Left Sidebar Content

אקטואליה | ארכיון אקטואליה חברתית

כבוד וזלזול במערכות יחסים

מערכות יחסים יכולות לקום וליפול על כבוד וזלזול. למה כשמזלזלים במישהו הוא מוכן למות? מה זה אומר לכבד אדם, וכיצד זה משפיע על הקשר שלנו איתו? איך כדאי להתייחס בעניין הזה לילדים האהובים שלנו, ואיזה יחס חשוב שנדרוש מהם?

לכל אחד מאיתנו יש סרגלים שעימם הוא מודד את הסובבים אותו. לפי סולם הערכים שלו, הוא מדרג אותם גבוה או נמוך, ובהתאם לזה מתייחס אליהם בכבוד, באדישות או בזלזול. אבל כשרוצים לבנות מערכת יחסים טובה, חשוב שנכבד את עצם הקשר בינינו יותר מכל דבר אחר. 

מה זה אומר? בכל אדם יש דברים שאני מעריך פחות ומעריך יותר, וכך גם אנשים מסתכלים עליי. כדי להתקשר נכון זה לזה, עלינו להרים את החשיבות של מה שטוב בקשר בינינו, ולהוריד בחשיבותם של הדברים שמפריעים לנו להתקשר. קשר טוב נבנה מתוך ויתור הדדי, וזוהי המשמעות של לכבד את עצם הקשר. 

זלזול, לעומת זאת, מוחק את האני של האדם. עושה לו הרגשה שהוא כאילו לא קיים בעולם. לכן אף אחד לא יכול לסבול את זה שמזלזלים בו. על מה זה יושב? מצד הטבע, כל אדם מרגיש שרק הוא נמצא, רק הוא חשוב, רק לו יש זכות קיום. ואם מישהו אחר מתעקש גם כן לדרוש זכות קיום וכבוד לעצמו, זה כאילו בא על חשבונו. 

לכן, בבניית מערכת יחסים חשוב להקפיד לא לחדור לתוך גבולו של האחר ולזלזל באישיות שלו. יכולה להיות לנו אי הסכמה עם דעותיו בנושאים כאלה ואחרים, אפילו ביקורת עניינית, אבל אסור להפגין זלזול ביסוד הקיומי שלו, זלזול בו עצמו. תמיד צריך לזכור שבסופו של דבר אנחנו שני אגואיסטים, שמשתדלים למצוא שטח משותף שבו נתקשר.

העצה הטובה ביותר להימנע מזלזול ומפגיעה באחר, היא כל הזמן לחשוב איך לכבד אותו. באופן כללי, אנחנו לא צריכים לחשוב על איך להימנע מרע, אלא על איך להימשך לטוב. איך להפגין הערכה, כבוד ואהבה, נונסטופ. אולי אנחנו שונים, מנוגדים ומתנגשים, אבל מעל הכול אני בונה גשרים של אהבה אליך, כי את הקשר איתך אני מכבד יותר מהכול. הוא חשוב לי מאוד. כדי שיהיה לך טוב אני מוכן לשלם בוויתורים גדולים, ורוצה לתת לך בזה דוגמה ולהרגיש יחס דומה ממך.

גם במערכת יחסים של הורים וילדים יש עניין מורכב של כבוד הדדי. מצד אחד, אם ההורה לא ייתן כבוד לילד הוא יהרוס לו את הביטחון העצמי, ועלול להפוך אותו לחסר ביטחון למשך כל החיים. מצד שני, לא כדאי להורים להפגין אהבה ללא שום חשבון, אלא חשוב שידרשו יחס מכבד גם מצידם של הילדים. אם לא כן, הילדים עלולים לזלזל בהם, לעיתים עד כדי שנאה.

לתת כבוד לילד משמע להסביר לו שאתה סומך עליו, שבעיניך הוא אחראי, שאתה נותן לו מקום להתקיים באופן עצמאי. לא לעשות במקומו את מה שהוא מסוגל לעשות בעצמו, ואפילו קצת יותר, שיראה את הגבולות שלו.

לדרוש יחס מכבד מהילד זהו תנאי שיאפשר לו להצליח יותר בחיים. אם הוא יכבד אותי ואת דעתי, הוא יוכל ללמוד ממני, לקבל ממני הדרכה, ערכים, הכוונה וכל מיני דברים טובים שרק הורים אוהבים יכולים להעביר לילדיהם. אני לא דורש ממנו אהבה בחזרה אליי, אלא רוצה שיהיה לו טוב, שיצליח, שיהיה בריא ושמח. זה מה שיעשה אותי מאושר.

ומאהבת ההורים לילדים, אפשר גם ללמוד את הלקח החשוב ביותר למערכות יחסים בין אנשים. אם נשתדל באמת לכבד את האחרים, לפנות בתוכנו מקום עבורם, להחשיב אותם יותר מאת עצמנו, לאט לאט יתפתח בנו יחס מיוחד כלפיהם שייקרא אהבה. או אז נגלה שזהו היחס הנעלה ביותר שעומד ביסוד החיים והבריאה, והוא ימלא אותנו בהרגשה אלוהית, נפלאה.

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 1042 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content