Left Sidebar Content

מדע ותפיסת המציאות

כל האמת על חכמת הקבלה

קבלה. בתקופתנו יש הרבה עניין סביב חכמת הקבלה, אבל מעטים יודעים להסביר במה בדיוק עוסקת החכמה הזו, ולמה עד היום היא הוסתרה. אז בואו נעשה קצת סדר, נתחיל להאיר את החשכה.

כשנכנסים לספריות או חנויות ספרים גדולות, אפשר למצוא ספרים לגיל הרך עם תמונות ואיורים, ספרי ילדים מנוקדים, ספרי הרפתקאות לבני נוער וספרים למבוגרים בתחומי עניין שונים. כל גיל והספרים שמתאימים לו. באופן דומה, חכמת הקבלה צריכה להיות זמינה לאנושות, רק כשהיא מגיעה לשלב התפתחותי מתאים. אין טעם להעביר חכמה למי שעדיין לא בשל לקלוט אותה, כלומר להשתמש בה בצורה נכונה.

חכמת הקבלה מדברת על רשת הכוחות שמנהלים את העולם שלנו. בגדול, מדובר בכוח אחד כללי, אפשר לקרוא לו הטבע, אלוהים או הבורא, והוא מתחלק להרבה כוחות פרטיים שפועלים על הדומם, הצומח, החי והאדם. מערכת הכוחות הזו מפתחת את כל פרטי המציאות. בהתאם לזה מתגלים חוקי הפיזיקה, הכימיה, הביולוגיה, הזואולוגיה ועוד. נוסף עליהם יש מדע שחוקר את שלבי ההתפתחות הבאים של המין האנושי, חכמת הקבלה.

הקבלה מדברת על שדרוג של האדם ושל העולם, על טרנספורמציה, עלייה שלנו לדרגה אחרת של קיום, מתקדמת יותר מזו שאנו חשים עתה. היא חכמה חשובה מאוד, מיוחדת במינה, וכוללת בתוכה את כל יתר חכמות העולם. הקבלה מסבירה לאדם איך לפעול אחרי שסיים את כל ההתפתחות שאפשר להשיג בעולם הזה, והגיע לתחושה של מבוי סתום. 

חכמת הקבלה מדברת לא על העולם שלנו, אלא על איך להיכנס למעלית שתביא אותנו לעולם עליון ממנו, לקומת ההתפתחות הבאה. מדובר בהתפתחות בממד גבוה יותר, התפתחות רגשית ושכלית, אבל בפנימיות שלנו, בלי קשר לגופים הפיזיים. בתהליך הזה, שמוגדר כהתפתחות רוחנית, העצמים הגשמיים בהדרגה כמו נעלמים, ואנחנו חיים בתוך רגש ושכל עליונים. שלמים ונצחיים.

נכון, זה יכול להזכיר סצנות של מדע בדיוני, אבל זה מה שאנחנו אכן מגלים. שאין חומר גשמי, אלא הכול זה כוחות, גלים, כוונות. מחשבות ורצונות שמכוונים באופן טבעי פנימה, לתוך עצמנו, לטובת עצמנו, או החוצה, לכיוון האחרים, לטובת האחרים. אין ספק שההתפתחות המדעית והתרבותית, עם כל הטכנולוגיות החדישות וסרטי הפנטזיה ההוליוודיים, הכינו את מוחו וליבו של האדם המודרני לקליטת דברים כאלה עדינים.

חכמת הקבלה התגלתה לראשונה לפני כששת אלפים שנה כמעט, לחוקר בשם אדם. לפניו חיו דורות רבים, כמובן, אבל הוא היה הראשון שגילה את הכוח האחד ואת מערכת הכוחות שדרכה הוא מנהל את המציאות. לכן הוא זכה לכינוי "אדם הראשון". המקובלים הגדולים שבאו אחריו המשיכו לחקור ולפתח את החכמה, ומסרו אותה מדור לדור. באלפיים השנים האחרונות החכמה הוסתרה מהציבור, ורק כשזיהו המקובלים מישהו שנמשך במיוחד לגלות את סוד החיים, הם קירבו אותו אליהם ולימדו אותו איך להתפתח רוחנית.

בנוסף, המקובלים כתבו ספרים שמתארים את מה שהם גילו בחקר העולם העליון. הספרים נכתבו בקידוד מיוחד שנקרא "שפת הענפים". שפה זו לקחה מילים מהעולם שלנו, לצורך תיאור כוחות רוחניים. מי שאינו נמצא בהשגת העולם העליון, טועה לחשוב שבספרי הקבלה מתוארים עניינים גשמיים, אבל לא על זה דיברו המחברים. המפתח לקידוד נמסר ממורה לתלמיד, ובלעדיו הספרים נעולים. אפשר לפתוח ולקרוא את המילים, אבל בלתי אפשרי להבין את שמוצפן בדברים. זהו המקור לכך שהתפשטו דעות שגויות ומיתוסים לגבי מה כתוב בספרי המקובלים.

כתבי הקבלה האותנטיים לא מדברים על הדומם, הצומח, החי והאדם שאנחנו רואים. כשהם מדברים על זיווג, חיבוק ונשיקה, זו לא ארוטיקה. כשהם מדברים על עיבור, לידה ויניקה, זו לא הדרכת הורים. השמיים והארץ, הצמחים ובעלי החיים, המקומות והאירועים - זו לא גיאוגרפיה, לא היסטוריה, לא מוסר וחוקים ארציים. השדים והרוחות, המלאכים והשמות, הפרצופים והספירות - זה לא מה שחשבו מיסטיקאים, פילוסופים או כוהני דת כאלה ואחרים.

כיום הגענו לדור הראשון שבו אפשר להסביר את חכמת הקבלה המקורית הרבים, כי הדור בכללותו מוכן להתעלות לדרגת ההתפתחות הבאה. המקובלים חזו מראש ששלב ההתפתחות הזה יגיע בסוף המאה עשרים, וכך אכן נראה מצב העולם המקושר שמתמלא במשברים בכל רמה.

תחילה חשוב לנקות מהקבלה את כל מה שלא קשור אליה: גילוי עתידות, אסטרולוגיה, קלפי טארוט, רפואות, קמעות, חוטים אדומים, מים קדושים, ועוד ועוד. אחר כך יש להסביר שחכמת הקבלה נועדה אך ורק לשדרוג האדם. לתיקון הטבע האגואיסטי שדרכו הוא קולט את העולם. 

שיטת הקבלה מלמדת איך להתחבר עם הזולת בצורה מיוחדת שמאפשרת לקלוט את העולם העליון. התפתחות רוחנית מושגת בחיבור נכון בין אנשים, וככל שהוא נעשה איכותי כך מתגלה יותר הכוח האחד שמנהל את כל המציאות. אנחנו מגלים אותו בינינו, מזדהים עימו, רוכשים תכונת אהבה לזולת כמו שלו. כך מתעלה הנברא לדרגת הבורא, ומממש את כל הפוטנציאל שטמון בו.

האבולוציה מקדמת אותנו לכזו רמה, כי זה מה שמוגדר מלכתחילה בתכנית ההתפתחות של הבריאה. כל השאלה היא אם יהיה לנו שכל להקדים לתפוס שזו המגמה ולהתקדם בעצמנו לעברה, או שרק מכות גלובליות נוספות יבהירו שכולנו באותה סירה.

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 476 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content