Left Sidebar Content

אקטואליה | ארכיון אקטואליה חברתית

לבנות בעבודה אווירת משפחה

כולם יודעים שמערכות יחסים טובות הן בסיס להצלחה במקום העבודה, בסביבה העסקית ולמעשה בכל מקום. ואף על פי כן, קשה למצוא ארגונים שבהם האנשים באמת מרגישים זה את זה קרוב. מה יכולה לחדש פה השיטה האינטגרלית, חכמת החיבור של הקבלה?

נתחיל מהסוף. המטרה היא לבנות בארגון אווירה כמו במשפחה טובה. אין לנו דוגמה טבעית יותר לתיאור התמונה המחוברת. במשפחה יש הורים, ילדים גדולים, ילדים קטנים. לכל אחד שמור מקום מיוחד משלו, ובכל זאת כולם שווים. ביחס האוהב, בדאגה ההדדית, בתשומת הלב. 

גם בארגונים יש מעמדות ותפקידים שונים, החל ממנהלים בכירים ועד לעובדים זוטרים. כלפי תהליך החיבור האינטגרלי, כולם שווים. למה? כי היצירה של אווירה חמה ומחברת תלויה בכולם.

תהליך החיבור יכלול פגישות שבועיות בהנחיית מומחים לחיבור. אנחנו לא נדבר על המריבות שיש בארגון, לא ניכנס לוויכוחים ולבירורים של מי צודק, וכדומה. וגם אם מישהו יעלה משהו כזה, נאמר מיד שלא זה הנושא שלשמו מתקיים המפגש. על מה כן נדבר? על טבע האדם.

מצד הטבע האדם אגואיסט, כל אחד רוצה לבנות את עצמו על חשבון הזולת. יצר לב האדם רע מנעוריו, אמרו על כך החכמים כבר מזמן. בנוסף, האדם הוא יצור חברתי שמודד את מצבו ביחס לאחרים, במה הוא יותר מהם, במה פחות. לכן אך טבעי הוא שכל הזמן אנשים נמצאים בהתקוטטות, במתחים, מחכים לראות מאיפה תגיע להם העקיצה הבאה. 

וכשזהו המצב, השהות במקום העבודה איננה חוויה מהנה. אולי האגו של מישהו מתנפח כשהוא מצליח לנצח באיזה קרב, אבל זה זמני בלבד, לא בר-קיימא. לעומת מצב המלחמה, תארו לעצמכם כמה מאושרים היינו, לו יכולנו להרגיש בעבודה כמו במשפחה טובה, שמשלימים אותנו, שמרגיעים אותנו, שעוזרים לנו.

כל העצבים שאנחנו סוחבים איתנו מהעבודה לכבישים, לבית, לבני הזוג, לילדים, הורסים לנו את מערכות היחסים, את הבריאות, את החיים. את רוב שעות היום אנחנו מעבירים בעבודה, והאווירה שנמצאת בה מתפרצת מאיתנו בכל מקום, לא נותנת לנו להיות רגועים, לנוח קצת, אפילו בלילה שהולכים לישון. כמובן, זה משפיע לרעה גם על הצורה שבה הילדים מתפתחים. 

עם ההבנה שהאגו הוא הגורם שלא נותן לנו לחיות טוב, וככל שנפחית את השימוש בו כך ישתפר מצבנו, נלך קדימה בתהליך החיבור. 

באופן טבעי, האדם חושב שהאחרים לא בסדר, שהם אלה שצריכים להשתנות. 'ההיא צריכה להיות יותר רכה, אתה צריך פחות ללחוץ, וההוא, עדיף שבכלל ישתוק'. וכשכל אחד מחזיק כזו רשימת דרישות, אי אפשר לגשת לבניית חיבור. לכן, את הגישה הביקורתית ואת הטענות לכולם, נניח בצד. החיים מלמדים שגם אם מישהו מאוד מנסה לכופף תחתיו את כולם, אף פעם לא יהיה מצב שכולם באמת ינגנו לפי החליל שלו.

על כל הדברים הללו נדבר בפגישות שלנו, במטרה לעזור זה לזה להבין את טבעו האגואיסטי של האדם. אין פה מישהו לא בסדר, אף אחד לא אשם בשום דבר, כולנו כאלה. 

אחרי שנגיע להכרה משותפת כזו, נתקדם לבירור השאלה החשובה: איך למרות הטבע האגואיסטי נוכל לבנות פה רוח טובה, מחוברת, משלימה? הרי עדיף שנעשה זאת כאן, בצוותא, מאשר שכל אחד ייקח בבית כדור הרגעה.

תהליך כזה של חיבור אינטגרלי, עקבי, עמוק ומתמשך, יעביר את אנשי הארגון בהדרגה מיחסי תחרות הורסת ליחסים של ידידות, הקשבה, נטייה לעזרה הדדית, תמיכה. ככל שהרוח המשפחתית תתפשט, הם יראו כמה טוב היא עושה להם ויטפחו אותה יותר ויותר. יבואו להם רעיונות איך להגביר את החום, איך להעמיק את הקשר. בהתאמה, גם התפוקה שלהם תעלה והיצירתיות תשתפר.

כדאי להגדיר "תורני חיבור" שתפקידם יהיה לשמור על האווירה הטובה, להזכיר לכולם שאנחנו משתדלים לבנות פה משפחה. ואם בכל זאת תתפרץ איזו מריבה בין אנשים, תפקיד התורנים יהיה להושיב את כולנו יחד, שנתחבר. יהיה להם איזה דף שהכנו מראש, ובו נוהל חירום להתמודדות עם משבר. 

בגדול, לא נדבר בכלל על המריבה שפרצה, אלא רק על המטרה הגבוהה: להביא את עצמנו לחיבור משלים כמו במשפחה טובה. נזכיר לעצמנו למה דווקא האווירה המשפחתית חשובה לנו יותר מכל דבר אחר, ואיזה תועלות היא תביא לנו בכל תחומי החיים. אף אחד לא ילחץ על אלו שהשתתפו באותה מריבה, לא יגיד להם מילה. עצם הנוכחות שלהם בכזה דיון מחבר תביא להם אוויר פסגות, מחשבות חדשות, ולאט לאט מצבם ישתנה. ואם נראה בהמשך שעדיין היחסים ביניהם לא טובים, נתכנס שוב פעם כדי להתחבר. כך נהפוך כל גילוי של אגו מפריד למנוף שיעצים את איכות הקשר.

אווירת משפחה, הנוסחה של הטבע להצלחה.

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 336 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content