Left Sidebar Content

אקטואליה | ארכיון אקטואליה חברתית

לוקחים "פסק זמן" לחופשה

פעם לא היה מושג כמו נופש או חופש, החיים היו עבודה אחת גדולה. היום לא עובר חודש וכבר אנחנו חנוקים, מצפים לפסק זמן הבא. מאיפה זה נובע, בשורש של הדברים, ואיך אפשר להתמלא באוויר פסגות גם בשגרה?

בימי קדם היה האדם חי מהיד לפה. אחר כך התפתחו הבדלי מעמדות, אדונים ועבדים, עשירים ועניים וכן הלאה. בהמשך באה פריחה מדעית ותרבותית, נוצרו קשרים חובקי עולם. במקביל, עובדים החלו לתבוע יותר תנאים סוציאליים, הוגדרו הסכמי עבודה וימי חופשה.

עם הזמן התיירות הפכה לתעשייה משגשגת, והחדירה את הנורמה שחשוב לצאת לנופש, זה ממש שומר על הבריאות שלך. ואיפה אתה בנאדם, באלסקה עוד לא היית? הנה, קבל דיל מושלם. במקביל, התחושה שאנחנו שייכים לאנושות אחת, לרשת אחת, למנגנון אחד, הגבירה את הנטייה הפנימית להכיר כל פינה בגלובוס, להתרשם מכל דבר.

יציאה לנופש, אם מתעמקים בתמונה, יושבת גם על הרצון הפנימי להיות שוב פעם ילד. לשחק. הרי מה עושה ילד בעולם? מספקים לו את כל צרכי הקיום, והוא עסוק בעיקר במשחק. שום דבר לא מחייב אותו, הוא משחק, מתפתח וגדל. מתקופת הילדות חקוקים בנו רשמים טובים בדרך כלל, ואיפשהו בפנים לאורך כל החיים אנחנו מקנאים בילדים. 

כשיוצאים לנופש באיזה מקום, אנחנו משחררים את הילדים שבנו לחיים. על מה בא לנו להתפנק עכשיו? לשבת באיזה מסעדה, לשתות קפה או בירה, לעשות שופינג, לשכב מול הים או ללכת לאיזו אטרקציה. הכול אפשר, הכול זורם, הכול סבבה. והרצון הזה להיות כמו ילד, כל יום וכל רגע באיזו הפתעה אחרת, הוא שמוציא אותנו לחופשה הבאה.

הנטייה לברוח מהשגרה לנופש תלך ותגבר. בסופו של דבר, היא תעורר בנו מחשבות חדשות, מרמה יותר גבוהה. 

למה החיים שלי קשים כל כך, עד שאני לא מסוגל לסבול אותם?

הבירור הזה יוביל להבנה שהמפתח לאושר נמצא לא בריבוי חופשות, אלא בשינוי החיים עצמם. כל צורת העבודה, היחס שלנו אליה וההגדרה שלה, יצטרכו להשתדרג. הטכנולוגיה תתפתח, מחשבים ורובוטים יפטרו אותנו מכל מיני עבודות שהיינו רגילים לעשות, וגם זה יאיץ את השינוי המתבקש בתפיסת העבודה והפנאי. 

כיצורים תבוניים, אנחנו נצטרך להתמקד בעבודה העדינה ביותר שאותה אף מחשב לא יוכל לעשות עבורנו לעולם: פיתוח רוח האדם, בניית חיבורים מתקדמים יותר ויותר בין אדם לאדם. 

העתיד נמצא בקשר אינטגרלי, עמוק ומשלים בין כל בני האדם. וכשעיקר הזמן שלנו יוקדש לעיסוק הזה, אנחנו נרגיש שמחים יותר מילדים. נקום בבוקר מחייכים, לקראת יום שלם של הנאה עם חברים.

העבודה על חיבורים טובים תביא איתה משמעות גדולה והתפתחות נפלאה. היא תהיה לנו לא כעול, אלא כמשחק, כחופש, כהרפתקה, ותהפוך לדבר הכי יקר בחיינו. 

בכל יום ויום ייפתחו בפנינו עולמות שלמים, אופקים חדשים, גילויים מסעירים. ואז נגלה בחוש שהטיולים הכי גדולים והנופשים הכי מדהימים נמצאים ממש כאן, בהתקשרות הדדית בין לבבות פתוחים. חיי גן עדן, אהבת עולם.

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 388 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content