Left Sidebar Content

אקטואליה | ארכיון אקטואליה בעולם

ישראל והעולם, הפרק הבא

ישראל והעולם, סיפור מורכב. האם פעם יהיה לו סוף טוב, או שתמיד יעמדו עלינו לכלותינו?

המצב שאליו הכוחות האבולוציוניים דוחפים מתואר כך: "וְכִתְּתוּ חַרְבוֹתָם לְאִתִּים וַחֲנִיתוֹתֵיהֶם לְמַזְמֵרוֹת, לֹא יִשָּׂא גוֹי אֶל גּוֹי חֶרֶב וְלֹא יִלְמְדוּ עוֹד מִלְחָמָה" (ישעיהו ב, ד). בשיא התפתחותנו, האנושות תתפקד כגוף אחד. החיבור בהדדיות ובהשלמה ייצור התאמה בינינו לבין הכוח הכללי שבמערכת הטבע, כוח שתכונתו השפעה טובה, כלומר אהבה ונתינה טהורה. מתוך כך אנחנו נתמזג עם אחדות הטבע, עם השלמות והנצחיות שבבריאה.

מי יכול להוביל למצב הזה בדרך טובה, כלומר בלי שנצטרך לעבור מלחמות עולם גרעיניות שיבהירו עד כמה כולנו באותה סירה? ישראל. לכן עיני כולם תמיד בוחנות אותה. העולם מרגיש שמכאן אמורה לבוא איזו תקווה, שיטת חיים חדשה, אבל בינתיים אנחנו לא מספקים את הסחורה. רחוקים מאוד מלהראות דוגמה של חיים בחיבור ובאהבה. 

מדוע האנושות מחכה לנו ולא יכולה להתקדם אל אותו מצב מושלם בעצמה? כי חסרה לה ראייה. ישראל, מלשון "לי ראש", הוא האיבר בגוף הכלל-אנושי שצריך לתת כיוון לתנועה הרצויה.

אבל לנו יש בעיה. כדי להתחבר לאומות העולם ולתפקד כראש עבורן, אנחנו צריכים קודם ללמוד איך להתחבר בינינו. כאן. כבר אלפיים שנה שאנחנו עסוקים בלריב בינינו לבין עצמנו, נחרבים מדי יום על ידי פילוג ושנאת חינם. 

איבדנו את השיטה שהייתה ביסוד האומה להתקשרות מעל כל ההבדלים, לחיבור באהבה מעל האגו והסכסוכים. השיטה הזו נשארה רק אצל יחידים, החכמים שהעבירו אותה מדור לדור עד שיהיה בה צורך לרבים. היום הגיע הזמן, ולכן שיטת החיבור של אבותינו מתגלה ומפורטת בחכמת הקבלה. ברגע שנתחיל ללמוד איך לבצע התקשרות הדדית טובה, כל אומות העולם יבואו לעזור.

בנבואת ישעיהו נאמר: "ולקחום עמים, והביאום אל מקומם" (ישעיהו יד, ב), וכן "והֵביאו בנייך בחוצֶן, ובנותייך על כתף תינשאנה" (ישעיהו מט, כב). למה שאומות העולם ינהגו כך? כי לישראל בעצמם אין כוח לזוז. ישראל מטבעם חזקים במחשבה, באידיאה, בהבנה לאן מתפתח העולם, אבל קטנים וחלשים, חסרי יכולת לדחוף לשם. הכוח נמצא אצל אומות העולם. 

דומה הדבר למערכת יחסים שבין הראש לגוף האדם. הראש מחליט לאן כדאי לנוע, והרגליים לוקחות את האדם לשם. הראש מחליט מה לעשות, והידיים מבצעות. אין ראש בלי גוף, ואין גוף בלי ראש.

שימו לב: כאשר אומות העולם סובלות ממשהו, כשיש להן בעיות, יש להן תחושה פנימית שישראל אשמים. ואז הן לוחצות עלינו, עושות לנו צרות כאלה ואחרות. בדרך זו, הן מזמינות אותנו לעשות סדר בבלאגן. להגדיר את כיוון ההתפתחות שיביא רוגע לעולם. לתפקד כראש, עבור כולם.

יוצא שבמקום לחכות שהאחרים יפסיקו לשנוא אותנו, אנחנו צריכים לפנות פנימה, אל עצמנו, ולהתחיל לתקן את הקשרים בינינו. וכשיהיה בינינו חיבור נכון, ערבות הדדית בין כולם לכולם, הדבר יתפשט באנושות כמו מים חיים שנובעים ממעיין. והעולם ירגיש, 'הנה זה בא. הנה התרופה שכל כך חיכינו לה'. ויתחבר אלינו בטוב, ויביע תמיכה ואהדה. וייפסקו הפיגועים והאיומים והרדיפה. כי מציון תצא תורה.

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 454 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content