Left Sidebar Content

אקטואליה | ארכיון אקטואליה בארץ

מארבעה יוצא אחד

יש הרבה מדינות מפולגות, אבל נראה שאצלנו לוקחים את ההתרחקות בין מגזרים כמשהו קשה במיוחד. מדוע זה כך? והאם יש דרך לחבר בין חלקים שנראים כאילו באו מפלנטה אחרת כל אחד? 

ובכן, הדאגה הישראלית למצב האומה, או ביתר דיוק החשש מקריסת המדינה כתוצאה מפילוג פנימי, היא באמת ברמה שאין כמותה. ולא רק בגלל שאצלנו זו שאלה קיומית ממש, אלא זה הולך הרבה יותר רחוק, אל השורשים שמהם נוצר העם מלכתחילה.

במקור, אנחנו לא עם רגיל. לפני כ-3800 שנה, חוקר בבלי בשם אברהם הביט סביב ושאל: מה נהיה? האם יש איזה כוח כללי שפועל בהתפתחות האדם, החברה והטבע? באותה תקופה היה באזור בלאגן גדול: אנשים הפסיקו להבין זה את זה, החלו להילחם זה בזה, עד ש"חצי עולם שם נפל בחרב" כמתואר במדרש. 

אחרי שאברהם גילה שיש כוח אחד שמנהל את כל המערכה, הוא החל ללמד את כל מי שרק רצה איך להתעלות מעל משחקי האגו, כיצד להתחבר באהבה מעל כל השנאה, כדי להתאים לאחדות הטבע. כך האדם מתעלה ביכולת הקליטה שלו, חווה את השלמות והנצחיות שבכל הבריאה, ומשיג את התכלית הגבוהה של קיומו כנזר הבריאה. התפתחות כזו עונה לאדם על השאלות העמוקות ביותר: למה נולדתי? איך אני חי? לשם מה?

סביב שיטת החיבור של אברהם התקבצו אנשים מכל העמים שחיו באזור מסופוטמיה, ונוצרה קהילה בת אלפים ורבבות, "אנשי בית אברהם". מהם התהווה עם ישראל, כפי שמסביר הרמב"ם בספר המדע. במשך מספר דורות הצליח העם לבנות חיבור מעל כל מה שהתגלה, אבל בסוף האגו הישראלי הגיע לממדים כאלה שכבר לא יכולנו לעצור את התפרצות השנאה. העם שלנו נחרב, ומאז ההיסטוריה ידועה: אנחנו קשורים זה לזה רק כאחים לצרה. אם אין אויב חיצוני שמאיים על כולנו בהשמדה, אנחנו נלחמים זה בזה במלוא העוצמה.

בישראל של היום אפשר לזהות חלוקה לא רשמית לארבע תת-מדינות עיקריות: ישראל החילונית, החרדית, הדתית-לאומית, לצד ישראל הערבית של בני דודינו. לכל תת-מדינה יש תרבות, חינוך וכלי תקשורת משלה, והריחוק, העוינות והשנאה מתגברים משנה לשנה. 

עם זאת, לפי תכנית ההתפתחות שמושרשת בטבע הבריאה, כאן בארץ צריכה להתהוות דוגמה לחיים בחיבור מעל כל ההבדלים. למה? כי בלעדיה האנושות לא תשרוד את המשך המאה ה-21. העולם נעשה מקושר יותר ויותר, כולם משפיעים על כולם ולכן גם תלויים בכולם. בני האדם כמו יושבים בתוך סירה אחת, אבל לא מסוגלים לסבול זה את זה. דרוש למין האנושי פרוטוקול חדש להתקשרות בין ניגודים, אותו הקוד שטמון אצלנו בשורשים. עלינו להוציא אותו מהמסתור, ללמוד להתחבר לפיו בינינו, ואז לעשות אקזיט לכל העמים.

איפה מתחילים? לא נכנסים לשום פוליטיקה ולשום מערכת יחסים שהייתה קיימת עד היום בין המגזרים השונים. מתעלים מעל כל מה שהיה ומה שיש, ומתחילים לחנך לחיבור מעל כל ההבדלים. מסכימים בינינו שמטרת-העל היא לבנות את ישראל כמדינה מאוחדת, שתראה לעולם איך צריכה להיראות משפחת האדם בכלל.

ודאי שבכל רגע יתגלו מחלוקות גדולות יותר. אנחנו נלמד לתעל את כל האנרגיה שלהן לכיוון הפוך, כלומר לבניית חיבור חזק עוד יותר. "על כל פשעים תכסה אהבה" נאמר על כך במקורות, ויש בזה שיטת התקשרות שלמה שלימד אברהם. כיום היא מפורטת בחכמת הקבלה.

על רגל אחת, ייחודה של שיטת החיבור של אברהם בכך שהיא משתמשת בכוח מחבר שנקרא "האור המחזיר למוטב". מצד הטבע, האדם קרוב אצל עצמו ואת האחר מרגיש כזר. ככל שהאגו מתפתח הזרות הופכת לדחייה ולשנאה. אבל יש בטבע גם כוח שיכול לבנות באדם אהבה לזולת. צריך לדעת איך להוציא את הכוח הזה מעמקי הטבע, ולהשתמש בו לשינוי טבעו האגואיסטי של האדם. זה מה שלימד אברהם, וזה מה שיאפשר לכולנו, צאצאיו, להתחבק זה עם זה באהבה.

כאשר נאמץ בישראל את אותה טכנולוגיית התקשרות בין אדם לאדם, היא תרוץ בלי שום בעיה בכל רחבי העולם. השוני המובנה בין אדם לאדם ובין עם לעם יישאר, כמובן, אבל היחסים ישתנו מקצה לקצה. כל אחד ירגיש מחובר לכולם, ודווקא בזכות זה הכי חופשי בעולם.

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 585 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content