Left Sidebar Content

אקטואליה | ארכיון אקטואליה בעולם

סדר עולמי חדש

העולם של היום זה לא העולם של לפני עשר שנים, וכנראה גם לא העולם שיהיה בעוד חמש שנים. לאן דברים הולכים? מהן מגמות ההתפתחות? מי יתחזק, מי ייחלש, איפה תהיה ישראל?

כל מה שקורה בעולם שלנו הוא תוצאה מעולם עליון ממנו. כך מלמדת חכמת הקבלה. העולם העליון, אם לקצר תורה שלמה, זו מערכת הפעלה שנקראת טבע הבריאה. היא מנהלת את כל מה שקורה במציאות, שולחת כל מיני השפעות, סופגת את התגובות, ועוד. ככל שהאדם מגלה את המערכת הזו וחוקר אותה לעומק, כך הוא יכול לראות לאן העולם מתקדם.

אנחנו חיים בתקופה מיוחדת שבה המציאות משתנה בקצב מהיר מאוד. אם פעם היו נוהגים להכין תכניות עבודה להרבה שנים קדימה, היום ברור שהדבר בלתי אפשרי. זה נובע מכך שהמערכת העליונה מאיצה תהליכים, בדרך לדרגה אבולוציונית חדשה. 

במה מדובר? בעתיד המין האנושי יהפוך למנגנון אחד, ויתאים לאינטגרליות שיש בכל הטבע. אבל כדי להבין שזהו הסדר העולמי הטוב ביותר לכולנו, נצטרך לעבור מצבים הפוכים של פירוד, של פילוג ושל התנגשות גדולה. יתרון האור מן החושך, נאמר על כך במקורות. 

ועתה, עם הגדרת מגמת ההתפתחות הכללית, נתבונן כיצד העולם משנה את צורתו.

לאורך שנים מדינות שבשטחן היה נפט זכו להערכה, כי מדינות אחרות היו תלויות בהן. כך למשל התנהלה מערכת היחסים שבין סעודיה לארה"ב. אבל בשנים האחרונות ארה"ב שכללה את יכולתה להפיק נפט מפצלי שמן, הפכה ליצרנית עצמאית גדולה מאוד ומערכת היחסים שלה עם סעודיה השתנתה. זה משליך גם על היחס שלה למזרח התיכון בכלל, היא הולכת ומאבדת כאן עניין.

משך שנים אירופה קיבלה בשמחה מהגרים מוסלמים. כיום אירופאים רבים חשים שהאסלאם הקיצוני מאיים עליהם, ולכן יש פריחה של הימין הקיצוני. ביחס למעצמות אחרות, אירופה חלשה ועייפה, מזדקנת, במגמת נסיגה.

סין רכשה מעמד עקב זה שהיה ברשותה כוח עבודה זול. בעשורים האחרונים מדינות רבות העבירו את פסי הייצור שלהן אליה, אבל ככל שהטכנולוגיה תתקדם ורובוטים ומחשבים יפחיתו את הצורך בידיים עובדות, היא תאבד את החוזקה שלה.

בשדה הטכנולוגי והמדעי יש לישראל יצירתיות וחדשנות רבה, ולכן ככל שהעולם מתקדם היא מתחזקת. במקביל, ארה"ב משתדלת לשאוב מכאן כמה שיותר מוחות, כפי שהיא עושה משך שנים לרוסיה. 

ואם הייתה למישהו מחשבה שעומדת להירקם איזו ברית חדשה בין מדינות כמו רוסיה, סין וברזיל, אז החיים מוכיחים שהאגו המתגבר לא מאפשר לאף גורם לקיים מערכת יחסים. 

וזה נכון בכל רמה: מהזירה הבינלאומית ועד למה שקורה בתוך כל מדינה ומדינה. הפלגים השונים מתרחקים עוד יותר, כל אחד מקצין את עמדותיו ולא מוכן לסבול מישהו לידו. תהליך גדילת האגו יביא לכך שחיבורים שאיכשהו החזיקו עד כה, ילכו ויתפרקו. החל מהאיחוד האירופי שכולו רעוע, ועד לארצות הברית של אמריקה. במערכת החינוך האמריקאית יש כבר זרמים שמקדמים את האג'נדה הזאת.

בשנים הבאות, בסיס הכוח המשמעותי ביותר יהיה לא במשאבי טבע או בצבאות גדולים. גם קידמה טכנולוגית לבדה לא תספיק. המרכיב העיקרי בקביעת עוצמתה של מדינה יהיה רוח האיחוד שהיא תוכל לבנות בתוכה.

עידן מעצמות-העל של פעם נגמר, לפנינו עידן הרוח. בעולם המקושר של המאה ה-21, מה שיידרש יותר מכול זו שיטה לחיבור נכון בין בני אדם. זהו תחום העיסוק של חכמת הקבלה, ולכן היום היא מתגלה. אם נממש אותה כאן בארץ, נהפוך ממדינה מפולגת למעצמה חינוכית-תרבותית. אנחנו נאיר לאנושות כולה את הדרך לדרגת ההתפתחות הבאה, שבה כל בני האדם משלימים בהרמוניה תמונה של משפחה.

אז יש למה לצפות, ויש גם הרבה עבודה. שיהיה לכולנו בהצלחה!

מן המקורות

"ואל תתמה, מה שאני מערבב יחד את שלומו של ציבור אחד, עם שלום העולם כולו, כי באמת כבר באנו לידי מדרגה כזו, שכל העולם נחשבים רק לציבור אחד, ולחברה אחת, כלומר, שכל יחיד בעולם, מתוך שיונק לשד חייו והספקתו מכל בני העולם כולו - נעשה בזה משועבד, לשרת ולדאוג לטובת העולם כולו".

בעל הסולם - הרב יהודה אשלג, מאמר "השלום בעולם"

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 604 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content