Left Sidebar Content

אקטואליה | ארכיון אקטואליה חברתית

לחיות לפי הטבע

אצל בעלי החיים הכול פשוט, בני אדם מסובכים. מתוסבכים. למה כך נעשה, מה אנחנו מפספסים, ואיזה שינוי צריך לקרות כדי שנוכל ליהנות מהטכנולוגיה והפיתוחים, במקום למצוא את עצמנו משועבדים ואומללים?

בעולם החי הכול קורה באופן אינסטינקטיבי, לפי חוקים ברורים. אין משהו שיוצא מגדרי הטבע, אין יצור כלשהו שפתאום מתחשק לו לעשות כך או אחרת. הכול מסודר פיקס. רק אצלנו באלגן. בשונה משאר היצורים, הטבע השאיר לאדם מקום חופשי לבחור איך הוא רוצה לחיות. כאן נוצר הפתח לבלבול גדול מאוד, כי כל אחד בטוח שהוא מבין כיצד כדאי לנהוג, וזהו המקור לכל הצרות.

התנהגות נכונה תלויה בכך שנבין את מגמת ההתפתחות שבטבע ואת החוקיות הכוללת, כי אז נדע להתאים את עצמנו לכוח הטבע שמפתח אותנו. בלי ראייה רחבה כזו, איננו יודעים  לאן אנחנו מתקדמים. ברור לנו שאנו כל הזמן משתנים, כל יום יש לנו מחשבות חדשות ורצונות חדשים, אבל אין לנו מושג איך לברר מה באמת יעשה לנו טוב ומה עלול להתברר כמזיק. אין מצפן אבסולוטי שלאורו נוכל לכוון את צעדינו ואת החלטותינו. מה שכן מובן לנו יותר ויותר הוא שהטבע זו מערכת סגורה, שלמה, אינטגרלית, שכל פרטיה וחוקיה מקושרים, גם אם אנחנו עוד לא רואים.

לתוך החלל הזה נכנסים כל מיני אינטרסנטים, וסוחבים את הציבור לכיוון שמשתלם להם. אנשי הון שלטון ותקשורת, כל אחד מתיימר להיות המנהיג, היודע, המבין, זה שמתווה את הדרך לעתיד. הם מהנדסים לאחרים את התודעה, יוצרים תבניות חשיבה והתנהגות.

נתבונן למשל בעניין ההנקה אחרי לידה. מצד הטבע, תינוק אמור לינוק חלב אם עד גיל שנתיים. אבל בגלל שבנינו חברה מלאכותית שלא תומכת בזה וכמעט לא מאפשרת את הדבר גם לאישה שתרצה, אז הרבה מאוד נשים בכלל לא מעלות על הדעת כזו אפשרות. כך נוצרה נורמה אנושית שונה לחלוטין ממה שהטבע דורש, שמגובה בתרבות שלמה של צידוקים ושל הסברים חכמים על למה אפשר להסתדר גם בלי להניק. זוהי דוגמה בולטת לעיוות המציאות הטבעית בידי האדם, וכל התחליפים שנוכל לפתח לעולם לא ישתוו לאורגינל. מה שלא נעשה, בסוף נגלה שהטבע לא פחות חכם מהאדם, ואין לנו מושג מה באמת עובר לתינוק דרך חלב של אישה.

אבל זוהי רק דוגמה קטנה. במבט כולל, מדור לדור מרגילים אותנו לחיות בעולם פייק, שקרי, מלאכותי, שמנוהל לפי אינטרסים כלכליים של המושכים בחוטים. לחזור לתקופת האבן אי אפשר וגם לא צריך כמובן, אבל יש מקום להתקדם בהבנה מה הטבע דורש מהאדם.

התפתחות האדם, החברה והעולם, נחקרת על ידי חכמת הקבלה כבר אלפי שנים. חכמי הקבלה גילו שהאבולוציה דוחפת אותנו ליצירת קשר אינטגרלי בין כולם. זה מתחיל מהקשר הקרוב ביותר, בין אימא לתינוק, בין הורים לילדים, בין בני משפחה, עובר לקשר בין האדם לזולת, בעבודה, בעסקים, בכבישים, ממשיך לקשר בין מגזרים בחברה, בין עמים ובין מדינות, ומסתיים בקשר שבין המין האנושי לדומם, לצומח ולחי. הכול זו מערכת אחת אינטגרלית, והתפתחותה התקינה דורשת שהחיבורים בין רכיביה השונים יהיו משלימים. בדיוק כמו הקשר שבין כל האיברים שבגוף החי. 

כל ההתפתחות הטכנולוגית שהשגנו לא שווה מאומה, אם באמצעותה אנחנו מזיקים זה לזה והורסים את כל הטבע הסובב. עד שלא נבין שהקשר בינינו הוא הערך החשוב והנעלה ביותר, לא נצליח לבנות שום דבר שיחזיק. לשם כך, דרושה לנו מהפכה תפיסתית-חינוכית, שתביא להתעלות מכל סוגי היחס הנצלני והרע שיוצא מהאדם. אומנם האגו מתפתח כל הזמן וגורם לכל אחד לראות עוד יותר את עצמו בלבד, כשהאחרים עבורו לא יותר מאמצעי למילוי גחמותיו, אבל זוהי בדיוק הנקודה שדורשת שינוי תפיסה. 

כשנגיע יחד להכרה, שטבעו האגואיסטי של האדם הוא הדבר שצריך שדרוג דחוף לפני שיכרות את הענף שעליו אנחנו יושבים, וכשיהיה לנו ברור שחסר לנו כוח לעשות שינוי מהותי שכזה - או אז תיווצר בנו צעקה גדולה ומלאת כאב. דרישה פנימית עזה לשינוי הטבע שלנו, שינוי היסודות שמהם אנחנו עשויים. היא תעורר את הכוח המאחד ששורה בכל הטבע, הכוח האינטגרלי, המחבר, להופיע בתוך רשת הקשרים שבינינו. בעזרת הכוח הזה נבין ונרגיש איך לבנות חיים חדשים, בהתחשבות, בתמיכה, בהדדיות. חיים רוחניים, שמובילים לגילוי השלמות והנצחיות.

המאמר מבוסס על ריאיון עם הרב ד"ר מיכאל לייטמן, שיחה 1041 כחלק מסדרת התוכניות "חיים חדשים" המשודרות בערוץ 96 ב-HOT ובאתר "קבלה לעם" - www.kab.co.il

הוסף תגובה
תגובות
כותרת
שם
דוא''ל
תוכן
שלחבטל
שלח לחבר
שלח לחבר
שם השולח/ת
כתובת השולח/ת
שם החבר/ה
שלחו לכתובת דוא''ל
שלחבטל
תגובות
אין כרגע תגובות
<p>קורס חכמת הקבלה</p><p>shvoa-ha-sefer</p><p>antisemetisem</p>
<div id="__tbSetup"></div><p>radio_zohar</p><p>new-life</p>

Right Sidebar Content