Left Sidebar Content

משמעות החיים

להחליף את הסרט של החיים

הצפייה בסדרות טלוויזיה ברצף, הפכה בשנים האחרונות לחלק בלתי נפרד מהחיים. הבילוי האולטימטיבי שמתאים לכולם, גם לצעירים גם למבוגרים. כל אחד יכול למצוא סדרה כאוות נפשו, להתיישב בכורסא ולעוף למציאות אחרת. לצחוק, לבכות, לפחד, להתרגש, לכעוס, להיות במתח, לקוות לטוב.

ואם היום עוד צריך מסך כדי להישאב לעלילה, מי יודע, אולי בעתיד הטכנולוגיה תאפשר הקרנה ישירה לתוך המוח. ויותר מזה: אולי נוכל לא רק לצפות בעלילה, אלא להשתתף בה בעצמנו כגיבורים שחווים את הדרמה.

בשונה מבעלי החיים, הטבע חנן את האדם ביכולת לצאת מתוך חייו שלו, ולהזדהות עם גיבורים ועלילות בספרים או בסרטים. לשם מה ניתנה לנו יכולת כזו?

לפי חכמת הקבלה, התפתחנו כך כדי שנוכל בסופו של דבר לקלוט שגם החיים שלנו הם סוג של סרט, ושאנחנו יכולים להתעלות מרמת הצופה שבה אנו מצויים עתה, אל רמת הכוחות שמקרינים לנו אותו.

שימו לב: בידינו לשנות את הסרט של חיינו, לקחת חלק פעיל בעיצובו, לעשות מעצמנו גיבורים, לשלוט בכל המצבים שרק אפשר לדמיין ואף למעלה מהם, בכל מה שייפתח לנו כהזדמנות. 

התבוננות לאחור על מהלך החיים מעוררת אצל רבים הרגשה של פספוס, הם מצטערים על מה שעשו ואיך שחיו. חולפת במוחם המחשבה שאם רק היה אפשר, הם היו משנים את מהלך העניינים. 

אבל, לא נותנים לאדם לשנות משהו בסרט של חייו, לפני שהוא מסוגל לכתוב תסריט חדש, נכון יותר מהקודם. ולא מדובר על חלומות סתמיים, אלא על דברים רציניים: איך אדם מממש את חייו בצורה כזאת שהוא לא מצטער כשהוא נפטר. שהוא לא מתעייף ודועך עד שנמאס לו כבר לחיות, אלא מבין שהסרט לא נגמר, ויודע איך להמשיך אותו לנצחיות.

חכמת הקבלה מלמדת את האדם איך להגיע למצב שיקבל את חייו בצורה נכונה, כך שלא יצטער על אף רגע. איך להיות בשליטה עצמית, לנהל את מה שקורה לו, לחיות חיים מלאי תוכן, הרפתקה ועניין.

ההתפתחות הזו מתחילה מהתעוררות שאלות מהותיות: איפה אני, מה קורה לי, מה אני יכול לעשות עם עצמי? האדם מזהה יותר ויותר שהוא לא ממש חי את חייו שלו, אלא את מה שעושים ממנו האחרים. 

אלפי מקורות משפיעים עליו, משחקים איתו כמו בכדור, בועטים אותו בכל רגע ורגע מצד לצד. והוא לא רוצה את הסרט שהם מציירים לו. איך לעצור אותו? לשם כך, הוא צריך קשר לכוח עליון יותר מכל השחקנים האלה שמשחקים איתו. 

לפי הקבלה, אם אתה רוצה לכתוב את התוכנית שלך קדימה, עליך ללמוד קודם מה הכי טוב בשבילך, ואיך משנים את כל הווריאציות של תסריט כזה או אחר למה שבאמת טוב. וכשאתה מגיע להבנה מהו טוב ומהו רע, מהי אמת ומהו שקר, או אז אתה מגלה שיש לך יכולת להוציא לפועל את התסריט הזה, לממש אותו, להשתתף בו כגיבור הראשי. 

אם כן, האם אנחנו יכולים להחליף את הסרט של חיינו? בהחלט. במידה שבה נדע מה כדאי לרצות, נקבל גם יכולות. יוצא שכל ההתפתחות של האדם במהלך חייו היא בפיתוח ההכרה של מה יהיה לו טוב. וברגע שיתפוס מה נכון וטוב, הוא יוכל לחוות זאת. למה? כי הסרט המושלם למעשה כבר מוכן, אלא שאנחנו עצמנו עוד לא רוצים אותו, דוחים אותו, מתוך קוצר הראייה שלנו.

במבט כולל, בפנינו חיים חדשים, שלמים ונצחיים, מתוך קשר הדדי ושותפות עם הכוח שמקרין את הסרט של חיינו. חיים שבהם אנחנו והוא יחד בונים את התקדמותנו, מתוך ראייה, הבנה וידיעה איך הכול בנוי, לאן הכול מסתובב ומתקדם. אחרי דורות ארוכים של התפתחות, אנחנו מוזמנים להעפיל לרמה שבה נהיה כותבים, במאים ושחקנים, בסרט הגדול של החיים.

מן המקורות

"כל התכלית הנרצה להבורא מכל הבריאה אשר ברא, היא להנות לנבראיו, בכדי שיכירו אמיתיותו וגדולתו, ויקבלו ממנו כל הטוב והנועם שהכין בעדם".

בעל הסולם - הרב יהודה אשלג, "הקדמה לספר הזוהר", לט

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 1167 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content