Left Sidebar Content

אקטואליה | ארכיון אקטואליה חברתית

להזדקן הכי טוב שאפשר

מהי ההגדרה להזדקנות מוצלחת? איך אפשר לחזק את הרצון לחיות אצל קשישים? מה יכול לחבר את האדם לתחושת חיים נצחיים? על מה שכדאי לשנות ביחס שלנו לתקופת סוף החיים.

בגיל הילדות אנחנו לא רוצים להרגיש את הגבולות שהזמן מציב. רוצים לשחק כמה שבא לנו, אבל מתחילים לגלות שיש מסגרות חיצוניות שלוחצות עלינו. בבגרותנו אנחנו מבינים שאי אפשר להילחם עם הזמן, וכל העניין הוא לבדוק במה אנחנו ממלאים אותו. בהמשך משתלט המרוץ של החיים, כמה הישגים אני מספיק להשיג לעומת האחרים. והזמן עובר, ויש הרגשה שאתה מפגר. מתישהו אחרי גיל חמישים, בדרך כלל מתחילה האטה. התוכניות הגדולות לעתיד מצטמצמות, אתה מבין את המוגבלויות שלך. חי יותר את ההווה. השנים עוברות, אתה מזדקן ומגיעה ההרגשה שהזמן שלך עומד להסתיים. שהכול הולך להיגמר. 

בגיל זקנה רבים מרגישים איזשהו ייאוש, חוסר אונים, פחד סמוי. והאמת היא שהטעות הגדולה שאנחנו כחברה עושים זה להכניס אותם לחברות סגורות של זקנים, בתי אבות וכדומה. אנחנו חושבים שזה יעשה להם טוב, ולפעמים משלמים על זה הרבה מאוד כסף, אבל המקום הטבעי ביותר עבור אדם מבוגר הוא להיות בקרב כלל האוכלוסייה, במחיצת אנשים שחייהם עוד לפניהם.

הזדקנות מוצלחת היא שהאדם ממשיך לקחת חלק פעיל בחברה, כל עוד מצבו הפיזי מאפשר זאת. לצורך המחשה, אם מישהו כבר לא מסוגל ללכת, אז כדאי למצוא לו עיסוק כלשהו בישיבה. התרומה שלו לחברה צריכה להיות ידועה לכול, כולנו נעריך אותו ונוקיר לו תודה. ההרגשה שהוא תורם לחברה תמלא אותו ברוח חיים, תסייע לו לתפקד עד ימיו האחרונים.

הערבוב בין הגילאים יכול להביא תועלת לא רק לזקנים שבחבורה, אלא גם לצעירים. המבוגרים מביאים איתם המון חכמה, ניסיון, לקחים, וככל שצעירים ישהו במחיצתם הם יוכלו לספוג מהם יחס נכון לחיים. הרגשה שהמטרות שאחריהן הם רודפים עתה במלוא המרץ, לא בטוח שהן הדבר הכי משתלם בחיים. יכול להיות שכדאי למלא את השנים שלא יחזרו בהישגים אחרים לחלוטין, כאלה שתהיה להם משמעות גדולה שאולי תותיר חותם נצחי.

במבט רחב, כל אדם היה רוצה להתחבר אל הנצח, לא להיעלם, לא להיגמר. וכאן מלמדת חכמת הקבלה שהדבר אפשרי. אמנם הגוף הפיזיולוגי שלנו יסיים את חייו מתישהו, אבל במהלך חיינו עלי אדמות ניתן להתעלות לרמת קיום גבוהה יותר.

מדובר בעניין של תפיסה. באופן טבעי אנחנו תופסים את עצמנו כחיים וקיימים ככל שאנחנו מקבלים מהחיים כל מיני דברים. עם הגיל נעלמים הכוחות, אנחנו רוצים פחות ופחות, ובהתאם לזה מזדקנים. כאשר הכוח לקבל משהו נעלם כליל, הרוח שבנו דועכת סופית ואנחנו מתים. את זה אנחנו מכירים, זהו מהלך החיים הרגיל. 

בו בזמן, אפשר ללמוד לפתח כוח אחר שאין בטבע האדם. כוח השפעה קוראים לו החכמים, כוח להשפיע כל טוב לכולם. לאהוב את הזולת כמו את עצמך, לתת ולדאוג לכל מי שהוא לא אתה. יש בזה שיטת התפתחות שלמה, ומי שמצליח לממש אותה מגלה כוח השפעה בלתי מוגבל שממלא את העולם. כוח שלם ונצחי. 

הכוח הזה עובד מתוך עצמו, לא זקוק לשום דבר מאחרים, ולכן פועל כל הזמן. אדם שנכלל בכוח ההשפעה הזה, משתלב בו, חי לנצח ברוח ההשפעה שרכש. הרוח הזו לעולם לא דועכת, וזה נקרא שהאדם השתחרר משליטת "מלאך המוות", כלומר הכוח האגואיסטי הממית. היציאה שלו מתוך עצמו בהשפעה ואהבה לזולת, מגלה לו ערכת קשר הנצחית שקיימת בין כולם, ובתוכה הוא מרגיש חיים חדשים, רוחניים. 

זהו הניצול המשמעותי ביותר לפרק הזמן שניתן לנו לחיות בעולם הזה, והוא הופך את קיומנו להתעלות רוחנית בלתי פוסקת.

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 354 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content