Left Sidebar Content

אקטואליה | ארכיון אקטואליה בעולם

להשתכר בלי לעבוד

כשאתה שומע שבפינלנד מתחילים לחלק שכר בסיסי לכל אזרח, ללא שום תנאי, ישר עומדות לך האוזניים. וכשאומרים לך שבשוויץ עושים משאל-עם בקשר להצעה דומה שמדברת על עשרת אלפים ₪ בחודש לכל אזרח, אתה מתחיל לקבל עצבים. ומה אתנו? למה פה לא? מה היה רע לעובר ולא שב שלנו, עם כזה חיזוק?

אז זהו, שיש דברים בגו, כמו שאומרים. לא הכול ורוד במהלך האירופאי הנרקם, וכדי שהציפור המרעננת הזו תביא עמה באמת קיץ אל מחוזות הסטרס בן זמננו, צריך להוסיף לה מרכיב חשוב. תיכף ננסה להבין ביחד מהו, אבל קודם נצלם רנטגן את מציאות חיינו.

הטכנולוגיות המתקדמות פולטות עוד ועוד אנשים ממעגל העבודה. במקום ידיים עובדות יש רובוטים ומחשבים. פחות עלויות, פחות טעויות. יש מדינות בעולם שבהן האבטלה בקרב הדור הצעיר מגיעה לרמות של עשרות אחוזים.

ואלו שעדיין עובדים, איך נראה היום שלהם? תתבוננו במראה. חוזרים מהעבודה מאוחר מאוד, בקושי רואים את הילדים ואת בני הזוג, וגם כשמתראים מתישהו בקטנה יש הרבה לחץ וסטרס. לאף אחד אין סבלנות לאחר, כולם מתפוצצים ברגע. מה לעשות, מוכרחים לפרוק איפשהו את המתחים. מה הפלא שאחוז הגירושין מאמיר לשחקים, ושמיום ליום התקשורת עם הילדים הופכת קלושה יותר?

הסביבה האקולוגית גם היא לא במצב לא משהו. כמין אנושי אנחנו ממשיכים לזהם את הבית המשותף שלנו. תעשיות אדירות מייצרות אינסוף דברים שאף אחד לא באמת צריך, אבל על ידי פרסום אגרסיבי אנחנו עוברים פיטום בכפייה. זוכרים כמה שנים החזיקה פעם מכונת כביסה? ההורים שלי החליפו אולי אחת בכל שנות ילדותי, הילדים שלי כבר ראו ארבע.  בתהליך הייצור של מכשיר מוגדר שמיד בתום תקופת האחריות, הוא יקרוס. וגם אם לא, תבוא נשדרג אותך כמעט בחינם. לא מתבייש להחזיק כזו ענתיקה?

בסופו של דבר, מודל החיים הזה יקרוס. זו רק שאלה של זמן. מה יבוא אחריו? האם באמת לחלק לכולם משכורת ללא תנאי, זה מה שיביא אותנו אל המנוחה והנחלה? התשובה היא לא. להפך. זוהי הצעה הרסנית. מדינה שתממש אותה תיווכח בכך תוך שנים ספורות. האנשים לא ידעו מה לעשות עם עצמם, במה למלא את היום שלהם. הם לא ירצו שום דבר, יאבדו קשר עם המציאות. הם לא יהיו ראויים לכלום, לא יהיו מסוגלים לכלום. השפה שלהם תהיה דלה, ההסתכלות שלהם על החיים תהיה עלובה. לא יהיה להם שום תמריץ להתפתחות.

כדי להתמודד בהצלחה עם המיליארדים שייפלטו משוק העבודה, צריך להוסיף למודל האירופאי המוצע מרכיב חינוכי-חברתי. קבלת המשכורת הבסיסית צריכה להיות מותנית בהשתתפות יומיומית של האדם במסגרת לימודית-חווייתית. במקום ללכת לעבודה, הוא יבלה את יומו במעין אוניברסיטה כיפית. זו תהיה מסגרת החיים שלו. הוא ילמד על העולם, על החיים, על עצמו. פסיכולוגיה וחינוך, תרבות ואמנות, חברה וכלכלה. הוא יקבל כלים מעשיים לניהול נכון של מערכות יחסים, עם בני זוג, ילדים, הורים, חברים. הלימוד יהיה חווייתי, לא בפורמט משעמם כמו בבית ספר או באוניברסיטה, אלא דרך סדנאות, הפעלות חברתיות, משחקים ובילויים. בתוך כל זה ישולב הרבה ספורט וטיולים.

בגדול, העבודה בעולם של מחר תהיה לבנות אדם. אדם שיודע איך להתקשר בטוב לאחרים, מבין בשביל מה הוא חי ורואה כיצד הוא יכול לתרום לסובבים אותו. אדם שלומד איך להתחבר נכון לאנשים, ומלמד גם אחרים. אנחנו נעבוד ביחד על מימוש מעשי של "ואהבת לרעך כמוך" בכל התחומים, ונגדל ילדים מאושרים.

 

"צריכים לסדר לעצמנו חינוך מיוחד, להכניס בכל אחד מאתנו רגשי אהבה, הן בנוגע מפרט לפרט, והן מהפרטים אל הכלל... ועבודה זו קודמת לכל אחרת, כי מלבד שהיא היסוד, - היא נותנת גם את שיעור הקומה והצלחה לכל מיני פעולות, שאנו רוצים לעשות" (הרב יהודה אשלג - "בעל הסולם").

המאמר מבוסס על ראיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 698 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים".      

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content