Left Sidebar Content

אקטואליה | ארכיון אקטואליה בארץ

ישראל דורשת חזון

בלי חזון אי אפשר להצליח. לא במגזר הפרטי, לא במגזר הציבורי וגם לא כחברה. בימי קום המדינה עוד היה לנו חלום, אבל היום, לאן ישראל שואפת? מה אנו שמים לפנינו כיעד נכסף? שלא תהיה מלחמה בקיץ הבא? שפחות יחרימו אותנו בעולם? שגלי האנטישמיות יחלפו כלא היו? ודאי שהיינו שמחים שכל זה יקרה, אבל זה עדיין לא חזון. זה עדיין לא מגדיר את כיוון ההתפתחות שלנו עצמנו. אז בואו ונחשוב יחד לאן אנחנו רוצים להגיע כמדינה?

לא ניכנס כאן לוויכוחים של קפיטליזם, סוציאליזם וכל מה שביניהם, כי מזה לא נצא לעולם. אם אנחנו רוצים ללכת על בטוח, עלינו לנסות להבין את המערכת הגדולה שבתוכה אנו מתקיימים כבני אדם ואת מגמת ההתפתחות שלה. כי בסופו של דבר גם אנחנו, בני המין האנושי, הננו חלק מהטבע. הרי לא באנו משום מקום. ובטבע יש חוקים. שום דבר לא קורה סתם. חלק מהחוקים גילינו, חלק עוד נגלה, אבל הכול מתנהל תחת חוק התפתחות הכללי.

את החוק הזה חוקרים חכמי הקבלה, מזה אלפי שנים. הראשון שפרסם את גילויו ברבים היה אברהם אבינו. הוא הסביר שהטבע מנוהל בחוק אחד עליון של אחדות הכול. הטבע שואף לאיזון מושלם בין כל חלקיו. בדומם, בצומח ובחי האיזון מתקיים מאליו, מנוהל על ידי אינסטינקטים. בחברה האנושית, עלינו למצוא את הדרך לאיזון בעצמנו. ואז, ייסגר המעגל, והבריאה כולה תגיע לשיא פריחתה. להרמוניה מופלאה.

ואיך כל זה קשור למדינת ישראל ולחזון שאנו מחפשים? כיום ישראל כמו גם העולם כולו נעה במסלול הפוך לחלוטין מהמקום אליו מכוון חוק האחדות. כל אחד חושב בעיקר על עצמו. רוצה לקבל מכולם כמה שרק אפשר, ומינימום לתת. כל אחד מתקשה להסתדר עם אחרים, מתקשה במערכות יחסים. אנחנו פחות מדברים פנים אל פנים, מנהלים תקשורת בין מסכים. ומה יוצא לנו מזה? כל אחד בפינה שלו, מבודד, מרוחק, מסוגר. לך תחליף מילה עם הילדים. והאיזון המדובר? אפילו עם עצמנו קשה לנו להיות מאוזנים. אבל דווקא מתוך הכרה במבוי הסתום שאליו נקלענו, נוכל להבין את הצורך הגדול בשינוי כיוון.

החזון החדש של ישראל צריך לדבר על שאיפה לאיזון. בישראל העתידית אנו רוצים לראות אנשים אחרים. אנשים שקיבלו חינוך חדש, ולמדו איך אפשר לגלות ביניהם את אותו כוח מאחד שגילה כבר אברהם אבינו. מדובר בכוח עליון מהאגו האנושי, כוח חיובי שעוזר לאזן את כל הדחפים השליליים שבטבע האדם. כוח שמאפשר חיבור לאחרים מעל האגו הפרטי, כוח שקושר בין ניגודים כמו פלוס ומינוס ובונה את החיים. וכשאור החיים הזה יזרום בין אותם אנשים חדשים, הם כבר לא ירגישו מנותקים מהאחרים אלא מחוברים.

כדי להבין באיזה סוג חדש של קשר בין בני אדם מדובר, ננסה להתבונן במערכת היחסים של אם וילדיה. באופן טבעי, אימא כל הזמן לוקחת בחשבון את ילדיה. אף פעם היא לא חושבת על עצמה בלבד. ברגש שלה, בשכל שלה, בתכניות שהיא עושה, במה שלא יהיה, תמיד היא לוקחת בחשבון את כל ילדיה. תמיד היא חושבת "ומה עם הילדים". היא והם מורגשים אצלה כגוף אחד. לרמה כזו של קשר אנחנו צריכים להגיע בינינו, בסופו של דבר.

ישראל מאוזנת היא מקום שבו כולם דואגים לכולם. בחברה כזה אין בדידות, אין דיכאון. כל אחד עטוף באהבה ובחום. והיחס של האחרים אליו לא מורגש מעיק, אלא ההפך, הוא גורם לשחרור. אתה מרגיש חופשי לבצע כל דבר שתרצה, חופשי לממש את כל הפוטנציאל הייחודי שבך, ולטובת כולם. במדינה כזו, כל הפינות מתחילות להתעגל. אנשים נעשים עגולים יותר, רכים יותר, אדיבים, מתחשבים, רוצים להעניק ולהשפיע טוב לכולם. ולא מפני שמישהו מטיף להם מוסר או שהחוק מחייב. ממש לא. זה בא להם מבפנים, על ידי אותו כוח טוב שהחברה מעוררת לפעולה, כתוצאה מהמאמצים הכלליים להתקרב לאיזון.

וכשישראל תהיה מדינה כזו, אף אחד לא ישקול לעזוב. אף אחד לא ירצה לתקוף אותנו. להפך. העולם כולו יבוא ללמוד מאתנו איך בונים גן עדן. ואז נבין שאותו חזון גדול, הוא שהיווה את הדרך היחידה להבטיח את עתידנו כאן ואת שלום ילדינו.

מן המקורות

"האומה הישראלית נתקנה ונעשתה כמין מעבר, שעל ידיהם יזרמו ניצוצי ההזדככות לכל המין האנושי שבעולם כולו... שיוכלו להבין את הנועם ואת השלווה השרויים בגרעין של אהבת זולתו" (בעל הסולם - הרב יהודה אשלג).

"כשיתרומם ישראל על פי סגולתו האמיתית הפנימית... ליתן לכל העולם כולו צורה חדשה ומתוקנת, אז לא ישראל בלבד יתרומם כי אם כל העולם כולו... אז תחל תקופה חדשה שאין בה שום תערובות של זוהמת הרע, הרשעה וההתקוממות לא תפעול עליה מאומה, הכעס והעצב לא יוכל לשלוט בקרבה, ודאגה על שיווי המשקל של העולם לא יוכל לעלות על לב. אז יבטל כוח הזרוע מעיקרו, והחרב תאבד את עיקר חשיבותה ותיהפך לגנאי גמור" (הראי"ה קוק).

המאמר מבוסס על ראיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 552 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים".     

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content