Left Sidebar Content

מדע ותפיסת המציאות

כוח הטוב וכוח הרע

מה היה רע אם בחיים שלנו היה רק כוח טוב? מישהו היה מצטער על מחסור ברע? על הנוסחה לאיזון, על הרמוניה ועל בחירה.

בטבע הסובב אותנו אין כוח טוב וכוח רע, אלא שני כוחות מנוגדים שעובדים בהשלמה. פלוס ומינוס, אור וחושך, משיכה ודחייה. בלי חיבור בין ניגודים לא היו מתפתחים החיים, לא היה חילוף חומרים, לא היה שום קשר בין חלקי היקום, מהקטנים ביותר ועד לגדולים והעצומים. החיים הם תמיד בין שני כוחות, ובחיפוש האיזון היחסי וההרמוניה ביניהם נמצא השלב הבא בהתפתחות.

הדומם, הצומח והחי התפתחו בשילובים מורכבים יותר ויותר בין כוחות מנוגדים. אנחנו יצאנו מעולם החי, איננו מופעלים אינסטינקטיבית כמו כל ברייה ובכך ניתן לנו חופש פעולה. בכל מיני רמות אנחנו מבררים מה טוב ומה רע, בעד ונגד, זה כנגד זה. כך מתפתחים לנו המוח, השכל והקליטה.

עם זאת, ככל שהאגואיזם הצר מתעצם, האדם טועה יותר ויותר. אנשים עושים חשבונות לפי מה שנוח להם בלבד גם כשזה על חשבון אחרים, ולא לפי בירור כולל של מה נכון, מה אמת ומה מאוזן. כך דרך ההתפתחות האנושית מתעקמת, מפסיקה להיות בקו האמצע בין שני כוחות מנוגדים.

מצד הטבע, כולנו חלקים במערכת אחת גדולה, במנגנון אינטגרלי שכל כולו מחובר. באופן תיאורטי היינו צריכים להתקיים בהרמוניה עם כל הסובבים אותנו, וגם עם הדומם, הצומח והחי. במצב כזה לא היינו מפריזים בשום דבר, כל אחד היה לוקח רק מה שהוא צריך כדי להתקיים בצורה מאוזנת, והכול היה מספיק לכולם. 

למה זה לא קורה? כי יש לנו אגו מוגבר. השאלה החשובה היא מה אנחנו אמורים לעשות איתו? הרי בטבע שום דבר לא נוצר סתם, ואם משהו קיים יש לו צורך בעולם.

כאן מלמדת חכמת הקבלה, שאת כל הכוחות העודפים שיש באדם ביחס לבעלי החיים, אנחנו צריכים לתעל להתפתחות פנימית. 

כל תוספת השכל והרגש האנושיים, כל האגו והדחפים המתפרצים, לכולם אנחנו זקוקים כדי להעפיל לדרגת קיום חדשה בממד רוחני. לשם כך, נצטרך ללמוד לאזן בין הכוחות המנוגדים שיתגלו בנו בכל שלב ושלב. בכל פעם ההופכיות בין הניגודים תגבר, והבירורים שנידרש לעשות כדי לבנות קו אמצעי מאזן יהיו עדינים יותר. נוסחת האיזון היא חיבור משלים בין כולם, התקרבות מעל כל הפערים עד לרמה שנרגיש "כאיש אחד בלב אחד".

במבט כולל, אין רע בעולם אלא רק הזדמנויות לעשות טוב. ליצור איזון בין אדם לאדם, לתקן את היחסים בין כולם. החיים שלנו על פני כדור הארץ יכולים להיות שמחה וצהלה, אם נלמד לסדר אותם בצורה נכונה. לבנות הרמוניה בין ניגודים, כמו שיש בכל הבריאה, ועל ידי זה לגלות את כוח הטבע הכללי שמקיים אותה. הכוח האחד. הטוב המוחלט.

מן המקורות

"קו אמצעי נקרא בחינת שלום... בזה שיש לו שני קוים מנוגדים, והוא נצרך לשניהם". 

(הרב"ש - הרב ברוך שלום אשלג)

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 392 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content