Left Sidebar Content

מדע ותפיסת המציאות

כוח הדמיון

למה הטבע נתן לאדם דמיון? האם יש קשר בין היחס לאחרים לבין היכולת להשתמש נכון בכוח הדמיון? על אפשרויות חדשות למימוש עצמי, ועל המציאות שלמעלה מכל דמיון.

בעלי חיים לא מדמיינים, הם יצורים מציאותיים. רק האדם לא מציאותי, מתבלבל בין עובדות לבין דמיונות, בין החיים לבין אשליות. מצד אחד, בגלל זה אנחנו מתפתחים, מצד שני זה גם מביא לידי כך שאנחנו טועים וסובלים. 

מצד הטבע כוח הדמיון יכול להועיל מאוד, לשמש כמו מנוף שיעלה אותנו ממציאות אחת למציאות אחרת. אבל התפתחות כזו תלויה בכך שהדמיון שלנו יעבוד בכיוון הנכון. 

למה הכוונה? לפני הכול, עליי ללמוד מהי המטרה הגדולה של החיים. כך יהיה לי כיוון מדויק שאליו אוכל להתקדם בעזרת כוח הדמיון. אחרת, אני אפעיל כוחות בכיוונים חסרי תכלית, ולא יצא לי מזה שום דבר ממשי.

כאן אפשר להיעזר בחכמת הקבלה, שחוקרת את התפתחות האדם, החברה והטבע. היא מלמדת שהתפתחות החיים נעשית על ידי חיבור בין ניגודים. בין כל חלקי הטבע יש הדדיות, השלמה ואינטגרציה, ובשיא התפתחותנו נהיה גם אנחנו מותאמים לאינטגרליות הזו, כלומר נלמד לתפקד בהרמוניה מלאה. להתקשרות כזו מקדמים אותנו כוחות הטבע, ולכן בזמנינו העולם נעשה מקושר יותר ויותר. 

אבל בינתיים היחסים בין בני אדם מתנהלים בצורה הפוכה. ככל שהאגו גדל האדם עוד יותר לא רואה אף אחד ממטר, והעתיד שאנשים מדמיינים מיטיב בעיקר עם עצמם. לכל אחד אמת משלו, עתיד משלו ודמיון משלו, וזו הסיבה לכך שאנחנו מתישים זה את זה במאבקים ובמלחמות ללא סוף.

איך אפשר להשתמש בדמיון בצורה המועילה ביותר? ראשית עליי ללמוד מהחכמים שכבר גילו זאת, מה תהיה צורת הקיום העתידית. בהתאם לתיאורים שלהם, אני אפעיל את כוח הדמיון שלי ואצייר לעצמי את התמונה האינטגרלית, המחוברת. הבנת הפער בין המצב המצוי למצב הרצוי, תראה מה עוד חסר לי כדי להגיע לאותה מטרה גדולה, ותתווה את דרך ההתקדמות. ככל שהרצון שלי להתפתח יהיה חזק יותר, הוא ימשוך אותי קדימה.

במצב העתידי יש השפעה טובה מאדם לאדם, התחשבות, דאגה, תמיכה, נתינה, עד לרמה של אהבה לזולת. כל אחד מתעלה מעל האגואיזם הצר שלו, מהרצון לקבל הכול רק לעצמו, מתחבר לרצונות של האחרים ופועל כדי למלא אותם. ככל שמתפתח באדם הרצון להשפיע כל טוב לכולם, הוא נעשה מתאים לכוח הכללי שפועל במערכת הטבע, וכתוצאה מכך מגלה אותו בתוכו, מתמלא בו יותר ויותר.

תהליך ההתפתחות בכיוון הזה כולל הרבה מדרגות. בכל אחת מהן, עליי לדמיין לעצמי כמה אני צריך להיות מחובר לאחרים, כמה אני צריך לאהוב, ואז לנסות לממש זאת בפועל, כלומר להפוך את התמונה שציירתי מדמיון למציאות. במדרגה הבאה, אדמיין יחס עמוק יותר של חיבור ואהבה לזולת, ואנסה להפוך גם אותו למציאות. וכך אני אתפתח, מתמונה לתמונה, ממציאות למציאות.

האם יש גבול לכוח הדמיון? לא. תמיד אפשר לדמיין יותר. מה התכלית של זה? שנגיע למצב שהוא למעלה מכל דמיון. מציאות שנקראת "עולם אינסוף". במצב הרוחני הזה, שמתואר בהרחבה בחכמת הקבלה, יהיה לי כוח דמיון בלתי מוגבל ויכולת לממש אותו בצורה בלתי מוגבלת. שנזכה!

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 1008 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content