Left Sidebar Content

מדע ותפיסת המציאות

עולם הפוך

האם ניתן לצאת מהגוף? אנחנו מרגישים את החיים שלנו, את הגוף שלנו, את חמשת החושים שלנו ורגילים למציאות הזאת. האם אפשר לצאת למציאות אחרת?

ד"ר ג'פרי לונג הוא אונקולוג מומחה, שחוקר את התופעה של חוויות סף-מוות. בהגדרה פשוטה זה אומר שאדם חש שהוא מתנתק מהגוף שלו, יוצא ממנו. לונג חקר כ-4000 מקרים, ולתפיסתו זו הוכחה נוספת לחוסר המודעות של המין האנושי ליכולות המוח ולתפקודיו. כיום יש לא מעט אנשים שמנסים לחוות חוויות חוץ-גופיות, ורבים מתארים מסעות שונים מחוץ לגופם. מה יש לחכמת הקבלה לומר על האופן שבו אנו תופסים את המציאות?

כל המציאות שלי כלולה משני מרכיבים, אני ומה שאני מרגיש. אם אני מתנתק מהרגשת עצמי, אז כבר לא קיים אני, וגם לא העולם שסובב אותי. נהוג לקשור זאת עם המוות, אבל יכול להיות שאפשר להתנתק מההרגשה העצמית ומהרגשת המציאות הסביבתית, גם בלי למות. חישבו על זה רגע: במהלך היום קורה לנו שאנו מרגישים תופעות כלשהן, אחר כך הן נעלמות ובאות תופעות חדשות. בכל פעם מתעוררים בנו רצונות אחרים, ואיתם מגוון רגשות והתפעלויות. אף פעם איננו תופסים את כל מה שיש סביבנו או בתוכנו, אלא זה עניין דינמי, שנע ונד.

חכמת הקבלה מלמדת שמנגנון קליטת המציאות מושתת על "רצון לקבל הנאה ותענוג", שטבוע באדם. הרצון לקבל, בשמו המקוצר, מעורר באדם דאגות בלתי פוסקות: מה יהיה איתי? מה כדאי לי לעשות? מה יצא לי ממה שכבר עשיתי? דרך מחשבות, חשבונות ותכניות כאלה מצטיירת תמונת המציאות. 

יש לי חמישה חושים, מוח ולב, ומערכת הקליטה הזו משקללת עבורי סיכונים והזדמנויות, חולשות וחוזקות. כמו שבחנות בגדים אני מודד על עצמי פריטים שונים ומתבונן במראה, כך כל הזמן אני רואה את המציאות כבמראה. כאילו מודד אותה עליי. כלפיי. כך נוצרת תמונת עולמי. 

לפי חכמת הקבלה, חוויה חוץ-גופית אמיתית היא קליטת המציאות מחוץ לרצון לקבל, שמוגדר בשפת הקבלה כ"גוף" של האדם. לשם כך, האדם צריך לפתח טבע חדש, רצון שמכוון הפוך, לא פנימה, לתוכו, אלא החוצה. רצון להיטיב לזולת, לאהוב, להשפיע לכולם כל טוב. 

לאמתו של דבר, אנו מצויים במציאות אינסופית, אבל תופסים ממנה עכשיו רק חלק קטנטן שנקרא "העולם הזה". מה שמגביל את יכולת התפיסה שלנו הוא הרצון למלא את עצמנו. רצון זה מוגבל לפי נפח כלי הקיבול שלנו. אם יוצאים מהרצון לקבל לעצמנו אל רצון להשפיע לכולם, סביב הרצון החדש נבנים גם חמישה חושים חדשים, ובהם מתחילים לתפוס את המציאות בצורה בלתי מוגבלת.

בסופו של דבר, הכול עומד על עניין אחד: אני או הזולת. אם אדם מצליח לצאת מהדאגה לעצמו ופועל לטובת הזולת, הוא מתחיל להרגיש מציאות הפוכה. "עולם הפוך ראיתי", נאמר על כך במקורות. מתגלה לאדם מה שבאמת נמצא, מה שאף פעם הוא לא ראה ולא זיהה. כוחות עליונים של השפעה ואהבה, שלא נמצאים בעולמנו. כוחות שפועלים במגמה לקשור את כל חלקי המציאות יחד. האדם מתחבר למערכת האדירה הזו ומרגיש את קיומו בתוכה. המערכת נקראת בכל מיני שמות: העולם העליון, הטבע העליון, הכוח העליון, הבורא, האלוהות ועוד.

מדובר בפיתוח תפיסה חדשה. בחכמת הקבלה מפורטת שיטה שלמה איך עושים זאת באופן מעשי, והיא מיושמת במסגרת קבוצתית. החוק שפועל בתפיסת המציאות נקרא "חוק השתוות הצורה", והוא קובע שאפשר לקלוט תופעה מסוימת רק אם בכלי הקליטה יש צורה דומה. משום כך, המשתתפים לומדים איך להתחבר נכון זה לזה בהשפעה ואהבה, וברשת הקשר המיוחדת שנרקמת ביניהם מתחילה להתגלות מציאות עליונה. אדם שמתפתח בתהליך כזה מבין בשביל מה הוא חי, לומד איך לסדר את חייו וכיצד להיטיב עם האחרים. 

לכל האמור אין קשר למיסטיקה או לאמונה עיוורת. תהליך ההתפתחות המתואר הוא מוחשי וריאלי, ונוגע לדברים הכי מציאותיים שיש - הרגש והשכל של האדם, שעל ידם אנו קולטים את המציאות. כיום, כשמתגלות מגוון בעיות בלתי פתירות, החיים דוחפים אותנו להרחיב את נקודת המבט. לא נמחק את המציאות המוכרת אלא רק נוסיף לה פן הפוך, של השפעה ואהבה. או אז תהיה בידינו תמונת מציאות שלמה, ונדע איך להתקיים בצורה הכי טובה.

מן המקורות

"בביאת האדם אל אהבת זולתו, אז הוא נמצא ישר בבחינת הדבקות, שהוא השוואת הצורה ליוצרה, אשר עמה יחד, עובר האדם מתוך עולמו הצר, המלא מכאובים ואבני נגף, אל עולם נצחי רחב, של השפעה לבורא והשפעה לבריות". 

בעל הסולם - הרב יהודה אשלג, מאמר מאמר "מהות הדת ומטרתה"

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 1152 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content