסביר הרמב"ם בספר המדע. בהמשך הדרך השתלטה עלינו שנאת חינם, נחרב הקשר בינינו, וכתוצאה מכך נעלם מתפיסתנו הכוח האחד.

מאז ועד היום, אנחנו יושבים על הברז שדרכו אמור לזרום כל השפע לעולם, אבל בעצם עוצרים אותו. הפילוג והשנאה שממשיכים להחריב אותנו מדי יום יוצרים סתימה בזרימה של כוח הטוב, והעולם מתמלא בכוח רע. זה לא שאנחנו שולחים לאומות העולם רע באופן מודע, אלא העובדה שעם ישראל לא מהווה דוגמה לחיים על פי "ואהבת לרעך כמוך", היא שמאפשרת לרוע שבאדם לחגוג והופכת את העולם למקום נורא. 

בקצב הזה, לא רחוק היום שבו אנו עלולים למצוא את ארה"ב ורוסיה עומדות גם יחד נגדנו, ואיתן כולם. השנאה אלינו תנבע מהרגשה עמוקה: 'בגללכם אנחנו סובלים'. יכול להיות שיעטפו את זה בכל מיני הסברים כמו היחס של ישראל לפלסטינאים, אבל האמת היא שאלה רק תירוצים חיצוניים. גם אם לא תהיה קיימת מדינת ישראל בכלל, תגדל השנאה הפנימית ליהודים. עד שנבין מה אנחנו מפספסים. עד שנתוודע מחדש לשיטה שלימד אברהם לחיבור בין שונים, ניישם אותה בינינו, ונייצא אותה לכל האחרים. 

אין קיצורי דרך ואין מצב לקומבינה, אלה חוקי טבע מוחלטים. אנחנו היחידים שיכולים להביא רוגע לעולם, איזון בין אנשים ובין עמים. לא יעזור לנו ההייטק, הרפואה, החקלאות וכל יתר הפיתוחים, האנושות מצפה שישראל תביא שיטה ליחסים טובים. אם נצליח בפרויקט ההיסטורי הזה, נהפוך להיות המעצמה שמכתיבה את כיוון ההתפתחות הגלובלי, מובילה לדרגה הבאה באבולוציה ההכרתית של מין האדם.

האגו שמתפתח באדם לא יקטן, ההפך, הוא יגדל בקצב מתגבר. אבל תהיה בידינו השיטה איך להפוך אותו למנוף שמאפשר התעלות לקשר הדדי ברמה גבוהה עוד יותר. היכולת לעבוד עם שני כוחות מנוגדים, האגו שמפריד באופן טבעי והחיבור שנלמד לבנות בין אנשים, תיצור רשת קשר אינטגרלי בין כולם. היא תהיה מותאמת לאינטגרליות שבכל הטבע, ולכן בתוכה נתחיל להרגיש מציאות עליונה. הכוח האחד שבטבע יזרום בינינו, ימלא אותנו באור גדול, ויקנה לכל קיומנו משמעות חדשה.

כמעט ולא נצטרך להשקיע אנרגיה, כדי לקבל מהטבע את כל מה שאנחנו צריכים לחיים טובים. הכול יהיה בשפע, ולא יהיה צורך להילחם על משאבים. את כל המרץ שהשקענו עד כה בתחרות הרסנית ובהתגוננות מפני האחרים, נפנה לבניית קשרים עמוקים יותר בין הלבבות והמוחות שלנו. כך משפחת האדם תתעלה לדרגות גבוהות יותר ויותר בגילוי אחדות הטבע, ותחווה שלמות ונצחיות.

אם נסגור את המעגל לגבינו הישראלים, חשוב לדעת שההתפתחות היפה שתיארנו פה היא לא אופציה שאפשר לוותר עליה, אלא כורח הישרדותי. רוצים או לא, המאה ה-21 יוצרת תלות הדדית בין כולם לכולם, ובלי פיתוח יכולתו של כל פרט להתחבר נכון לאחרים אין לנו שום עתיד. גדולי הנביאים תיארו מציאות של ייסורים נוראיים שלאחריהם נספק לעולם את השיטה לחיים מתוקנים, אבל אפשר גם לעשות זאת בטוב, כלומר מתוך הכרת מקומנו בפאזל האנושי. 

יוצא שלא היחס של ארה"ב או רוסיה יקבע את עתידה של ישראל, אלא היחס שלנו איש לאחיו. הבחירה בידיים שלנו, האם נעזור זה לזה להשכיל?

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 607 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content