Left Sidebar Content

אקטואליה | ארכיון אקטואליה חברתית

יצירת חיבור בצוות

הרבה צוותים עובדים בשיתוף פעולה, ברמה כזו או אחרת, אבל כדי להטיס את הצוות שלנו קדימה כדאי שנכיר לעומק את המושג "חיבור".

נתחיל בהגדרת ההבדל בין שיתוף פעולה לבין מצב של חיבור. במכונה משומנת כמו מנוע של רכב, כל החלקים עובדים בשיתוף פעולה. כל חלק זז במסלול שלו, מבצע את הפעולה המסוימת שלו, ומקושר למנגנון הכללי. אבל זוהי התקשרות של שיתוף פעולה מכאני, דומם. חיבור זו כבר רמת התקשרות אחרת, רגשית, שנוגעת רק לבני אדם. חיבור זה שכל אחד מחפש במה הוא יכול לעזור לחבריו, וכולם מרגישים זה את זה גם בלי מילים. מדובר בהשתתפות עמוקה, מתוך רצון להשלים את האחרים.

לבנות צוות מחובר משמע להביא אנשים למצב שכל אחד ישאף לבצע את עבודתו לא מתוך הגדרת שיתוף פעולה פורמלית, אלא מתוך רצון להתקשר פנימית לכולם. עבודה מתוך חיבור היא בהדדיות מלאה, רגשית ומקצועית, וכשמישהו מהצוות מבצע פעולה, הוא לא עושה זאת לבד, אלא מתוך המנגנון האחד. תמיד הפעולה היא מטעם הצוות ולמען הצוות. כל אחד מרגיש את כולם, רוצה לתת את הלב שלו עבורם, והיה שמח לעשות את העבודה במקומם אילו רק היה אפשר.

המאמצים להתחבר כך מלב אל לב בונים מהצוות ישות חדשה שנקראת קבוצה. משהו אחד. הישות הזו כמו שורה מעליהם, עוטפת אותם, מחבקת אותם, ומתחילה להעניק להם הרגשה שהם כולם כמו אחד. כתוצאה מכך, יש להם כוח קבוצתי שמסייע להם לתפקד טוב יותר בעבודתם. 

בנוסף, ככל שהחיבור מעמיק, הקבוצה מתחילה להרגיש כוח מיוחד שנמצא בכל מערכת הטבע, כוח שמחבר את כל פרטי המציאות למנגנון אחד, אינטגרלי, מקושר. למה זה קורה? כי השאיפה של חברי הצוות להתחבר זה לזה כמו איברים בגוף אחד, עושה אותם דומים לכוח הזה במשהו, בהתאמה מסוימת אליו. מתוך כך הם מתחילים לקלוט אותו, לקבל אותו יותר ויותר לרשותם. ועם הכוח הזה, כבר נפתחת להם הצלחה ברמה אחרת לחלוטין.

כדי להמחיש את הדברים ניקח סיפור מקרה. צוות רפואי במחלקת קורונה טיפול נמרץ, עובדים יום וליל, תחת לחץ מתמשך. ברור להם שחוסר תיאום או חוסר שיתוף פעולה עלולים לעלות מיד בחיי אדם, וכבר קרו בבתי חולים מקרים כאלה כידוע, מה שמלחיץ את האווירה עוד יותר.

אם בצוות כזה יתחיל תהליך של בניית חיבור עמוק בין כולם, הצוות ירגיש שניתנת לו אפשרות לטפל בחולים ביתר הצלחה. ככל שהם יתחברו מלב אל לב, כל אחד ירגיש שהוא מקבל כוחות-על, ואין לו שום עייפות. הם יתחילו לראות את העבודה שלהם כמלאה בתוכן עליון ממש, כאמצעי שמחבר אותם פנימית לישות אחת. תיבנה בהם הכרה שכל התנאים החיצוניים, כמו המגפה והחולים והמצבים שהם עוברים, נתפרו במיוחד עבורם כדי לאפשר להם להתפתח רוחנית ולהפוך לאחד.

אם יתגלו ביניהם קונפליקטים, יהיה להם ברור שהם צריכים להתעלות מעליהם ולהשלים זה את זה. לכסות כל דבר שלילי שמתגלה ביחסים שלהם זה אל זה, עם חיבור ואהבה גדולים עוד יותר. הצעד הראשון שהם יעשו במצב כזה, הוא לדבר על כך ששום דבר איננו סתמי, אלא מכוון אותם להגביר את רמת הקשר ההדדי. ואם קודם הם חשבו שהם כבר מחוברים האחד לשני, אז הנה בא המקרה הזה כדי להראות שיש עוד מה להוסיף באיכות ההתקשרות. לכן, היחס הנכון לכל דבר שנראה תחילה כמפריד, הוא כאל שלב הכרחי לצורך בניית חיבור מתגבר. "על כל פשעים תכסה אהבה", נאמר במקורות, וכאן "הפשעים" הם המריבות והסכסוכים שמתגלים בתהליך ההתפתחות של קשר קבוצתי.

בתחילת כל משמרת, הם יצטרכו להניע את החיבור שלהם מחדש. לשם כך כדאי להתאסף לזמן קצר, להזכיר אחד לשני מה אנחנו רוצים לעשות פה מעבר למשימות המקצועיות, איך אנחנו רוצים להתייחס איש לרעהו בהתחשבות, בעזרה, באהבה, כדי להתקדם בבניית הקבוצה שלנו דווקא על פני העבודה הקשה. אפשר לשיר משהו יחד, לדבר קצת, העיקר לחמם את הקשר, להתחבר בלבבות.

אדם שיחווה קשר הדדי ברמה כזו, לא ירצה לעזוב את הצוות שלו לעולם. הוא ירגיש שאיתם הוא מתחיל לחוש את המושג הנעלה של "להתחבר כמו אחד", ויש לו בזה רווח גדול מאוד.

ובמבט רחב, אם נסגור את הקצוות, כשלומדים את מגמת ההתפתחות של המין אנושי בתוך מערכת הטבע המאוחדת מבינים, שכל המגפה הזאת מראה שכולנו שייכים לצוות אחד, שמטפל בחולה אחד, שזה אנחנו כולנו, והבריאות תלויה בכך שכל האיברים יתקשרו סוף סוף לשלם אחד.

מן המקורות

"כמו שגוף האדם מתחלק לאיברים, וכולם עומדים מדרגות על מדרגות, המיתקנות אלו על אלו, וכולן הן גוף אחד, כן העולם. כל אלו הבריות שבעולם, כולן הן איברים איברים, ועומדים אלו על אלו. וכאשר כולן תתקנה, יהיו לגוף אחד ממש".

ספר הזוהר עם פירוש "הסולם", פרשת תולדות, ג

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 1083 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content