Left Sidebar Content

אקטואליה | ארכיון אקטואליה בארץ

ישראל ויום הדין

בכל פעם שמדברים על נשק יום הדין, וגם כשקוראים כל מיני כתבים עתיקים, רואים שבתרחישי סוף העולם תמיד שמור לישראל מקום מרכזי. למה תמיד אנחנו כאלה כוכבים, אי אפשר שיעזבו אותנו בשקט לפעמים? על האמת שמוצפנת במושגים כמו מלחמות המשיח, גוג ומגוג ואחרית הימים.

נתחיל בסקופ: המושג משיח מדבר על כוח פנימי שמושך את האדם מתוך האגו שלו, מחלץ אותו ממנו לרמת התפתחות יותר גבוהה. מתי המשיח יבוא? כשיהיה מי שירצה אותו. המשיח זה כוח שנכנס לפעולה כשיש מישהו שמאוד משתוקק להגיע לאהבת הזולת, משתוקק להשתפר, להשפיע לאחרים כל טוב ולהתחבר איתם מלב אל לב - אבל מגלה שבעצמו הוא לא יכול. אין לו כוח להילחם באגו הגדול שסוגר אותו כל פעם מחדש בתוך עצמו. אדם כזה זקוק לכוח המשיח, וכשהדרישה שלו באמת חזקה, הוא מעורר לפעולה את הכוח הזה שטמון בעמקי הטבע, ביסוד הבריאה. 

הדיוק בהגדרת המשיח מעלה מיד שאלה: האם אנחנו משתוקקים לכוח כזה? אם כן, זה נקרא שאנחנו מצפים למשיח, מצפים לגאולה. אם לא, והתקוות שלנו לעתיד טוב יותר הן בפורמט של יותר כסף או שליטה, לצורך הדוגמה, אז לפי חכמת הקבלה אנחנו בכלל לא בכיוון של המשיח, וחבל על הציפיה.

ישראל, אם נתקדם בחשיפה, דומיננטית לא בגלל שהיא מצליחה וכולם נשרפים מקנאה. המרכזיות שלנו בפאזל האנושי נובעת מהעובדה, שכבר מיסודה ישראל הייתה אומה שהיוותה מיני מודל של האנושות כולה. 

לפני 3800 שנה, איש חכם שחי בבבל העתיקה החל לחקור מה נהיה, מה מקומו של האדם בין כוחות הטבע ואיזו צורת יחסים צריכה להיבנות בחברה. אברם הבבלי, שלימים שודרג לאברהם אבינו, גילה שהטבע הוא מערכת אינטגרלית שכל חלקיה מקושרים בהרמוניה, על ידי כוח אחד כולל שתכונתו היא השפעה טובה. האנשים שהתעניינו במחקרו הפכו לתלמידיו, והם באו מכל העמים והשבטים שחיו אז בסביבה. כך נוצרה קהילה בת אלפים ורבבות, כפי שכותב הרמב"ם בספר המדע, "אנשי בית אברהם". הם היו היסוד לעם ישראל, ומה שייחד אותם היה הרצון להתקשר זה לזה באהבה ובאחדות, כדי להתאים לאחדות הטבע. אברהם לימד אותם כיצד לעורר את כוח המשיח לפעולה, והוא שחיבר אותם מעל כל ההבדלים למשפחה אחת גדולה. בשיא התפתחותה, האנושות כולה תקבל כזו צורה, מתוך הכרה ובחירה או מחוסר ברירה.

מאז ועד היום, מה שקורה בעם ישראל, משפיע על כל העולם, לטובה או לרעה, ולכן יש לחץ קבוע על האומה. כלומר, הסיבה לכך שאנחנו תמיד בקדמת הבמה היא כי מכאן יכולה לבוא הדוגמה לחיים אינטגרליים, בחיבור ובהשלמה. 

בשונה ממדינות שההיערכות שלהן לתרחישי קיצון מתמקדת בפיתוח נשק יום הדין, ישראל צריכה להשקיע גם בהסברה רחבה שתביא למהפכה ביחסים בין אדם לאדם. עלינו לשבת יחד ולחשוב איך נוכל לשטוף את עצמנו ברוח חדשה, באווירה של "ואהבת לרעך כמוך" לא כסיסמה, אלא כקוד ההישרדות במציאות המקושרת שהולכת ומתהווה. אותה שיטה ייחודית של אברהם לחיבור בין שונים מפורטת בחכמת הקבלה, וכיום היא יכולה לסייע לנו לבנות חברה שתהיה מותאמת לכוח האחד שבטבע הנפלא. כל עוד זה לא קורה, ישראל מהווה דוגמה גרועה ונמצאת בסכנה.

ירידת הדורות הוא מושג שמתאר הידרדרות ליחסים אגואיסטיים יותר ויותר. במקורות אפשר למצוא ביטויים כמו "פני הדור כפני הכלב", מתוארים מצבים שבהם "נערים פני זקנים ילבינו", "בן מנבל אב", "בת קמה באמה", "כלה בחמותה", "אויבי איש אנשי ביתו", ועוד כהנה וכהנה זוועות. כל התופעות הללו הן תוצאה מגדילתו המתמדת של האגו שאותה אי אפשר לעצור. כאשר נבין את מגמת ההתפתחות ונקלוט שבלי תיקון כיוון לא נוכל לחיות, פשוטו כמשמעו, או אז נחליט יחד שאנחנו זקוקים לכוח המשיח, אותו כוח שמסוגל לתקן את טבע האדם, מאגואיזם צר לאהבה לזולת.

מלחמת גוג ומגוג היא שם קוד למאבק בין כוח הרע וכוח הטוב, והיא מתרחשת בתוך מי שרוצה לממש את התיקון המדובר. זוהי מלחמה פנימית בין כוחות אגואיסטיים וכוחות אלטרואיסטיים, בין החושך והאור שבלב האדם. עבודה משותפת על מהפכת היחסים שהזכרנו תעורר את הכוח שיסייע לנו לנצח בה, ולהתקרב לאחדות בינינו. כך נחסוך לעצמנו מלחמות גדולות, עם טילים בליסטיים ופצצות גרעיניות. 

אחרית הימים תתגלה כתקופה שבה הקשר האינטגרלי בין בני האדם יהפוך את העולם שלנו למקום פורח ויפה, עם חזון גדול ופרספקטיבה רחבה. ככל שנתקרב איש לרעהו בהדדיות ובהשלמה, אנחנו נעבור מהעולם המפורד שאנחנו חווים עתה לעולם מאוחד. בהדרגה, כל תפיסת המציאות שלנו תשתנה, עד שנגלה את קיומנו בממד רוחני, שלם ונצחי, מלא באור ואהבה.

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 1049 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content