Left Sidebar Content

מדע ותפיסת המציאות

להבין את חוקיות החיים

תארו לעצמכם רגע תמונה: הגענו לאיזו מדינה מוזרה בחו"ל, שיש בה חוקים מיוחדים משלה לכל דבר ועניין. בגלל שאנחנו לא מכירים את חוקיה, אנו נתקלים בכל מיני מצבים לא נעימים, משלמים קנסות, לא רוצים לשרת אותנו במסעדות, לא נותנים לנו לעבור ברחובות. אנחנו לא יכולים להסתדר במדינה הזאת, וזה משגע, עולה לנו בהמון עצבים, זמן, כספים וכוחות. והכי גרוע, מסתבר שאנחנו תקועים כאן, בלי יכולת לצאת מהגבולות. נשמע כמו תחילתו של סרט אימה? אז זהו שלא, בתמונה הזו טמון רמז להבנת השורש לקשיים השונים שאנחנו חווים מדי יום.

סקופ ראשון: אנחנו מתקיימים בתוך רשת כוחות, הטבע, בלי הבנה של חוקי הרשת הכלליים. אף אחד לא לימד אותנו שיש חוקים כאלה בכלל, ולכן דור אחר דור אנחנו מפרים אותם וכתוצאה מכך נתקלים בכל מיני בעיות. 

ופתאום, אחרי אלפי שנות התפתחות שמביאות להרגשה פנימית של מין מבוי סתום, נופל לידינו איזה ספר שמסביר את החוקיות הנסתרת שבהתפתחות המציאות. הוא מלמד אותנו כיצד לתפקד בהתאם לה, ולזכות לכך שחיים יאירו לנו פנים. לגמרי, בהכול, בהכי גדול. הספר הזה הוא ספר הזוהר, הספר העיקרי בחכמת הקבלה.

החכמה הזו מלמדת שלפי הטבע שלנו היינו רוצים עולם אחר, עולם שיתאים יותר לרצונות שלנו, לתכונות שלנו, לנטיות שלנו. מה היה רע אם היינו ממשיכים להרגיש משך כל החיים כמו עובר ברחם אימו? הכול טוב לו, הכול בעדו, הכול מוכן בשבילו. הוא מתפתח על ידי השפעות חיוביות בלבד, מתאים בצורה מושלמת למציאות שסובבת אותו. אבל החיים בנויים בצורה כזו שכבר מהילדות מתפתחים בנו רצונות אגואיסטיים, ואז העולם הסובב נעשה מנוגד לנו. ככל שאנחנו מתבגרים אנחנו נדרשים לעשות דברים שלא בא לנו, וגובר חוסר ההתאמה בין הרצון הפנימי שלנו לדרישות העולם מאיתנו.

אז מה? אולי בכלל נולדנו לעולם הלא נכון בשבילנו? אולי נכנסנו בטעות בדלת אחרת? ובכן, אומנם נולדנו לעולם שלא מתאים לנו, אבל דווקא הוא העולם הנכון עבור התפתחותנו. אם נלמד להתאים את עצמנו לעולם, נראה איך הוא מתחיל להיות מותאם אלינו.

באופן טבעי יש לנו רצון אגואיסטי להתמלא בכל טוב, לקבל מה שרק אפשר מכולם להנאתנו. אבל בפועל אנחנו בקושי מקבלים משהו, שורדים איכשהו, בין מגוון המכות והאכזבות שנוחתות עלינו מכל עבר. כדי לפצח את סוד הקיום מומלץ להפסיק לדרוש מהעולם בלי סוף, אלא לקבל רק את מה שאני צריך כדי להתקיים ואת כל המרץ שלי להפנות לטובת כולם. להתחבר עם העולם מתוך מטרה להיטיב לו. כמובן, צריך ללמוד את השיטה המדויקת לעשות זאת כדי לא לשגות בדמיונות, והיא מפורטת בכתביהם של "בעל הסולם", הרב יהודה אשלג, ובנו הרב"ש.

על רגל אחת, התפתחות נכונה מתחילה בלימוד שההסתכלות של האדם היא שמציירת לו תמונת עולם. במבט אגואיסטי רואים עולם מקולקל, וכשמתקנים את עצמנו לאהבת הזולת רואים עולם מתוקן. אין לאדם מה לתקן, אלא את עצמו בלבד. המציאות האמיתית מתקיימת לפי תוכנה של השפעה טובה, כלומר אהבה ונתינה, ולכן אם נפתח טבע חדש של רצון להשפיע כל טוב לאחרים, נקבל מהעולם הכול.

בשינוי הכיוון הזה, מפנימה החוצה, אני אתחיל לראות עולם אחר. אני אגלה שעד כה המציאות נראתה לי עכורה ונוראה, כי לא הבנתי את החוקיות שלפיה היא מתקיימת. וכשיש לי עתה רצונות חדשים, להתחבר עם כולם בטוב, לתת ולאהוב, פתאום אני רואה שהעולם הוא פשוט מקסים. עולם טוב, חם, רק ונעים, הרבה יותר ממה שהיה לי ברחם. 

ככל שמתקדמים בהתפתחות הזו שמוגדרת כהתפתחות רוחנית, מגלים שאדם בתוך עצמו הוא חי. אנחנו אלה שמציירים לעצמנו את המציאות, היא מתרחשת בתוכנו בלבד. אומנם מלכתחילה נראה לנו שאנחנו מוקפים בדומם, צומח חי ובני אדם, אבל זוהי רק תמונה שמצטיירת על ידי האגו שלנו. הוא הכוח הפנימי שמצייר לנו מציאות של 'אני' מול 'העולם', שנמצא מחוץ לי, רחוק ממני, מנוגד לי. אם אני לומד לנטרל את המבט האגואיסטי שכמו מוציא ממני את כולם, אם אני מפתח אהבה ומתייחס אליהם כיקרים לי לפחות כמו עצמי, או אז הם מתחילים לחזור לתוכי כביכול, למודעות שלי, לתפיסה שלי. בהדרגה אני מרגיש שהם כולם שלי, שהם האני האמיתי שלי. כך, צעד אחר צעד כל העולם הופך להיות אני, וכולו מתגלה לי כטוב. שלם ונצחי.

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 525 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content