Left Sidebar Content

אקטואליה | ארכיון אקטואליה בארץ

ישראל ויהודי התפוצות

מה אתם מרגישים ביחס ליהודי התפוצות, ויהודי ארה"ב בפרט? מה אתם חושבים שהם חושבים עלינו? האם יש לנו עתיד משותף?

יהודי שחי באיזה מקום בעולם, גם אם הוא לא רוצה שום קשר לכאן, בכל זאת קשור. לפעמים מי שיזכיר לו את הקשר המודחק יהיו הסובבים אותו, שעלולים בכל רגע להבהיר: "אם לא תעוף מפה, יהודי, אתה תמות". גם לנו הישראלים יש יחס מיוחד ליהודים באשר הם. אין מצב שאנחנו שומעים שקרה משהו אי שם בעולם לאיזה יהודי, וזה לא מקפיץ בנו משהו. קשורים, אין מה לעשות.

מדינת ישראל קמה אחרי השואה, אחרי דורות של פוגרומים ורדיפת יהודים. היה אז צורך לאומי גדול במקום על פני כדור הארץ שיהיה שלנו. עם זאת, עוד לפני קום המדינה החל מאבק בין הפלגים השונים שבחברה, גם העולים שהגיעו לכאן התקבלו בצורה לא טובה. עשרות שנים שיש לנו מדינה, אבל אנחנו רק מתרחקים מלהרגיש כמו משפחה גדולה. ימין, שמאל, דתיים, חילוניים, מזרחיים, אשכנזים. פילוג, שנאה, דחייה. אין לנו מושג איך לבנות אומה.

כשמסתכלים מחו"ל לכאן רואים מדינה שמלאה שחיתות. ואם פעם עוד היו אידאלים שעליהם נלחמו, היום זה כסף ושליטה. אפשר לקנות הכול, כולם עומדים למכירה. ברמה החברתית גם כן ניכרת נסיגה, ואם פעם השירות בצה"ל היה מקור לגאווה, היום אחוז המשתמטים בעלייה קבועה. כל אחד מרגיש רק את עצמו, לא חש חובה כלשהי בפני המדינה.

יחס העולם אלינו נמצא בנסיגה משנה לשנה. אומנם לכאורה זה קשור לסכסוך עם הפלסטינאים, אבל בפועל זה נובע מסיבה הרבה יותר עמוקה. כך מסבירה חכמת הקבלה. לעם ישראל יש ייעוד אוניברסלי שהוא לא מקיים, ולכן מופנית כלפיו שנאה כלל-עולמית. אור לגויים אנחנו אמורים לספק, גישה חדשה לחיים. כאן הייתה אמורה להתהוות הדוגמה איך אנשים בעלי אגו מפותח כל כך, דעתנים ועקשנים, יכולים לבנות מעל כל המחלוקות וההבדלים, גשרים של חיבור ואהבה. 

אם היינו מצליחים לפצח את החידה הזו, יכולנו להראות איך חיים בהדדיות ובהשלמה, ולפתור בזאת את שורש כל הבעיות בין אדם לאדם, בין אומה לאומה. אבל בגלל שזה לא קורה, והדוגמה שאנחנו מראים היא בדיוק הפוכה, האנושות מרגישה שאנחנו מונעים את העתיד הטוב שלה. גונבים ממנה את החיים הטובים שלהם היא מקווה. ממש כך. באופן תת-הכרתי, כולם מצפים שמפה תצא איזו בשורה חדשה, ובינתיים, שממה. והאגו לא עוצר, מתפתח וגדל כל הזמן, והחיכוכים גוברים ברחבי העולם, והשנאה אל מי שיכול להביא תרופה - מצטברת וגואה. 

תוסיפו על כך את הפלסטינים ותומכיהם שפועלים במגוון דרכים לביטול המדינה. טעות היסטורית אומרים עלינו, שהגיע זמן תיקונה. ושלא יהיה למישהו ספק, גבולות 67 זה כבר פאסה בעיניהם, היום מדברים כך שאפילו ההחלטה של 48 הייתה שגויה. לא צריכה להיות כזו מדינה. נקודה. והאנושות? גם אם לא בריש גלי, בעצם, מסכימה.

יהודים שגרים בתפוצות, ובארצות הברית זה בולט יותר מכול, יש להם את החיים שלהם. מישראל הם לא מקבלים כלום. אומנם בשנים שאחרי השואה הייתה הרגשה שכדאי לתחזק את המקלט הזה, לכל צרה שלא תבוא, והם תרמו הרבה מאוד. אבל ככל שהזמן עובר, הם פחות ופחות משייכים את עצמם למדינת ישראל. יש המבקשים לנתק כל קשר אלינו. ארצות הברית של אמריקה בעיניהם יותר בטוחה. אם תבוא סערה יש להם מספיק כסף כדי לקנות מקום מסתור, למה להם טילים מכל צד, פיגועים ובהלה. גם הנקודה היהודית שפעם עוד משכה אותם לכאן, הולכת ומתעמעמת. הילדים, הנכדים, הנינים, מזמן לא מחוברים ליהדות של סבא וסבתא.

ברור לגמרי שאם ישראל הייתה מכובדת בעולם, אז יהודי ארה"ב היו פחות מתנזרים ממנה, ואפילו משוויצים בקשר עימה. אבל זה לחלוטין לא המצב. מה שחושבים על ישראל האמריקאים, משפיע מאוד על כל יהודי שחי שם. לכן הוא מנתק פנימית וחיצונית את הקשר שלו עם ישראל, וגם דורש מהממשל לעשות אותו דבר. אין פלא שיהודים אמריקאים נמצאים בחיל החלוץ כנגד המדינה, וזה ילך ויגבר.

מה נוכל לעשות כדי לתקן את המצב? שום הסברה כלפיהם לא תעזור לנו. הכול נמצא כאן. בינינו. אם נצליח לבנות חיבור מעל כל ההבדלים, או אז יהיה לנו מה להנפיק לאנושות כולה. זה יביא לנו אהדה מאומות העולם, וגם יהודים יתגאו בזה שיש להם חלק כאן. איך עושים זאת, תכל'ס? מאיפה מביאים כוח שיחבר בין כל הישראלים כאחד? את זה מלמדת חכמת הקבלה. שיהיה לנו בהצלחה.

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 926 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content