Left Sidebar Content

אקטואליה | ארכיון אקטואליה בארץ

למה לא אוגנדה?

דור אחר דור חלמו עליה, כשבאו לפה נישקו את עפרה, היום חלק מאזרחיה לא מבינים מה הקשר בין ארץ ישראל לבין עם ישראל. האם יש משמעות מיוחדת למקום הגיאוגרפי שבו אנחנו חיים?

נתחיל בהתחלה. הישראלים הראשונים, אברהם ושרה, קיבצו סביבם אנשים שרצו ללמוד איך מתחברים זה לזה באהבה, כדי לגלות את אחדות הטבע. בשלב מסוים הם החליטו לעזוב את אזור חרן, ולקחו את קבוצתם לארץ כנען. אותם אנשים, שהתקבצו מכל מיני עמים, למדו מאברהם להתעלות מעל האגו ולהתחבר לאחרים. כל אחד שאף לראות את החיים דרך טובת הזולת, עד שהם הפכו להיות מחוברים כאיש אחד בלב אחד. על ידי התקשרות אינטגרלית כזו הם הרגישו ביניהם את הכוח האחד שבטבע, וזה הכי חזק שיש. לימים אנשי בית אברהם הפכו לעם ישראל, וארץ כנען לארץ ישראל. למה דווקא לכאן עבר אברהם? כי לקרקע הזו יש שורש רוחני מיוחד, שמתאים לרצון שהתעורר בהם. 

מתוך השגתו הרוחנית אברהם הבין שאנשים עם רצון לחיבור רוחני חייבים לעבור לחלקת האדמה הזו דווקא. הוא ראה איזה כוחות רוחניים משפיעים על כל מקום גשמי, ומול עיניו התהוותה מפה של גיאוגרפיה רוחנית. המפה הזו מתוארת בספרי הקבלה כמו הזוהר וכתבי האר"י, ומצוירת בה חלוקה בין ארץ ישראל לחוצה לארץ, עבר הירדן, סוריה, בבל ושאר העולם. אברהם הבין שאם קבוצתו הייתה עוברת לכל חבל ארץ אחר, היה חסר לה הכוח המיוחד שיכלה לספוג רק כאן.

בתוך ארץ ישראל יש חלוקה פנימית לכל מיני אזורים. אין בעולם חבל ארץ כה קטן, שחלקיו כה שונים זה מזה: הגליל והנגב, מישור החוף, הרי יהודה והרי אדום, השפלה וים המלח. על כל שטח פועלים כוחות שונים ומעצבים את צורתו הייחודית. לא במקרה נבחרה ירושלים למקום המקדש. בספר הזוהר נאמר: "ארץ הקדושה היא אמצעית העולם, ובאמצעה של ארץ הקדושה הוא ירושלים. ואמצעה של ירושלים הוא בית קודשי הקודשים. וכל הטוב וכל המזון של היישוב כולו, יורד שמה מלמעלה, ואין לך מקום בכל היישוב שאינו ניזון משם".

מי שלא רואה את מפת הגיאוגרפיה הרוחנית, בהחלט יכול לסבור שאוגנדה היא אופציה עבור מדינת היהודים, ואולי עדיפה קימברלי שבאוסטרליה. בנוסף לשתי האופציות הללו שנידונו בעבר, נראה שיש אינספור מקומות נהדרים ברחבי העולם שאליהם יכולנו לעשות לישראל רילוקיישן ולזכות לשקט ושלווה. אבל לא. מהלך כזה לא יכול להצליח, אפילו אם היה זוכה לתמיכה מהעולם, במשאבים, בכסף, בכל דבר ועניין. רק בארץ ישראל יכולים להיבנות עם ישראל ומדינת ישראל.

המילה להיבנות היא קריטית, כי בהגדרה רוחנית איננו נחשבים עדיין לעם ישראל ולמדינת ישראל. אנחנו אוסף אנשים זרים שהתקבצו הנה מכל קצוות תבל, וחיים כל אחד בנישה שלו. רק אם נצא לתהליך חינוכי כלל-חברתי עמוק וממושך, ובעזרתו נלמד להתחבר כאיש אחד בלב אחד, נהיה מתאימים לרמת ההתקשרות האינטגרלית שמוגדרת בשורשים הרוחניים של העם ושל הארץ. 

קיבלנו מדינה אחרי אלפיים שנות גלות כדי שתהיה לנו הזדמנות לעשות זאת, ובכך לממש את ייעודנו בפאזל האנושי. כאן עלינו לבנות חברת מופת שתספק לעולם דוגמה איך אנשים עם אגו גדול כל כך יכולים להתאחד, מעל כל ההבדלים וחילוקי הדעות. מדינה שבה מתרחש מעבר הכרתי מ'אני' ל'אנחנו', ובזכות זה מתגלה הכוח האחד שבטבע, כוח האהבה והנתינה. השיטה המעשית לבניית חברה כזו היא אותה שיטה של אברהם, שכיום מפורטת בחכמת הקבלה. בעזרתה נוכל להוביל את המין האנושי לדרגה האבולוציונית הבאה, שהכרחית להישרדות בעולם המקושר של המאה ה-21.

הצעד הראשון הוא לבנות אווירה שכולנו משפחה, ולכן "על כל פשעים תכסה אהבה" (משלי י, יב). כלומר, מה שלא יהיה, צריך להשתדל לאהוב את כולם. דתיים, חילונים, ימנים, שמאלנים, כל המגזרים, כל העדות, כל הזרמים. וכשבאמת נרכוש יכולת לכסות את כל ההבדלים באהבה, נראה איך דווקא הם נותנים לקשר בינינו עומק ועוצמה, מביאים להתפרצות של אושר ושל שמחה.

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 549 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content