Left Sidebar Content

אקטואליה | ארכיון אקטואליה חברתית

כוחה של מילה טובה

בימים שבהם השיימינג הפך למכת מדינה, חשוב להכיר את הכוח שיש למילה טובה. מה מתחולל בתוכו של אדם כשנותנים לו מחמאה? איך מחמאה משפיעה על מי שנותן אותה? על מהפכת היחסים שאליה האבולוציה מכריחה אותנו להתקדם כפרטים וכחברה, ועל המנגנון המשולש של דיבור, מחשבה ופעולה.

לא קל לאנשים לתת מחמאות, כי התרבות שלנו מלאה בציניות, בלעג ובביקורתיות. נהיה כבר סטנדרט של להשפיל את האחר כדי להראות שאתה חכם, לעשות צחוק מחולשה של מישהו כדי לצאת הכי מגניב בעולם. תדרים רעים זורמים באוויר, ולכן כולנו כל הזמן מתגוננים. מפעילים רדאר, שחלילה לא יתפסו אותנו לא מוכנים. מילה טובה ממישהו? לכו לביקור אצל ההורים.

ואף על פי כן, דווקא היום אנחנו חייבים להתקדם למהפכה ביחסים. העולם שבו אנחנו חיים נעשה מקושר כל כך, ויוצא שכולנו זה בזה תלויים. וכשאתה בסירה אחת עם כל האחרים, אין ברירה אלא להיות קצת פחות אויבים. וכך, מערכת הטבע שבתוכה אנחנו מתפתחים מכריחה אותנו להגיע לקשרים טובים. אם לא כן, בפנינו משברים וקריסה בכל תחומי החיים, מהאקלים והכלכלה ועד ליחסים הזוגיים. 

מחשבה, דיבור ומעשה הם הכלים שיש בידינו לבניית קוד התקשרות חדש בין אדם לאדם. תרגיל מעשי ראשון הוא לתת מחמאה למי שנמצא סביבנו. בבית, במקום העבודה, לעשות מאמץ ולומר עד כמה אנחנו מעריכים אותם, כמה הם חכמים ורגישים, יפים ומוצלחים, משקיעים ומתאמצים, בעלי אישיות מיוחדת, פשוט נפלאים. כל דבר שיעשה אותם שמחים, מכל מיני זוויות והיבטים. 

גם אם אנחנו לא באמת מרגישים כך ביחס אליהם, נשתדל לדמיין אותם כאלה מושלמים, וממש בכוח נוציא את המילים. להניע בדחיפה, זוכרים?

מה עושות מחמאות לאנשים? קודם כל גורמות להם להיפתח, לשתות את המילים הטובות שאנחנו משמיעים, לרצות שנמשיך עוד ועוד להעלות אותם לגבהים. דומה הדבר לתינוק שאמו מרימה אותו על ידיה, יותר מזה הוא לא צריך. בדומה לזה, הפגנת יחס אוהב ומחמיא למישהו, פותחת בו את קווי התקשורת הפנימיים, השתוקקות לכך שנרעיף עליו דברים טובים נוספים. והוא מרגיש שהנה, סוף סוף מישהו קולט מה אני שווה, מבין מהו הערך שלי, עד כמה אני חשוב ותורם. 

אין ספק, כך אפשר לכבוש את לבו של אדם, לקשור אותו אלינו. בנוסף, כשאנחנו מחמיאים למישהו ומפרטים את מעלותיו, אנו מעוררים בו רצון להיות כפי שציירנו את דמותו. חבל לו להפסיד הערכה כזו ממישהו, ולכן עתה הוא יתאמץ שלא לרדת מאותו הגובה. המחמאות שלנו יתורגמו אצלו לכוח מניע.

גם עלינו עצמנו המחמאות הללו ישפיעו. אחרי שנתאמץ באופן מלאכותי לומר למישהו עד כמה אנחנו מעריכים אותו, פתאום נתחיל להרגיש שדמותו משתנה בעינינו. ככל שנחמיא לו שוב ושוב, נראה אותו אחר, טוב יותר. במקביל, היחס הפנימי שלנו אליו ישתפר.

מעבר למחמאות המילוליות כדאי גם להוסיף פעולות, כמו להביא לאותו אדם מתנות קטנות, לעשות עבורו משהו טוב, לחייך, להאיר פנים. בבניית קשר הדדי עוזרים מאוד גם ויתורים. כשמוותרים על האגו לטובת אחרים, פתאום מרגישים שאוהבים.

למחשבות שלנו יש כוח עצום, הכי גדול בעולם. לכן עלינו להשתדל לחשוב על אנשים בצורה חיובית. לומר לעצמנו שכל דבר שלילי שאנחנו רואים בהם, זו הקרנה של הפגמים שטמונים בנו עצמנו. מה הקשר? חכמת הקבלה מלמדת שבתוכנו קשה לנו לזהות דברים שליליים, כי את עצמנו אנחנו מאוד אוהבים. לכן מראים לנו קלקולים אצל הסובבים. על הזולת יש לנו מבט ביקורתי, ולכן מיד אנחנו מבחינים בכל פיפס שדורש תיקון. כך אנחנו בנויים. ולכן, ברגע שראינו פגם במישהו, הכי נכון לחשוב שלא אותו אנחנו צריכים לתקן אלא את היחס שלנו אליו. כשתהיה בנו יותר אהבה כלפיו, הוא ייראה לנו אחרת. מחשבה כזו על האחרים תפעל גם עליהם וגם עלינו באופן חיובי, ונתחיל לראות שיפורים.

בסופו של דבר, כולנו ברשת אחת קשורים. היא מחברת בין הלבבות והמוחות של כל האנשים. נזרים בה דברים טובים, במחשבות, בדיבורים, במעשים, ונראה בחוש איך נפתחים לנו חיים חדשים.

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 577 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content