Left Sidebar Content

תרבות

יש בי אהבה, ים של אהבה

המוזיקאי והיוצר מיכה שטרית (החברים של נטאשה) לא רוצה לחיות על אוטומט וחושש מכוחו של האגו. הרב לייטמן מסביר לו על כוחות אחרים שנמצאים בתוכנו ועל עולם שמתגלה צעד אחר צעד

מיכה שטרית: שלום הרב לייטמן, אני שמח על ההזדמנות לשאול אותך שאלות שהתעוררו בי תוך כדי לימודי הקבלה שלי.

לפני כמה חודשים נתקלתי בספר שלך "הדור האחרון", שמבוסס על כתבי בעל הסולם. קראתי אותו ואני חייב לומר שהספר נגע בי. הוא עוסק בהרבה תחומים שמעסיקים אותי, כמו חברה, קהילה, שלטון ובמצבו של האדם באופן כללי.

אבל אני מודה שקריאת הספר גם העמידה אותי במצב של מבוכה מאוד גדולה, כי פתאום התחלתי לראות איך התוכנה של "הרצון ליהנות" שטבועה בנו, האגו, מניעה אותי בכל הפעולות שעד אז הייתי מבצע בצורה אוטומטית לגמרי... וכך גם את כל העולם.

התחלתי להרגיש שהאגו שולט על כל פעולה שאני עושה. אם אני יושב עם חבר אני חושב, "אה, באת למלא את החור שלך, את החלל שלך, אתה הולך לנצל אותו...". כך גם בעבודה או בכל תחום אחר. אז אני שואל באמת, איפה אני בכל הסיפור הזה, ומה אני יכול לעשות כדי לשנות את זה?

הרב לייטמן: האגו הוא כוח גדול מאוד שקיים בנו ומניע אותנו. החכמה היא לדעת איך להשתמש בו בצורה נכונה. כאשר האדם משתמש באגו להשגת המטרה הרוחנית, הוא לא מבטל אותו, להיפך, הוא דווקא מפתח אותו ולומד כיצד להשתמש בו מבלי להזיק לעצמו או לאחרים. הבעיה הרצינית קיימת באדם שלא שואף לרוחניות. באדם כזה האגו קיים בצורה המקולקלת, הוא מנוהל על ידי כוחות הטבע באופן מוחלט ואין לו כל בחירה חופשית. במצב הזה האדם פועל רק לפי שני סוגי נתונים: התכונות שאיתן הוא נולד והערכים שהחברה משפיעה לו.

מיכה שטרית: ואז האדם הוא כמו רובוט, רק מגיב למה שקורה?

הרב לייטמן: נכון, וגם את התגובות שלו אפשר לצפות מראש כי האדם הוא בסך הכול מערכת שמגיבה בהתאם לנתונים שמזרימים לתוכה. אבל אם מלבד האגו קיימת באדם נקודה נוספת, חיצונית, שממנה הוא יכול להשקיף על עצמו ועל האגו שלו, אז הוא כבר יכול להתייחס לחייו בצורה אובייקטיבית. המקובלים קוראים לנקודה הזו "הנקודה שבלב" ואם אדם מתחיל לפתח אותה בתוכו, היא תצמח בהמשך הדרך לנשמה שלו. וזו התחלת הקשר של האדם עם הכוח העליון, עם הבורא.

מיכה שטרית: איך אני יכול לדעת אם גם בי יש את "הנקודה שבלב"?

הרב לייטמן: כאשר הנקודה שבלב יוצאת מן המסתור, מתחילות להתעורר באדם שאלות כמו "בשביל מה אני חי?", "מה הסיבה לכל מה שקורה?", "למה נולדתי?" וכן הלאה. האדם למעשה שואל על מה שנמצא מחוץ לגופו, על הסיבה לקיומו, כי החיסרון שמתעורר בו לפתע שייך לדרגת קיום גבוהה יותר. ברגע שאדם מתחיל לעבוד עם הנקודה שבלב ולגדל אותה בתוכו, מתחילה להתפתח בו דרגת מודעות עליונה, ובסופו של דבר נפתחת לו תמונת מציאות אחרת, חדשה לחלוטין. התמונה הזאת נקראת "העולם הרוחני".

מיליוני אנשים לבד

מיכה שטרית: אני רוצה לשאול אותך על יישום שיטת הקבלה בחיי היומיום. כשהתחלתי ללמוד, הרגשתי בתוכי הזדהות עם החומר הכתוב, איזה ניצוץ של הבנה. התחלתי לצפות כמעט כל יום בהרצאות שלך באינטרנט ובטלוויזיה כי רציתי להמשיך ולהתקדם עם זה הלאה. אז אני קורא בבית, צופה בשיעורים, נהנה מהלימוד, אבל עדיין לא הגעתי למצב של רצון ללימוד בקבוצה, באופן שבו אתם לומדים כאן.

הרב לייטמן: אין בכך צורך, כי הקבוצה שיושבת כאן, באולם הלימוד, כלל לא מיועדת להכיל את כל האנושות. היום ישנם כבר מיליוני אנשים בכל רחבי העולם שצופים בשיעורים ולומדים איתנו דרך ערוצי התקשורת השונים. קבוצת "בני ברוך" שלומדת כאן בפתח תקווה מונה רק כשלוש מאות איש מתוך כל אותם התלמידים. והרי אם מדובר על תיקון העולם, מובן שלא כל העולם יוכל לשבת בתוך חדר אחד. אני בטוח שהשינוי הגדול יקרה בעזרת קווי התקשורת.

מיכה שטרית: אני מאוד שמח לשמוע, כי חשבתי שאולי אני מפספס משהו בצורת הלימוד הנוכחית שלי.

הרב לייטמן: כלל לא, אתה פועל בצורה טובה מאוד. העיקר הוא לספוג את התכנים בצורה נוחה ונעימה אל תוך החיים, ולגלות, צעד אחר צעד, שהעולם גדול ורחב יותר מכפי שנראה לעין. וזו למעשה המטרה של חכמת הקבלה.

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content