Left Sidebar Content

מדע ותפיסת המציאות

להתעלות מעל המוות

במוחו של אדם יש מנגנון המדחיק את עניין המוות האישי. לאחרונה עובדה זו הוכחה מחקרית ע"י ד"ר יאיר דור-זיידרמן מאוניברסיטת בר אילן. למרות המודעות לכך שסביבנו כל הזמן אנשים מתים, המוח שלנו משתדל להימנע ממחשבות על המוות שיפקוד גם אותנו ביום מן הימים. למה מוסתר מאיתנו עניין המוות? הייתכן שיש דרך להימנע מהמוות במובן של סוף, כלומר להמשיך לחיות בצורה אחרת גם אחרי מותו של הגוף הפיזי?

חכמת הקבלה מלמדת שאנחנו בנויים מחומר שנקרא "רצון לקבל הנאה ותענוג", או בקיצור רצון לקבל. כוח התנועה הבסיסי שמפעיל הרצון לקבל מרחיק את כל מה שלא נעים, ומקרב את מה שעושה לנו טוב. לכן הרצון לקבל גורם למוח להתנגד למחשבות על מוות. אותו דבר קורה לנו גם ברמה החברתית: לעם ישראל יש מנגנון הדחקה קולקטיבי, שנבנה במהלך היסטוריה קשה ומלאת רדיפות. אמנם הדחקתה של סכנת המוות שכמעט תמיד ריחפה מעל ראשינו לא פתרה בעיות, אבל במובן מסוים היא אפשרה לשרוד. להמשיך לחיות, למרות כל האיומים והצרות.

התגרות במוות גם היא תופעה מעניינת מאוד. יש השואבים הנאה מספורט אקסטרים ושאר מיני סכנות, כי דווקא בפעולות כאלה הם מרגישים את החיים במלוא עוצמתם. מצד אחד, האנשים בטוחים 'לי זה לא יקרה', מצד שני הרגשת הגבול, הסוף, הסיום, נותנת להם חיות מיוחדת. 

לפי הקבלה, במוות יש הרבה כוח חיים כתוצאה משורש עליון, המגדיר שבאמת אין מוות אלא הכול עניין של שינוי צורות הקיום, מה שנקרא "גלגל שינוי הצורה". עם זאת, כל עוד אנו שרויים בתפיסה הגשמית אין לנו בדברים הרוחניים הללו כל אחיזה. 

תפיסה גשמית משמע תפיסה מתוך הרצון לקבל שהזכרנו. הוא מנהל אותנו בכל רגע ורגע, בכל דבר ועניין, בין אם אנחנו מודעים לכך ובין אם לאו. אם מתעורר במישהו הרצון לתפוס מציאות רחבה יותר, עליו ללמוד להתעלות מגבולות הרצון לקבל האגואיסטי, הרצון ליהנות לעצמו גם כשזה על חשבון אחרים.

תפיסה רוחנית תלויה בפיתוח טבע חדש, לא-אגואיסטי, והיא מאפשרת לאדם להתגבר על מושג המוות. "עולמך תראה בחייך" נאמר על כך במקורות, והכוונה לכך שאפשר להכיר את כל העולמות, העולם הזה ועולמות עליונים גם יחד. לשם כך, צריך לקנות תכונה של השפעה, מלשון הענקת שפע, תכונה של אהבה ונתינה טהורה. תכונת השפעה מאפשרת יציאה מהרגשת המציאות מתוך הרצון לקבל, והתקרבות להרגשת מציאות חדשה מתוך הרצון להשפיע.

התעלות מהרצון לקבל לרצון להשפיע משמעה שאני פחות ופחות עושה חשבון עם מה שאני מרגיש ומה שאני חי, ויותר מרגיש וחי את מה שמחוץ לי. דרך זה אני מתחיל להרגיש מה שנמצא מחוץ לעולם הזה, מגלה עולם עליון שנמצא מעבר לגבולות האגו שלי. 

אני יוצא מהרצון האגואיסטי שבו נולדתי, שבו אני חי ומתאר את עצמי ואת העולם הזה, אל רצון אחר, אלטרואיסטי, רצון של השפעה ואהבה לזולת. אני נפטר מהאגו שלי, מראיית עולם צר ושקרי, והולך להתחבר לעולם שלם ונצחי. לא צריך למות לשם כך, כיוון שגופי הפיזי בכלל לא שייך לזה. מדובר במודעות שלי שמלכתחילה נמצאת בהכרה אגואיסטית, ואני מחליף אותה להכרה אלטרואיסטית.

אדם שזוכה להתפתחות הרוחנית הזו כבר לא מסתיר את עניין המוות הפיזי מעצמו, וגם לא פוחד מיום המיתה. זאת מכיוון שכל חשבון הקיום שלו נעשה שונה לחלוטין, ונסוב בעיקר על עניין אחד: איך לרכוש רצון להשפיע לזולת יותר ויותר, כדי להידמות בתכונותיו יותר ויותר לכוח העליון שממלא את העולם החדש שהוא מגלה.

לסיכום, המטרה הגדולה של התפתחותנו היא לבנות מעל הרצון לקבל האגואיסטי רצון חדש, אלטרואיסטי, שנקרא גם רצון להשפיע. אדם שמצליח לעבור את התהליך הזה במהלך חייו מתעלה מעל מושג המוות, הסוף, הכְּלָיה. קניית הרצון להשפיע פירושה לחיות בזולת, וזוהי הנוסחה האולטימטיבית להימנע מהמוות, לעקוף אותו. אכן כן, אפשר להמשיך לחיות, בתנאי שאתה חי באחרים.

מן המקורות

"בביאת האדם אל אהבת זולתו, אז הוא נמצא ישר בבחינת הדבֵקות, שהוא השוואת הצורה ליוצרה, אשר עמה יחד, עובר האדם מתוך עולמו הצר, המלא מכאובים ואבני נגף, אל עולם נצחי רחב".

בעל הסולם - הרב יהודה אשלג, מאמר "מהות הדת ומטרתה"

"הרוחניות הוא מקור החיים והתענוג".

בעל הסולם, מאמרי "שמעתי", מאמר קמה

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 1176 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content