Left Sidebar Content

אקטואליה

כוחניות בזירה הבינלאומית

מה הופך את ישראל למדינה חזקה? מדוע היא נתפסת בעולם ככוחנית? באיזה תחום כדאי לישראל להשקיע כדי להבטיח את שלומה ועתידה? מספר תובנות מפתיעות מחכמת הקבלה.

כלי הנשק משתכללים לאורך ההיסטוריה. חץ וקשת, רובה, תותח, פצצות אטום, טילים בין יבשתיים. מתלווים אליהם גם סנקציות כלכליות וחרמות בינלאומיים, ובזמננו נוספו לזירה גם לוחמת סייבר, עיצוב דעת קהל, ושאר כלים חשאיים. אם בעבר השכל ניהל את הנשק הפיזי בדמותם של טנקים, צוללות ונושאות מטוסים, הרי שכיום השכל בעצמו פועל גם בלי טונות ברזלים. בעידן מלחמות ההייטק, חבורה קטנה של לוחמי מקלדת יכולה לשתק מדינה שלמה. הכוח עובר לצורה יותר נסתרת.

מעבר לכוח החכמה שמפעיל את הלוחמה המתקדמת, אנו עתידים לגלות כוח חזק ממנו. כוח המחשבה. אפילו בלי פעולות פיזיות, אפשר על ידי כוח המחשבה בלבד לשלוט באזרחים, בממשלות, אפילו במחשבים. זהו כוח נסתר, בלתי מוגבל, חזק ביותר, שהאנושות עדיין לא גילתה את אופן פעולתו.

ומכוח לתדמית. הכוח שמפעילה מדינה מסוימת והתדמית שלה בעולם, אלה שני דברים שונים. כישראלים, אנחנו נוהגים לחשוב על עצמנו שאיננו כוחניים. גם כשאנו נאלצים להפעיל כוח כדי להגן על עצמנו, אנו עושים זאת במשנה זהירות שאין דומה לו באף צבא אחר. עם זאת, בעולם מתפשטת התפיסה שישראל רוצה לשלוט בכולם, מסובבת את הכול, וכל המין האנושי סובל בגללה.

לפי חכמת הקבלה, העניין הוא לא בכוח שאנו מפעילים או ברצון לשלוט באמת במישהו, אלא בהרגשה העמוקה שיש למיליארדי אנשים בעולם, שהישראלים שולטים בהם. שישראל גונבת מהם. לוקחת את האושר שלהם, את העושר שלהם, את הדברים הטובים ביותר שיש להם. כל המלחמות, "בגלל היהודים". כל הצרות, "בגללם". כל האסונות, "היהודים אשמים". האנשים לא מגזימים, כך הם באמת מרגישים. מה שפחות ידוע הוא שכך גם מתוארים הדברים במקורות שלנו עצמנו.

בתלמוד נאמר: "אין פורענות באה לעולם אלא בשביל ישראל" (יבמות סג, ע"א). ובספר הזוהר מוסבר שאנו גורמים "שיהיו עניות וחרב וחמס וביזה והריגות והשמדות בעולם" (תיקוני הזוהר, תיקון ל). גם הראי"ה קוק הדגיש: "כל רעש עולמי של שעת מעבר-עולם שאנו חיים בו, לא בא בעיקרו כי אם בשביל ישראל" (אגרות הראי"ה ב, עמ' שכד).

מאיפה זה בא? מהצורה המיוחדת שבה נולד עם ישראל כבר ביסודו. אברהם אבינו, זוכרים? היהודי הראשון שנולד כבבלי עובד אלילים, ואחר כך גילה שיש כוח אחד שפועל בכל הטבע. כוח של אחדות. על השיטה לגילוי הכוח הזה הוא דיבר עם כל מי שרק הסכים לשמוע, "עד שנתקבצו אליו אלפים ורבבות, והם אנשי בית אברהם". מהקבוצה הזו התפתח עם ישראל, "ונעשתה בעולם אומה שהיא יודעת את ה'" (רמב"ם, משנה תורה, ספר המדע, הלכות ע"ז, א). אברהם לימד אנשים לחיות באחדות, כלומר להתייחס בחסד ובאהבה זה לזה למרות כל השוני וההבדלים, כדי להתאים לאחדות הטבע. מאז נעשה עם ישראל כאב-טיפוס למצב העתידי המחובר של האנושות כולה.

במשך ההיסטוריה עברה האומה הישראלית עליות ומורדות, מצבים של חיבור נפלא לצד מצבי פירוד איום ונורא. אבל, וזו הנקודה החשובה, מה שקורה בינינו לא משנה את העובדה שבישראל טמון הפוטנציאל לספק לעולם דגם של חיים מתוך חיבור, אחדות והשלמה. סוד החיבור הנכון בין ניגודים טמון בקרבנו, אף על פי שכבר אלפיים שנה איננו מודעים לו. הוא מפורט בחכמת הקבלה, ונמסר מדור לדור בין גדולי האומה.

לא במקרה אנחנו כוללים נציגים מכל אומות העולם. אם נלמד להתחבר זה לזה ולשחזר את הקשר המקורי שבבסיס האומה, העולם כולו יבין איך צריך להתחבר ויתקדם לצורת חיים חדשה. בעולם המקושר שבנינו, שבו כל אחד תלוי באחרים ומשפיע על גורלם, עם כל פלאי הטכנולוגיה שמשמשים גם ככלי מלחמה - שיטה לחיבור בין שונים נדרשת כמו אוויר לנשימה. בלעדיה, לא נוכל לשרוד את המאה ה-21. מכאן אפשר להבין מדוע כל עוד תהליך החיבור הפנים-ישראלי מתעכב, בעולם מרגישים יותר ויותר שאנחנו גונבים מכולם את החיים הטובים.

אם מדינת ישראל רוצה להבטיח את שלום בניה, עליה להשקיע במחקר ובפיתוח של תחום החיבור. השקעה כזו תשנה את כל מאזן הכוחות בעולם, וכולם ינועו אחרינו לחיבור. כשאנחנו נלמד להתעלות מעל כל מלחמות היהודים, בעולם כולו ייפסקו המלחמות ומערכות היחסים בין מדינות יהפכו לידידותיות.

איך זה יעבוד? כוח החיבור שנייצר בישראל יתפשט במרחבי הרשת הכלל-אנושית, ובני האדם יתחילו להרגיש קרובים יותר. כמו וירוס מחשב, אנחנו נחדיר לתוך הלב והמוח של כל העמים, המדינות והממשלות את הרצון להיות מחוברים לפי השיטה שלנו. כוח המחשבה על איחוד מעל כל הפערים יכריע את כוחות הפירוד שבעולם, כי הוא יפעל בהתאמה לכוח האחד שפועל בכל מערכת הטבע. 

והכי חשוב לזכור: הכוחות העוצמתיים ביותר לא נמדדים לפי כמותם, אלא איכותם. עם קטן שיגיע לחיבור ויקרין כוח מחבר, יכתיב את הצורה העתידית של כל העולם.

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 1102 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content